×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
4. janvāris, 2013
Drukāt

Pārslodzes pazīme – dzeltenas acis

Sākumā ģimenē domājām, ka mans vīrs saslimis ar dzelteno kaiti, taču izrādās – viņam ir Žilbēra sindroms. Pastāstiet par šo slimību! 
Vallija Bērziņa Rīgā

 

Atbild RAKUS Latvijas Infektoloģijas centra hepatoloģijas nodaļas vadītājs asociētais profesors Jāzeps Keišs: “Žilbēra sindroma gadījumā mazākā daudzumā nekā nepieciešams tiek izstrādāts viens no aknu pilnvērtīgai darbībai nepieciešamajiem fermentiem. Organisms tā trūkumu izjūt tikai palielinātas slodzes apstākļos, piemēram, ja ir stress, fiziska pārpūle, tiek pārmērīgi lietots alkohols, jo tad esošie fermenti nespēj nodrošināt normālu aknu darbu.

Bieži vien ar šo sindromu sirgstošiem jauniem cilvēkiem, gatavojoties eksāmeniem, kļūst dzeltenas acis, jo asinīs pieaug žults pigmenta bilirubīna līmenis, taču, sesijai beidzoties, problēma tiek novērsta. Ja tas paaugstinās izteikti, nodzeltē visa āda, taču, par laimi, tā notiek samērā reti.

Citu sūdzību Žilbēra sindroma gadījumā nav, taču ar laiku var rasties žults izvades traucējumi, jo daļa bilirubīna nokļūst asinīs. Izmainīts žults bioķīmiskais sastāvs ietekmē žults ceļu motoriku: tā var kļūt ātrāka, bet citkārt – lēnāka. Reizēm pacienti tādēļ jūt sāpes labajā paribē. Biežāk nekā citiem mēdz veidoties žultsakmeņi.

Ja nerodas nevēlami apstākļi un pārslodze, ar šo sindromu var nodzīvot visu mūžu, par to nenojaušot. Latvijā ar to sirgst līdz pat 15 procentiem iedzīvotāju, biežāk vīrieši.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+