Latvijā
Politika

Pārskatāmā nākotnē Latvijā varētu ierasties Lukašenko7


Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.
Foto – LETA/Reuters

Pārskatāmā nākotnē vizītē Latvijā varētu ierasties Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, pēc tikšanās ar Baltkrievijas ārlietu ministru Vladimiru Makeju sacīja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V).

Viņš skaidroja, ka apstiprinājis Latvijas puses ielūgumu un interesi Baltkrievijas prezidentam apmeklēt Latviju, norādot, ka šādas vizītes parasti tiek gatavotas saturiski un ilgāku laiku. Tomēr pirms šīs potenciālās vizītes Rīgā plānota 13.Latvijas un Baltkrievijas starpvadību komisijas sēde, kurā tiktu apspriesti daudzi praktiski ekonomiskās sadarbības jautājumi. “Pārskatāmā nākotnē šāda vizīte ir iespējama, sagatavojot to pienācīgā kārtā,” piebilda Rinkēvičs, vienlaikus paužot gandarījumu par šī gada sākumā notikušo Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) vizīti Minskā.

Savukārt Baltkrievijas ārlietu ministrs, komentējot iespējamo Lukašenko vizīti Latvijā, norādīja, ka šāda līmeņa vizītes vienmēr dod jaunu impulsu abu pušu attiecību veidošanai un Baltkrievija ir ieinteresēta, lai Lukašenko Latviju apmeklētu. Viņš arī uzsvēra, ka nepieciešams laiks, lai sagatavotos nākamajai augstākā līmeņa vizīšu apmaiņas sērijai, kā arī norādīja, ka šāda līmeņa vizīte noteikti nav pašmērķis, jo būtiskākais ir tās rezultāts.

Puses apsprieda divpusējo attiecību jautājumus, situāciju reģionā, drošības aspektus, Eiropas Savienības (ES) un Baltkrievijas attiecības, kā arī jautājumus, kas skar Latvija un Baltkrievijas ekonomikas un tirdzniecības sadarbību. “Man ir liels gandarījums par mūsu divpusējām attiecībām. Manuprāt, tās ir ļoti aktīvas un nevairāmies apspriest visus jautājumus, tajā skaitā tos, kur valda domstarpības,” teica Rinkēvičs.

“Mums bija arī pietiekami laba un atklāta saruna par Baltkrievijas un ES sadarbību. Mēs vēlētos, lai maksimāli ātrā laikā tiktu noslēgts jauns dokuments, kas regulētu prioritāro sadarbību starp abām pusēm. Pārrunājām arī jautājumu loku, kas skar politiskās brīvības, cilvēktiesības un demokrātijas jautājumus. Aicināju Baltkrieviju iesējami maksimāli ātri izveidot moratoriju nāves soda izpildē. Latvija ir atbalstījusi un turpinās atbalstīt ciešāku ES un Baltkrievijas sadarbību daudzos jautājumos. Kādā apjomā, tas ir Baltkrievijas lēmums,” teica Rinkēvičs.

Makejs norādīja, ka viņam ir liels gods Latviju apmeklēt tās simtgadē, kā arī apstiprināja, ka abām amatpersonām bijušas ļoti pilnvērtīgas sarunas visos jautājumos, tajā skaitā politikā un ekonomikā. Viņš atzīmēja, ka šādas tikšanās jau kļuvušas par tradīciju un pauda par to pateicību Rinkēvičam. Pateicoties atklātajām diskusijām abu pušu starpā izveidojusies lielāka sapratne par to, kā strādāt kopīgi arī jūtīgajos jautājumos.

Runājot par drošības jautājumiem, Makejs pauda sapratni par to, ka NATO izvieto savus spēkus reģionā. Baltkrievija uz šādiem alianses soļiem arī reaģē, lai garantētu savu drošību, taču vienlaikus cenšas rīkoties tā, lai valsts darbības nekādā veidā neradītu papildu apdraudējumu reģionā, uzsvēra Baltkrievijas ārlietu ministrs. “Sekosim tām darbībām, ko veic NATO, un rīkosimies ļoti diskrēti, lai mūsu darbības neradītu spriedzes palielināšanos reģionā un nenovestu līdz kādām bruņošanās sacensībām,” skaidroja Makejs.

LA.lv