×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
31. jūlijs, 2015
Drukāt

Pārsteigumi ceļā uz mazmājiņu. Izdevumi atļaujas saņemšanai ir divreiz lielāki par paša ķemertiņa būvniecību (43)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

“Nekad nevarēju iedomāties, ka jaunas mazmājiņas būvniecība man varētu sagādāt tik lielas raizes un pārsteigumus,” stāsta Ventspils novada Jūrkalnes pagasta “Jaunjāku” saimnieks Lud­vigs Kalniņš. “Pašlaik būdiņa ar sirsniņu atrodas pagalmā, patālāk aiz saimniecības ēkas, bet kājas vecumdienās man vairs nav tik žiglas, arī ziemās to apmeklēt nav tik patīkami. Tāpēc biju iecerējis piebūvēt mājas sienai nelielu labiekārtotu apmēram sešu kvadrātmetru tualetes telpu ar ieeju no virtuves. Bet valstī noteiktā kārtība šādai šķietami vienkāršas būvniecības atļaujas saņemšanai kļuvusi tik birokrātiska, ka, iespējams, būšu spiests atteikties no šīs savas ieceres.”

Atļauja ir, būvēt nevar

Pirmo pārsteigumu Lud­vigs Kalniņš piedzīvojis aprīļa sākumā, kad Ventspils novada pašvaldības būvvaldē lūdzis atļauju būvniecībai. Būvvaldē to nepieņēma, jo vispirms esot jāpieaicina arhitekts, kurš apseko māju un pēc tam būvvaldei izklāsta, kur, ko un kā “Jaunjākās” saimnieks sadomājis būvēt. Kad pēc apsekojuma arhitekts uz astoņpadsmit lappusēm bija izklāstījis būvvaldei “grandiozo” ieceri, aprīļa beigās, saņemdams būvatļauju, māju saimnieks jau cerējis, ka nu ceļš uz būvēšanu vaļā. Bet nekā. Otru pārsteigumu saimnieks piedzīvojis, izlasot būvatļauju. Tajā melns uz balta rakstīts, ka tā vēl nedod tiesības būvēt. Bet ļauj vien izstrādāt būvprojektu.

Uz jaunā poda sēdēt vēl nesanāks

“Iepazīstoties ar šiem nosacījumiem, es sapratu, ka tik drīz sēdēt uz jaunā mazmājiņas poda man nesanāks,” saka māju saimnieks, “Kā izrādās, lai tiktu pie būvprojekta, man jāpasūta jauns topogrāfiskais plāns, sertificētam būvinženierim – mājas tehniskā apsekošana, klāt jābūt energoefektivitātes aprēķiniem un būvprojekta autora profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polisei.”

Mazmājiņas būvniecības sākšanas nosacījumu uzskaitē vēl minēts ūdensapgādes un kanalizācijas projekts, apkures projekts, apkures un gaisa kondicionēšanas projekts, elektroapgādes projekts, energoefektivitātes novērtējums… Citu prasību starpā mazmājiņai esot jābūt ar divslīpju jumtu, nevis vienslīpnes, kā iecerējis Lud­vigs Kalniņš.

Atļaujas divreiz dārgākas par mazmājiņu

“Par būvmateriāliem, santehniku un telpas labiekārtojumu man būtu jāizdod ap 500 līdz 600 eiro. Bet, pierēķinot arī izdevumus par topogrāfiskā plāna sagatavošanu – 300 eiro; par mājas tehnisko apsekošanu – 300 eiro; par energoefektivitātes novērtējumu – 200 eiro; par pašu būvprojektu – vismaz 500 eiro, klāt vēl par pārējiem minētajiem nosacījumiem, kuru summas pat nav īsti zināmas un kuri šādai būvniecībai nemaz nebūtu vajadzīgi, man kļuva skaidrs, ka par papīriem būšu spiests izdot divreiz vairāk nekā par būvmateriāliem. Ja izdevumi būvatļaujas saņemšanai ir vismaz divreiz lielāki par pašu jaunās mazmājiņas būvniecību, tad iznāk, ka mans ķemertiņš laukos sabiedrībai ir daudz bīstamāks nekā lielveikala celtniecība pilsētā,” spriež Ludvigs Kalniņš. Viņaprāt, ejot likumīgo ceļu, šādu mazmājiņu nekad neuzcelt, ātrāk un lētāk to varētu bez šādām birokrātiski sarežģītām, dārgām un nevajadzīgām prasībām. “Bet tad to uzlūkos par patvaļīgu celtniecību, par ko man var uzlikt naudas sodu un pieprasīt nojaukt.

Būvvalde – likuma kalps

Ventspils novada pašvaldības būvvaldes vadītāja Digna Gerule saka, ka Kalniņa k-ga iecere oficiāli tiek saukta par pārbūvi mājas fasādes daļai, kas vērsta pret lielceļu Ventspils virzienā. Tāpēc arī esot šādas prasības, kas ieceres ierosinātājam jāizpilda. Būvvaldes vadītāja gan saka, ka izbūvēt mazmājiņai divslīpju jumtu neesot bijusi prasība, bet tikai arhitekta ieteikums.

“Cilvēciski mājas īpašnieku es varu saprast,” viņa atzīst, “taču ne jau būvvalde noteikusi šādu kārtību. Kopš pagājušā gada rudens tā noteikta jaunajā Būvniecības likumā, kas pēc traģiskā notikuma Zolitūdē visiem būvētājiem uzliek stingrākas prasības, nekā tās bijušas agrāk.”

Viņasprāt, šādas vienkāršas būvniecības gadījumos nebūtu vajadzīga prasība apdrošināt būvniecību pret trešajām personām, jo diezin vai, ģimenes mazmājiņu būvējot, tām varētu uzkrist uz galvas kāds ķieģelis.

Ministrijā sola atvieglojumus

Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktore Ilze Oša skaidro, ka pēc iedzīvotāju un pašvaldību būvvalžu pārstāvju ieteikumu apkopošanas, kurai ministrija pievērsīšoties jau augustā, esot iecerēts grozīt ēku būvnoteikumus, atvieglojot prasības šādas vienkāršas būvniecības gadījumos. Viņasprāt, jaunais Būvniecības likums gan esot mazāk birokrātisks nekā vecais. “Laukos būvējot atsevišķi palīgēkas līdz 60 kvadrātmetru platībā, netiek prasīti energoefektivitātes aprēķini un būvprojekta autora profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises. Taču tās vajadzīgas, ja iecerēta mājas fasādes pārbūve,” viņa piebilst.

Tukši solījumi?

Pirms diviem gadiem “LA” publicēja kāda laucinieka stāstu par to, kādi tik saskaņojumi un atļaujas viņam nav bijuši vajadzīgi, lai uzbūvētu parastu nojumi liellopiem. Toreiz Valsts kancelejas vārdā direktora vietniece valsts pārvaldes komunikācijas jautājumos, Komunikācijas departamenta vadītāja Laine Kučinska vēstīja redakcijai, ka Valsts kanceleja uzdevusi visām valsts iestādēm, tostarp Ekonomikas ministrijai, izdomāt, kā samazināt administratīvo slogu un vienkāršot normatīvo regulējumu. “LA” lasītāji, kuri stāsta redakcijai par līdzīgiem piedzīvojumiem, uzskata, ka tie ir tukši solījumi. Šo divu aizvadīto gadu laikā nekas nav mainījies, slogs esot kļuvis vēl lielāks, bet likumi vēl samudžinātāki.

Vai ir tā, kā uzskata lasītāji, Valsts kancelejā tagad klusē. Valsts kancelejas pārstāve Lita Juberte vien saka, ka sadarbībā ar Ekonomikas ministriju liellopu nojumes būvētāja problēmas esot atrisinājusi. Līdz šī gada 1. septembrim ministrija plāno izsludināt nepieciešamos grozījumus Vispārīgajos būvnoteikumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Domāju, cik gan grūti varētu būt uzbūvēt nelielu nojumi vai verandu pie mājas lai būtu kur strādāt. Šermuļi noskrien un strauji sāku pārdomāt izlasot…

 2. Ha ha ha…toties daudziem ir darbs.

 3. Bardaks ne valsts sistēma. Bez šaubām zināmai kārtībai jābūt, bet ne šitādai kukuļu izspiešanas mašīnai Te nevar notikt ātra attīstība uz elementāru celtniecības izdevumu bāzes.
  saprotu, ir lielas būves ar likumīgām drošības prasībām
  Vēl jau cilvēks nav minējis , kas viņu sagaida būves nodošanas gadījumā – nav minējis san-epid džungļus un ugunsdzēsēju kukuļu un prasību apmērus…

 4. Savā personīgajā īpašumā cēlu, ceļu un celšu bez jebkādām būvatļaujām. Neviens man to nevar liegt un personīgais īpašums ir neaizskarams!
  Neuzskatu, ka man būtu vēl kādam jāmaksā par jebkuru atļauju saņemšanu! Par to šīs iestādes ir un tiek uzturētas un ierēdņiem maksā algas no mūsu nodokļiem. Kādēļ būtu vēl jāmaksā otreiz?

 5. Nu nevajag jau melot sensāciju kārē. Ķemertiņš ir koka būdiņa atstatu no mājas. Tādu joprojām var izbūvēt bez atļaujām, saskaojot novietojumu. Savukārt kunga iecere ir mājas piebūve, ar sekojušu durvju izlaušanu vienā ārsienā – un tā jau ir esošas ēkas (atgādināšu – mājas!) pārbūve.

  • Es ar savu īpašumu daru ko gribu, jo maksāju par to pašvaldībai NĪN un ne jau pašvaldība lems par privātīpašumu ko drīkstu un ko nē. Lai labāk pašvaldības nojauc vecos graustus pilsētās!
   Cita lieta, ja gribu apdrošināt, tad gan neviens nedrosinās.
   Vai Valsts neatļaujas par daudz, lai projektētāji un ierēdņi papildus pelnītu savai tiešajai algai?

 6. Viss Buvniecibas likums ir tukspauru darba rezultats. Tada valsti dzivojam! Idiotisms uz katra sola.

 7. Tāpēc jau mans kaimiņš 3 gadus to dara spainī un lej dārzā.Viss viņam aug griezdamies.

 8. Sēžot Ventspils novada būvvaldes uzgaidamajā telpā, ievēroju kaut ko īpaši orģinālu- sienu apdare veikta tik tiešām meistarīgi no izgāztuvē paņemtām šprikām! Biju jau par tādiem krievu laiku meistarstiķiem aizmirsis, bet būvvaldē to atkal ieraudzīju.

 9. Onkulis pats vainīgs! Nodzīvojis mūžu PSRS un tā arī neko nav sapratis. Un tagad viņš bez pieminētā gaisa kondicionēšanas projekta vairs cauri netiks.

 10. Kad un KAS vienreiz izdzenās šo idiotu — liekēžu baru ??? Vienkārši jau vairs nav iespējams dzīvot šai zemē !

  • un ne tikai būvvaldē tāda birokrātija-tā ir visā valstī un tāpēc cilvēki kravā čemodānus un bēg no valsts.Paskatoties vien uz jūras pusi,naudas maiss ceļ kāpās pilis, norok kāpas,bet vietējiem iedzīvotāji nedrīkst pat suni aizvest līdz jūrai,uzliks sodu,ka vairs nesapratīsi ,cik vecs esi.

 11. Sen nebiju tik sirsnīgi …, bet cilvēkam tā ir traģēdija… piedodiet, ja variet! Pati dzīvoju šajā murgu – prasību un netaisnības zemē…

 12. Ja stingri vadās pēc Būvniecības likums, tad uzbūvēt suņu būdu ir tikpat sarežģīti. Tas nav joks – es nopietni saku.

 13. Ierēdņu armija (kura, starp citu, vairojas daloties kā amēbas) tādā veidā cenšas attaisnot savu eksistenci… Un bezdarbību kur vajag strādāt. Atceries Zolitūdi.

 14. Rīgā ir bezmaksas sabiedrisko tualešu liela problēma .Par to sūdzas rīdzinieki ,sūdzas un smej tūristi .Beidzot varam ieraudzīt vainīgos. Cik maksā Saeimas un ministriju tualetes ? Apzeltītas !

 15. bet tos IDIOTUS visos kantoros uzturam par …SAVIEM ndokļiem!@
  Tāpēc NODOKĻU maksātājam (arī no pensijām atvelk nodokli!!!)
  nevis jāiet kā lūdzējama, bet jāņem rokā SŪDAINS miets un JĀPATRIEC tie trulie purni no siltajiem kantoru aizgaldiem, lai beidz vienreiz izlikties par mūsu KAKLAkungiem!

 16. Latvija ir Eiropas Savienības paraugvalsts Atbildēt

  Mēs būsim paraugvalsts pēc visiem parametriem,mūs rādīs kā piemēru”,sacīja Vilks komentējot Latvijas ekonomikas attīstību 2012.gadā.” Skat.”Finanšu ministrs: Latvija ir Eiropas Savienības paraugvalsts”,Kasjauns.lv27.07.2012.

 17. Ja skats vērsts pret lielcelu, ieteiktu saimniekam nolikt spaini, sēdēt virsū un rokās lietussargu turēt. Varbūt birokrāti apdomāsies, ja nē, tad tūristiem eksotika smile emoticon

  • Mums nav vajadzības pēc paraug valsts,bet vajag normālu dzīvi savā Valstī bez visām stulbajām nepārdomātajām birokrātijām un visus tos ierēdņus laukā no tiem siltajiem krēsliem lai brauc uz Angliju dārzeņus šķirot tādi muļķi mums nav vajadzīgi.

  • Diemžēl ierēdņi un arī mūsu varturu ķermeņos nav domāšanai vajadzīgās vielas! Latīņu valodā ierēdnis-plumbum dibenatis!

 18. Phe,mana kaiminiene olaines pagastā gribeja nodot māju un zemes gramatu Olaines birokratini caur pukem ari pateica ka jadod kukulis,citadi māju nepienems…lai gan pat nav atbraukusi un pamerijusi vai tiesam ir kādas nobides mājai…Tas nozime kad neviens pat pirkstinu nekustinas ja nelugsies un nedos kukulus!!!

 19. ar sūdainu koku pa muguru visiem tiem tautas kalpiem ,vemt gribas no tiem darmajediem ,kad tikai uzbaroties un zīst savas tautas asinis -pusi valsts jau izēduši no savas dzimtenes ,tad palikušajiem uzliek vēl lielāku nastu -bet latvietis jau ir muļķis tup sūdos līdz ausīm un nepīkst -visas citas tautas vienoti piketē un neļauj ar sevi manipulēt.

  • Un ar to sūdaino koku vajag sist tā lai apčurājas, un tad vēlreiz par to, ka apčurājies. Reizēm tiešām saskaroties ar stulbās ierēdniecības darbībām sāk rokas niezēt un prats velk uz domu par ierēdņu domāšanas fizisku ietekmēšanu!

 20. Ko nu uztraucaties?! Nevajag nekādas būvatļaujas, projektus un saskaņošanas! It sevišķi ja nav zemesgrāmatas. Būvē tik augšā kā Tev vajag un viss. Lai birokrāti iet ieskrieties. Neviens un neko Tev nepadarīs, tualete vajadzīga visiem. Bet, ja nu kādreiz tomēr rodas kādas problēmas, aizbrauc uz būvvaldi un noliec kārtīgu kluci pie viņu durvīm lai saprot lietu dabīgo norisi!

 21. Visi grib pelnīt, kaut uz sirsniņas mājiņas rēķina. Arī valsts budžets jāpapildina. Solījumi no valsts ierēdņu puses kārtējo reizi kaķim zem astes.

 22. Ja neplesis 9 ādas par ko ta tadas algas maksas kantora ž……..ām

 23. Konkrētais gadījums pieprasa, lai būvvaldes likumā tiktu ieviests punkts, kas paredz fekāliju pieļaujamo konsistenci, formu un aromātu. Ja atejas īpašnieks nevar nodrošināt sevi ar nepieciešamo pārtiku šo trīs minēto punktu izpildei, ateju būvēt nedrīkst. Lai apliecinātu pārtikas piemērotību, nepieciešama izziņa no VID par ienākumu apjomu, čeki no pārtikas tirdzniecības iestādēm, kur iegādāti produkti. Nākamais dokuments, kas jāiesniedz būvvaldē, ir izziņa par personu skaitu, kas tualeti lietos, kā arī ar sociālā darbinieka parakstu apstiprināts grafiks, pēc kura mājas iedzīvotāji apmeklēs ateju. Visbeidzot dokumentu paketes pilnīgai noformēšanai jābūt ģimenes ārsta izziņai par visu atejas lietotāju veselības stāvokli un apliecinājums tam, ka ikviena mājinieka zarnu mikloflora ir piemērota kopīga klozetpoda lietošanai.
  Tas arī viss. Vai tad ir tik sarežģīti?

 24. Bardaks un vienīgi bardaks-lai nodrošinātu birokrātijas aparātam darbu un algas.

 25. Vel viens no miljons iemesliem,kadel Lavija ir labaka valsts pasulee…

  • Tā ir pilnīga bezspēcība šo briesmīgo simtkāju birokrātijas bezdibenī.
   Pasakiet, kā IZDZĪVOT latvietim šajā valstī, ar milzu nodokļiem, minimālo algu, pensiju, bet milzīgo “nepieēdināmo” birokrātu aizsprostu. Ar tik šķībiem likumiem.
   Vai tas ir ceļš uz tiesisku valsti???!

 26. LAUKOS VAR BUVET,GANDRIZ JEBKO BEZ KADAM ATLAUJAM UN PROJEKTIEM,IESPEJA,KA UZLIKS SODU UN VEL LIKS NOJAUKT IR LIDZVERTIGA NULLEI.

 27. Je vēlies uz to “rook”, vajag lietu sarežģīt un pašam uzmesties par risinātāju . Ja to dara jau vesels ierēdņu korpuss valstī? Laikam nožēlojami…

 28. Laupītāji, nolādētie …

 29. Visēdāju festivāls Atbildēt

  Mafija un rijēji izrādās sakrājušies arī būvvaldēs, nevien maksātnespējas administratoros. Iztīrīt var vienīgi tīrot visu uzreiz, nevis pa atsevišķām būvvaldēm un caurumiņiem likumsaimniecībā. Tas birokrātijas virpulis notiek jau tik ilgus gadus, ka jātīra viss no viena gala, sākot un ar šoferdēliem pilno ministriju un ar pašvaldībām nobeidzot. Kompleksi, un bez atlaidēm. Kas to darīs? Drīz vien uzradīsies.

Draugiem Facebook Twitter Google+