Foto – Shutterstock

Pārsteidzoši: kaķu slimība glābs cilvēkus no vēža 0

Pētnieki pauž, ka aptuveni 65% planētas iedzīvotāju ir toksoplazmas (Toxoplasma gondii) nēsātāji. Attiecīgi izraisīto slimību dēvē par toksoplazmozi, un lielākajā vairumā gadījumu tā risinās bez īpašiem simptomiem vai arī izpaužas kā parasta gripas vīrusa saķeršana. Taču cilvēkiem ar vāju imunitāti vai mātes miesās briestošam auglim tā var radīt smagas sekas, līdz pat letālam iznākumam. Pamatā šos parazītus pārnēsā kaķveidīgie dzīvnieki, taču parazītu dzīves bezdzimuma cikls ir spējīgs risināties jebkurā siltasiņu dzīvniekā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Vesela imūnsistēma vētraini reaģē uz toksoplazmu, turklāt šī atbilde ir ļoti līdzīga pretdarbībai vēža šūnām. Šis novērojums iedvesmoja zinātniekus pacensties radīt jaudīgu ieroci cīņā pret nāvējošo slimību.

Atbildot uz toksoplazmas klātbūtni, organisms izstrādā īpašas šūnas – T-limfocītus, kas orientēti iznīcināt tās šūnas, kuras skāris parazīts, kā arī vēža šūnas. Onkoloģiskās slimības spēj atslēgt šo organisma iedzimto aizsardzības sistēmu un šūnas sāks netraucēti vairoties, taču toksoplazmas parādīšanās jau atkal provocē imūnsistēmas atbildi. Bet, tā kā ievadīt ar vēzi slima cilvēka organismā parazītu celmu ir ļoti bīstami, pētnieki izstrādāja imūnterapeitisko vakcīnu CPS. Tās pamatā ir mutējusi toksoplazma, kas viegli pavairojama laboratorijas apstākļos, bet nespēj to izdarīt cilvēka vai dzīvnieka organismā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eksperimentu laikā ar pelēm pētnieki to izmantoja cīņai pret īpaši agresīviem vēža tipiem – melanomu un oliņu vēzi. Rezultātā izdevās dabiskā ceļā likvidēt audzējus, proti, to paveica pati organisma iedzimtā aizsardzības sistēma. Vēstīts, ka toksoplazmas bioloģija ievērojami atšķiras no citiem mikroorganismiem, uz kuru pamata būvētas dažādas terapeitiskās metodikas. Guvis ekskluzīvu piekļuvi imunitātei, mutējušais parazīts pārprogrammē to, lai varētu iztīrīt audzēja šūnas.

Vēl svarīga šā pretonkoloģiskā ieroča īpašība ir tā, ka vakcīna var būt individuāla. Proti, CPS ievadīs konkrēta pacienta šūnās, bet vēlāk tās atgriezīs organismā kā vakcīnu pret vēzi. Pētnieki apgalvo, ka tādā veidā pacients var saņemt imunitāti pret ļaundabīgiem audzējiem visam mūžam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.