Pārsteigums par reformu tempu Mjanmā
 0

“Esmu pārsteigts par šajā valstī īstenoto reformu straujo attīstību ceļā uz demokratizāciju – tas noteikti vairos Eiropas Savienības tai sniegto atbalstu,” tā pēc vizītes noslēguma Mjanmā (vecais nosaukums Birma) šonedēļ atzina Eiropas Komisijas (EK) attīstības komisārs Andris Piebalgs. 


Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Viņš ir pirmais no EK komisāriem, kas ticies ar Mjanmas prezidentu U Tei Senu un augsta līmeņa valdības ministriem un opozicionāriem, kā arī Nobela Miera prēmijas laureāti, valsts izveidotāja Aunga Sana meitu Aungu Sanu Su Či.

Komisāram vaicāju, vai pēc tikšanās ar prezidentu U Tei Senu un Aungu Sanu Su Či tiešām radusies pārliecība, ka demokrātija tiem abiem nozīmē vienu un to pašu? Sešdesmit četrus gadus vecā sieviete mājas arestā atradusies četrpadsmit gadus. 1990. gadā notikušajās vēlēšanās, kuras izsludināja pie varas esošā militārā hunta, uzvarēja Nacionālās demokrātijas līga, kuras ģenerālsekretāre ir Aunga Sana Su Či, iegūstot 82% balsu. Taču rezultāti tika anulēti un uzvarējušās partijas vadītāju jau otro reizi apcietināja un piesprieda mājas arestu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Andris Piebalgs: “Mjanma ir valsts ar 55 miljoniem iedzīvotāju, kurā ir sarežģīti strauji īstenot jelkādas reformas. No Sanas Su Či puses jutu zināmu piesardzīgu uzticību šābrīža prezidenta sāktajām reformām, kas ilgst nepilnu gadu. Nevienam Mjanmā nav šaubu, un arī Eiropas Savienībai ne, ka 1. aprīlī gaidāmās vēlēšanas būs brīvas un godīgas. Jautājums ir par to, kas notiks līdz tām – vai neierobežos citu vēlēšanu kandidātu vārda brīvību, ļaujot Sanas Su Či partijai izpausties visā valstī.”

Birma par neatkarīgu valsti kļuva 1948. gadā. Tomēr jau kopš militārā apvērsuma 1962. gadā valstī tika īstenota politiska un ekonomiska izolācija, tādēļ tā kļuva par vienu no nabadzīgākajām valstīm pasaulē, lai gan agrāk bija pietiekmi turīga. ES atbalstu šai Dienvidaustrumāzijas valstij sniedz jau kopš 1966. gada, tomēr to regulēja Eiropas Padomes lēmums, saskaņā ar kuru attīstības sadarbība pieļaujama tikai ierobežotā skaitā nozaru un sadarbībā ar ANO aģentūrām, starptautiskām organizācijām un nevalstiskām organizācijām. Tādējādi kopš sadarbības sākuma ES Birmas iedzīvotāju atbalstam piešķīrusi 174 miljonus eiro.

Taču pērn ES sāka pārskatīt šo politiku, atzīmējot, ka Mjanmā sasniegts ievērojams politiskais progress. Šis secinājums veicinājis pieņemt lēmumu par ES papildu finansējumu Mjanmai – 150 miljoniem eiro laika posmam no 2012. līdz 2013. gadam. Minētais atbalsts paredzēts veselības aprūpei, izglītībai, lauksaimniecībai un palīdzībai pārvietotajām personām etnisko minoritāšu teritorijās. Savukārt jaunas atbalsta jomas tiks apsvērtas atkarībā no turpmākajiem procesiem šajā valstī.

A. Piebalgs: “Pašlaik ir atcelta tikai daļa pret Mjanmu noteikto sankciju. Problēma ir arī tajā, ka attīstības palīdzību pagaidām drīkst izmantot tikai saarbībā ar ANO programmām.

 

Taču Mjanmas valdība labprāt gribētu, lai šo līdzekļu sadalījumu vismaz izrunātu, saskaņotu ar viņiem, jo agri vai vēlu šī palīdzība vienalga nonāks valdības pārraudzībā. Lai gan daudz tālākas nākotnes, tomēr aktuāls ir jautājums arī par tirdzniecības režīmu, kas pašlaik nav spēkā. Taču visa iepriekšminētā īstenošanās ir tieši atkarīga no politiskās situācijas Mjanmā līdz aprīlim un arī pēc tam.”

Reklāma
Reklāma

 

Jāpiezīmē, ka plašās politiskās reformas ietvaros Mjanmā atbrīvots ievērojams skaits politieslodzīto un noslēgti pamiera nolīgumi ar etniskajām grupām. Ņemot vērā iepriekšminēto, Eiropas Padome nolēmusi, ka jāpārtrauc piemērot ceļošanas aizliegumus jeb ierobežojumus attiecībā uz vīzu piešķiršanu prezidentam, prezidenta vietniekiem, ministru kabineta locekļiem un parlamenta abu palātu spīkeriem. Ja šis progress turpināsies līdz aprīļa beigām, ierobežojošos pasākumus varētu vēl vairāk atvieglot vai pat atcelt.

 

Uzziņa

Mjanmas 
Savienība

(Birma – oficiālais valsts nosaukums līdz 
1989. gadam)

Galvaspilsēta Nepjido

Platība 676 578 km²

Iedzīvotāju skaits (2009) 50 020 000

IKP kopā: 67,963 miljardi USD; uz iedzīvotāju: 1 156 USD (2008. gada aprēķins)

Valūta kjats

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.