×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
20. jūlijs, 2012
Drukāt

Pārstādot vajag daudz cilmes šūnu

“Tagad modē ievākt cilmes šūnas no jaundzimušo nabas saites. Vai tās var noderēt arī tad, kad bērns būs pieaudzis?”
 Aija Rīgā

 

Atbild Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Hematoloģijas un ķīmijterapijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece:

“Veicot autologo jeb no paša pacienta iegūto cilmes šūnu transplantāciju, tiek rēķināts noteikts cilmes šūnu skaits uz katru pacienta svara kilogramu. Ja cilmes šūnu ir mazāk, nekā nepieciešams, transplantācija var neizdoties. Tātad – jo smagāks pacients, jo vairāk maisiņu ar cilmes šūnām vajadzīgs.

Ja, bērnam piedzimstot, no placentas un nabas saites tiek paņemtas cilmes šūnas, ar šo daudzumu pietiks tikmēr, kamēr bērns būs sasniedzis noteiktu ķermeņa svaru. Kad bērns būs pieaudzis un svērs, piemēram, 60 kilogramus, ar dzimšanas brīdī savākto cilmes šūnu daudzumu transplantācijai nepietiks. Zinātnieki ārzemēs šobrīd strādā pie tā, lai pavairotu nabas saites cilmes šūnas, tās klonējot, taču šie mēģinājumi pagaidām ir nesekmīgi. Tiem vecākiem, kas piekrīt jaundzimušā nabas saites asiņu paņemšanai un cilmes šūnu saglabāšanai, jāsaprot, ka tās noderēs bērnam, kamēr tas vēl ir mazs, vai viņa brāļiem un māsām, ja viņiem ir saderība.”

 

Uzziņa

* Nabas saites asiņu cilmes šūnas tiek iegūtas no nabas saites un placentas mātes daļas asinīm un tās izmanto transplantācijai onkoloģisko, piemēram, leikozes, un citu slimību ārstēšanā.

* 2009. gadā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnikā tika veikta pirmā autologo cilmes šūnu ievadīšana sirds muskulī četrus mēnešus vecam zīdainītim ar sirds mazspēju.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+