Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto-Shutterstock

Pārskats: no vardarbības Latvijā ik gadu cieš vairāki tūkstoši bērnu 4

No vardarbības Latvijā ik gadu cieš vairāki tūkstoši bērnu, un viens no problēmas risinājumiem ir sabiedrības attieksmes maiņa, kas gan būs efektīva tikai tad, ja visiem vecākiem būs pieejamas prasmes bērnu audzināšanai, secināts Labklājības ministrijas (LM) sagatavotajā pārskatā par bērnu stāvokli Latvijā 2013.gadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

LM pārskatā norādīts, ka atbilstoši institūciju sniegtajai informācijai galvenie risinājumi vardarbības gadījumu pret bērniem samazināšanai ir kampaņas un krīzes telefons.

“Tomēr sabiedrības attieksmes maiņa ir viens no elementiem, kas būs efektīvs tikai tad, ja visiem vecākiem būs pieejamas prasmes bērnu audzināšanai,” teikts pārskatā, uzsverot – lai samazinātu vardarbību pret bērnu ģimenē, visatbilstošākā politika būtu apmācības pozitīvām audzināšanas prasmēm, emociju kontrolei, kas būtu plašāk pieejamas ģimenēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārskatā arī secināts, ka labāk attīstīti pakalpojumi ir tiem bērniem, kas jau cietuši no vardarbības, savukārt preventīva sistēma vardarbības samazināšanai nav tik labi izstrādāta.

Būtisks izaicinājums, pēc pārskata sagatavotāju atzinuma, ir jaunā tiesiskā regulējuma ieviešana attiecībā uz bērnu aizsardzību no seksuālās vardarbības, kā arī bērnu traumatisms, kur būtiska nozīme ir sabiedrības informēšanas pasākumiem.

Tāpat ļoti aktuāla problēma ir jauno psihoaktīvo vielu izplatība un to salīdzinoši vieglā piekļuve, kā arī atbalsts bērniem, kas izdarījuši likumpārkāpumus vai kam ir paaugstināts risks, ka nākotnē viņi, iespējams, likumpārkāpumus izdarīs.

“Nereti jautājums, kā bērnus audzināt un padarīt likumpaklausīgus, tiek atstāts vecāku ziņā, tomēr arī vecākiem ir svarīgi saņemt palīdzību, lai bērnu audzināšanas darbs būtu sekmīgs,” atzīts informatīvajā ziņojumā.

Tajā arī norādīts, ka pats lielākais izaicinājums ir esošās ārpusģimenes aprūpes sistēmas pilnveide, kas turpmāk daudz efektīvāk novērstu bērnu nonākšanu institucionālajā aprūpē un tur esošajiem bērniem nodrošinātu pēc iespējas ātrāku nonākšanu ģimenē.

Pārskatā arī uzsvērts, ka nozīmīgs darbs īstenots bērnu veselības, izglītības, tiesību aizsardzības jomā.

“Kā nozīmīgs ieguldījums bērnu aizsardzības sistēmas uzlabošanā valstī pārskata periodā minama tiesiskā regulējuma pilnveide, lai uzlabotu bērnu aizsardzības mehānismus pret seksuālo vardarbību,” minēts pārskatā.

Tāpat uzsvērts, ka ir ieviests valsts finansiālais atbalsts, lai nodrošinātu kvalitatīvus bērnu uzraudzības pakalpojumus, ieviesti arī citi finansiāla atbalsta mehānismi pabalstu un nodokļu atvieglojumu jomā. Arī pašvaldības aizvien vairāk apzinās nepieciešamību savu iespēju robežas plānot atbalsta pasākumus. Tiek veicināta iekļaujošas izglītības politika, veikti būtiski pasākumi, lai uzlabotu veselības pakalpojumu, tostarp nepieciešamo zāļu, pieejamību bērniem, jo īpaši pievēršoties atbalstam jaundzimušo un zīdaiņu veselības aprūpei, kā arī uzlabojot atbalstu grūtniecēm un jaunajām māmiņām.

Reklāma
Reklāma

Ziņojumā secināts, ka visās pārskatā minētajās jomās nepieciešama turpmāka politikas pilnveide, lai panāktu tālāku bērnu stāvokļa uzlabojumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.