×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. jūlijs, 2012
Drukāt

Partijas cīnās par ietekmi sporta lauciņā

Foto - LETAFoto - LETA

Valdošā partija “Vienotība” iecerējusi pārņemt kontroli Nacionālajā sporta padomē (NSP), bet Reformu partija (RP) to nevēlas pieļaut. Tāpat uz vietu NSP kandidē jaunizveidota organizācija – Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija (LKSSA), kuras izpilddirektors ir Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvis Indriķis Putniņš.

 

Šī politiskā interese saistīta ar finansējumu, kas tiek piešķirts sporta nozarei.

Aprīlī premjers Valdis Dombrovskis paziņojis, ka ir gatavs pārņemt NSP vadību. Sākotnēji pret to neiebilda arī pašreizējais NSP priekšsēdētājs izglītības ministrs Roberts Ķīlis (RP), kuram netrūkst darba izglītības lauciņā. Taču viņa pārstāvētā partija gan nevēloties pat pieļaut domu par sporta atdošanu “Vienotībai”. Jautājums par NSP paplašināšanu un vadības maiņu vairākkārt iekļauts koalīcijas padomes darba kārtībā, bet vienmēr atlikts un tā arī nav izskatīts. Taču tas nenozīmē, ka “Vienotība” no savas ieceres būtu atteikusies.

“Šī tēma joprojām ir aktuāla. Premjers ir piekritis uzņemties NSP priekšsēdētāja pienākumus, lai nodrošinātu ciešāku padomes lēmumu sasaisti ar budžeta finansējumu,” apstiprināja premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke. Jautājums par NSP vadības maiņu tikšot izskatīts koalīcijas padomē tuvāko divu mēnešu laikā. Plānots, ka premjers jaunos pienākumus varētu sākt pildīt jau tad, kad sāksies darbs pie nākamā gada budžeta. Viens no viņa iecerētajiem darbiem ir izstrādāt nacionālas nozīmes starptautisko sacensību (Eiropas un pasaules čempionāti) vienotas norises plānu nākamajiem pieciem gadiem. Tas ļautu pasargāties no pašreizējās prakses, kad bieži vien valdība par nepieciešamību finansēt sporta pasākumus uzzina tikai pēc tam, kad tie jau ir notikuši un nav citas izejas, kā atvēlēt līdzekļus no neparedzēto gadījumu sadaļas.

 

Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Inga Vanaga (RP) atminējās, ka “Vienotības” pārstāvji esot izrādījuši interesi par NSP vadību, bet šobrīd jautājums esot pieklusis. “Katrā ziņā mēs Reformu partijā pagaidām neesam dzirdējuši pietiekami pārliecinošus argumentus, kādēļ būtu nepieciešams mainīt NSP priekšsēdētāju,” teica I. Vanaga.

 

NSP ir sabiedriska konsultatīva institūcija, kas piedalās valsts sporta politikas izstrādē, veicina sporta attīstību un sadarbību sporta jomā, kā arī lēmumu pieņemšanu jautājumos, kas attiecas uz sportu. NSP sastāvā ir aizsardzības ministrs, finanšu ministrs, iekšlietu ministrs, izglītības un zinātnes ministrs, labklājības ministrs, veselības ministrs, izglītības un zinātnes ministra noteiktā par sportu atbildīgā augstākā valsts amatpersona, biedrības “Latvijas Olimpiskā komiteja” prezidents, biedrības “Latvijas Sporta federāciju padome” prezidents, biedrības “Latvijas Sporta veterānu (senioru) savienība” prezidents, biedrības “Latvijas Tautas sporta asociācija” prezidents, biedrības “Latvijas Pašvaldību savienība” vadītājs, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas rektors un biedrības “Latvijas Augstskolu sporta savienība” prezidents. Ministru kabinets Latvijas Nacionālās sporta padomes sastāvā var iekļaut arī citus locekļus, bet ne vairāk kā trīs Ministru kabineta locekļus un trīs sporta federāciju vadītājus, ievērojot, ka papildus iekļauto Ministru kabineta locekļu skaitam un sporta federāciju vadītāju skaitam jābūt vienādam.

 

NSP tiešā veidā nedala finansējumu, taču tās netiešā ietekme ir ļoti liela. Padome izstrādā priekšlikumus valsts budžeta līdzekļu sadalei sporta jomā, kā arī sniedz Ministru kabinetam priekšlikumus attiecībā uz naudas balvu piešķiršanu par izciliem sasniegumiem sportā un dod atzinumus ministrijām par to, kādi sporta veidi būtu atbalstāmi no to budžetiem.

 

Tāpat NSP sastāda sarakstu, cik un kādas starptautiskas sacensības Latvijā notiks.

Iespējams, tieši tādēļ iekļūt NSP padomē vēlas arī Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija. Šī biedrība izveidota tikai pagājušā gada nogalē un apvieno septiņas lielākās komandu sporta veidu federācijas (basketbola, futbola, handbola, hokeja, volejbola, florbola un lakrosa). LKSSA par vienu no saviem galvenajiem uzdevumiem izvirzījusi būtisku valsts budžeta līdzekļu finansējuma palielinājumu sportam un sporta finansēšanas principu maiņu.

Organizācijas izpilddirektors ir Indriķis Putniņš, kurš vairāk pazīstams kā bijušā Saeimas spīkera Gundara Daudzes (ZZS) biroja vadītājs un aktīvs ZZS biedrs. Viņš pats galvo, ka centieni iegūt pārstāvniecību sporta padomē nekādā veidā nav saistīti ar viņa pārstāvēto politisko spēku. Tomēr līdz šim visi I. Putniņa vadītās organizācijas mēģinājumi iekļūt NSP sastāvā saskārušies ar stingru noraidījumu no Reformu partijas puses.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+