Latvijā
Politika

Partija “Progresīvie” ST apstrīdēs Veselības aprūpes finansēšanas likumu4

Anda Čakša. LETA

Partija “Progresīvie” plāno sagatavot sūdzību Satversmes tiesā (ST), lai apturētu Veselības aprūpes finansēšanas likuma spēkā stāšanos, informēja partijā.

Partijas pārstāvji norāda uz riskiem, kurus “veselības aprūpes ierobežošana” radīs sabiedrībai: “pieaugs akūtu un dārgu operāciju skaits, palielināsies cilvēku ar invaliditāti skaits, kā arī vidējā un ilgtermiņā palielināsies sociālo izdevumu slogs valsts un pašvaldību budžetos”.

Politiskais spēks atbalstīs indivīdus, kuri ir gatavi vērsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu Veselības aprūpes finansēšanas likuma stāšanos spēkā 2019.gada 1.janvārī.

Partijas rīkotajā diskusijā par veselības aprūpes politiku tika uzsvērts, ka veselības aprūpes pieejamība Latvijā ir viena no lielākajām nevienlīdzības problēmām, kuru Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) vadītā valdība ar jaunajām reformām vēl vairāk palielina.

Iepriekš Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas valdes loceklis Raimonds Lejnieks-Puķe ir vērsies Satversmes tiesā kā privātpersona, lūdzot atzīt svētdien izsludināto Veselības aprūpes finansēšanas likumu par neatbilstošu Satversmei. Arī partija “Kustība “Par!”” iepriekš paudusi, ka Saeimas lēmums atņemt tiesības uz regulāro veselības aprūpi simtiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju ir pretrunā valsts pamatlikumam, tāpēc plānoja par Veselības likuma attiecīgo normu gatavot pieteikumu Satversmes tiesai.

Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz mainīt veselības aprūpes finansēšanas sistēmu un ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu. Valsts apmaksātajā medicīniskās palīdzības minimumā, kuru saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no veikto sociālo iemaksu apmēra, ietilps neatliekamā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi un ārstēšanai paredzētās zāles un medicīniskās ierīces, kas tiek kompensētas no valsts budžeta.

Tāpat tajā ietilps veselības aprūpes pakalpojumi, kas ārstē saslimšanas ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai rada apdraudējumu sabiedrības veselībai, tostarp psihiskas saslimšanas un tuberkuloze, kā arī šo saslimšanu ārstēšanai nepieciešamie medikamenti.

Savukārt, lai saņemtu veselības aprūpes pilno grozu, kurā ietilpst pārējie valsts apmaksātie pakalpojumi, iedzīvotājam būs jābūt valsts obligātajai veselības apdrošināšanai.

Likumā norādīts, ka tiesības uz valsts obligāto veselības apdrošināšanu ir personai, par kuru veiktas vai bija jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kā arī valsts aizsargātas personas vai iedzīvotāji, kas veikuši veselības apdrošināšanas iemaksas.

Vairākas iedzīvotāju grupas apdrošinās valsts, piemēram, bērnus, bāreņus, reģistrētos bezdarbniekus, orgānu donorus, Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušās personas, pensionārus, politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, kā arī vēl citus.

LA.lv