×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
29. novembris, 2013
Drukāt

Parādījusies ideja premjera amatam aicināt Andri Piebalgu
 (71)

Foto - LETAFoto - LETA

Paklausot Valsts prezidenta Andra Bērziņa aicinājumam cienīt sēru nedēļu, Saeimā pārstāvētajās partijās šonedēļ nenotiek oficiālas sarunas par jaunās koalīcijas veidošanu. Tomēr partiju iekšienē sākusies sagatavošanās un pat savstarpēja rēķinu kārtošana.

Pagaidām figurē vairāki iespējamie koalīcijas veidošanas scenāriji. Aptaujātie politiķi un eksperti lielākoties ir vienisprātis, ka jaunās valdības veidošanas iniciatīva jāuzņemas aizejošā premjera Valda Dombrovska pārstāvētajai «Vienotībai». Sākotnēji kā «Vienotības» ticamākais premjera kandidāts tika minēts aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kurš gan pats vairāk esot ieinteresēts kandidēt uz Eiropas Parlamentu. Pēc neoficiālas informācijas, “Vienotība” ar Eiroparlamenta deputātes Sandras Kalnietes starpniecību uzrunājusi arī Eiropas komisāru Andri Piebalgu. Turklāt ar viņu tiek saistītas ilgtermiņa cerības, ka Piebalgs varētu vadīt valdību ne tikai līdz vēlēšanām, bet arī nākamgad.

“Mums pašlaik nav lēmuma par to, kas būs premjera kandidāts un kādi būs koalīcijas veidošanas pamatprincipi. Scenārijs, kurš paredz saglabāt esošo koalīciju, piesaistot ZZS un sameklējot izcilu premjera kandidātu, izklausās vienkāršs tikai teorētiski. No savas pieredzes varu teikt, ka ir daudz jautājumu, kuros sarunas var aizķerties,” teica “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis, paredzot, ka jaunās valdības tapšanas process būs smags un, visticamāk, to izdosies izveidot tikai nākamgad.

Koalīcijas papildināšana ar ZZS tiek pamatota ar nepieciešamību nodrošināt stabilitāti. Pirmkārt, šādai valdībai būtu daudz pārliecinošāks atbalsts parlamentā. Otrkārt, tas samazinātu iespējas koalīcijas partneriem vienam otru šantažēt ar ultimātiem. Līdzšinējā valdībā ar 55 balsīm Saeimā faktiski ikvienai frakcijai bija «zelta balss». Proti, ja kādā jautājumā viens partneris pieslējās opozīcijai, tad pozīcija palika mazākumā. Piesaistot ZZS, koalīcijas pārstāvniecība Saeimā pieaugtu līdz 68 balsīm un viena partnera dumpīgums balsojumos nebūtu tik izšķirošs. Nākamās koalīcijas izmēru varētu ietekmēt arī notikumi Reformu partijā. Vakar no tās izstājās demisionējušais vides ministrs Edmunds Sprūdžs, vakarā partijas valdes un frakcijas sēdē tika lemts arī par citu biedru iespējamo atskaitīšanu.

Tomēr pagaidām ZZS nemaz nesteidzas atstāt ērto opozīcijas zonu. «Vispirms jāsagaida, ko izlems pašreizējā koalīcija, jo, izņemot «Vienotību», neviens nav skaidri pateicis, ka vēlas paplašināt koalīciju ar mums. Pēc būtības koalīcija jau ir, tikai nav valdības,» teica ZZS valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis. Turklāt ZZS pirms lemšanas par pievienošanos valdībai noteikti gribēšot iepazīties ar koalīcijas redzējumu par tautsaimniecības attīstību un citiem jautājumiem. Par ministru amatiem Augulis bija nerunīgāks, bet nojaušams, ka ZZS vēlētos kontroli pār Zemkopības ministriju, kā arī Vides un reģionālās attīstības ministriju. Taču tās abas ir tā sauktās turīgās, resursu ministrijas un pārējie partneri varētu būt nemierā, ka viena partija saņem tās abas.

Nacionālā apvienība (NA) vairākkārt paudusi savu neapmierinātību, ka līdzšinējā valdībā viņiem bijis nesamērīgi mazs ministru skaits. «Piekrītu prezidentam, ka sēru nedēļā publiski runāt par amatu dalīšanu būtu nevietā,» teica partijas līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņš arī uzsvēra, ka koalīcijas tapšanas sarunās NA uzturēs spēkā tos pašus uzstādījumus, kas bija iepriekšējās koalīcijas tapšanā. Galvenais no tiem – nav iespējama nekāda koalīcija ar «SC».

Pagaidām gan saskaņiešiem neviens nepiedāvā vietu koalīcijā. Arī viņi paši nedomā uzņemties iniciatīvu. «Es pārāk ilgi esmu bijis politikā, lai būtu tik naivs,» teica «SC» frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs. Viņš prognozēja, ka prezidentam ir divi iespējamie rīcības scenāriji – izveidot tehnisku valdību no ierēdņiem un ekspertiem, kas nostrādātu līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, vai arī veidot paplašināto labēji centrisko partiju koalīciju. Otrajai gan Urbanovičs ilgu mūžu neparedz, jo tai trūkšot amortizatora, kurš spēs saskaņot partneru atšķirīgās intereses. «Līdz šim amortizatora lomu veica Dombrovskis, bet viņa vairs nav. Tādēļ šī koalīcija sastrīdēsies un pašķirsies jau pavasarī pēc vilšanās Eiropas Parlamenta vēlēšanās,» prognozēja Urbanovičs.

Pievienot komentāru

Komentāri (71)

 1. Pēc 23 gadiem kopš neatkarības atjaunošanas valsti nevajadzētu turpināt vadīt bijušajiem komunistiem: bērziņiem, piebalgiem, dūklaviem un viņiem līdzīgiem, jo bez ambīcijām viņi neko jaunu valstī neienesīs. Stagnātiem, kuri neko nemaina esošajā pārvaldes kārtībā, tikai vienīgi apmierina savu varaskāri un tīksminās ar savu amatu.To jau mēs lieliski redzam pie Bērziņa kunga, kuram nav pat oratora spēju. Dombrovskis tomēr bija krietni pārāks par viņiem visiem. Ir jānāk jauniem cilvēkiem, citādi
  mēs nekad no šīs bedres neizkļūsim.

 2. Pats nepamanākais no visiem “Eiropas pieredzes bagātajiem”! Netraucēs “Vienotībai” arī Latvijā!

 3. Vai tiešām nekā labāka nav?

 4. Apsveicama ideja! Kaut īstenotos ideja,Dievs svetī Latviju un pasargā to no Kangariem!

 5. kas pie mums māk rieties, tie, kas pilis dedzina un kurunbūves un ceļi sabrūk

 6. Vai dieviņ šito neizdarīgo puisi ???

 7. Pat nelasīju tekstu.
  REti stulba ideja, ja kas.
  Nemaz nerunājot par to, ka gadījumā, ja trimdas latvieši atgriežas vai arī vietējie pasēž kādā tuvējā labi apmaksātā “trimdā”, šamiem vispār par Latvijā notiekošo nav nekādas sajēgas…
  Piederība “noteiktam klubiņam” vēl nav apliecinājums spējām kādam amata postenim arī….
  Tāpēc jau tik bieži esam tur, kur esam…
  L(

 8. Tā ir laba ideja. Latvija vārdā tā jāaizstāv. Latviskajām partijām jāvienojās vismaz šjā jautājumā.

 9. Nu nē! izskatatās tāds vienmēr kā nobijies. tur pa Briseli var ākstīties, bet šādam darbam vajag cilvēku ar stāju.

 10. pat ļoti slikta ideja.
  neko tādu nevaig latvijai.

 11. paskataties kuri ir piebalga draugi. godmanis, nagla, gailis, un citi kas latvijai neko labi nav izdarijuši.
  un kuri abrinojamu pilnā noželojamā nav vel cietumā.

 12. Vismaz 3 fizmati jau premjerēja….. Nekas labs nav sanācis! Domāšanas veidam tomēr ir nozīme, jo cipariņi, formulas un atrautība no reālās dzīves nav laba kombinācija valsts izpildvaras vadītājam!

 13. Andris Piebalgs ir loti specigs un talredzigs politikis un ar lielu pieredzi Eiropas Savieniba.
  Vins bus bez saubam ari efektivs Latvijas Ministru-prezidents!

  • Tās ir cilvēciskās īpašības…. Vienmēr darbojies otrajā un trešajā « notikumu » ešalonā. Nekas neiznāca Valmierā, Rīgā, Briselē…, mūžam nopakaļus. Bet gāja augšup, jo bija „pelēks”, nebīstams. Vienmēr « konstatējot », nevis lietas virzot… Bez domas, bez sirds, … svešus tekstus nolasot… tā, bez sevišķas aizrautības, pirms 30, 20, 10 gadiem… šodien tā nevar, tūkstošiem latvieši studējuši pasaules labākajās mācību iestādēs, Piebalgam – disciplīna un Zinātniskais Komunisms – tie augstākie talanti. Tā vakardiena, tas laiks ir pagājis… diemžēl neatgriezeniski… Ar viņu varētu padiskutēt dažas „konkrētas lietas”, bet viņam nekad nav bijis, jau gadiem, jāpieņem konkrēti lēmumi. Ideju ģenerators, virzītājs – nē… Diemžēl… Un ne jau Sudraba labāka…
   Tagad jāvēro trīsdesmitgadnieki… Jauni, enerģiski, ar „skatu pasaulē” ar Domām Rīgā, ar Emocijām Latvijā. Ar kārtīgu izglītību, plaši skatu, lai pagātnē domas, nākotnē darbi… lai solis katrreiz nākotnē iesniedzas.

  • Nav gan laba izvēle

  • Vai , Dieviņ! Eiroparlamentā pilns ar tādiem , kas tur gadiem grozās .Re kur ŽDANOKA , KALNIETE,
   GODMANS, RUBIKS vien četrus premjerus sevī ir spējīgs pavilkt .Bet tas tikai tā – humoram.Istenībā politikā jālaiž jauni cilvēki , bet ne tādi ,kas tur jau iekūņojušies un uzskata sevi par milzīgiem profāniem .NU nav taču jēgas no tiem “profesionāļiem” , kas varā no gada uz gadu un neko prātīgu no savis valstij nav devuši.

 14. Vajadzīgs kāds no vietējiem.Piebalgs neder.Labākais variants Dūklavs.Jau ir pieredze visās jomās,nav parādu.

 15. vilks(ne jenotvilks) Atbildēt

  Bada laikā velns pat mušiņas ķer !/paruna/

 16. Piebalgs noteikti neder šim amatam. Nepieciešams bezpartejiskais, kuru nav iespējams iespaidot – ar mugurkaulu, jo kā Izglītības ministrs bija nekāds.

 17. Piebalgs nogremdēja mūsu izglītības sistēmu atļaujot skolās nemācīties matemātiku, fiziku un ķīmiju. Tad nu tagad ļausim viņam nogremdēt mūsu valsti? Eiropas amatos jau nav vajadzīgas ne zināšanas ne pieredze, jo tur strādā sistēma. Komisārs ir tikai piespraude pie žaketes atloka.

 18. Zīle, Augulis, Piebalgs, Pabriks, Dūklavs, Rinkēvičs.

 19. Ar to Sudrabu ir tā. Cilvēks, kas visu tikai kritizē, nav labs vadītājs. No malas jau viegli visu vērtēt, bet strādāt un vadīt ir pavisam kas cits. Ar to apvienošanu un samierināšanu, ko viņa sola, ir tā kā ir. Ar ko mums jāsamierinās????…

 20. Labākais premjera kandidāts ir Roberts Zīle.

 21. ESMU DZIRDĒJIS ,KA LATVIJĀ PASTĀVOT VĀRDA BRĪVĪBA . tAD KĀDA VELNA PĒC MANI KOMENTĀRI TIEK CENZĒTI ? VARBŪT AUGSTI GODĀTIE CENZORU KUNGI UZSKATA ,KA VĀRDS – POLITIĶI – JAU KĻUVIS PAR IZCILI SLIKTU LAMUVĀRDU ?

 22. ar ko tad Piebalgs ir izpelnijies tadu godu?neko sevisku vins nav darijis Latvijas laba!tad Dombrovskis 100 reizes labaks!SUDRABA luk laba kadidatura kas noliks visu pa plauktiniem!

 23. Darboties ES nav tas pats kā strādāt valstī … to Piebalgs jau ir pierādījis būdams izglītības ministrs – ieveda izvēles iespējas un skolēni vairs neizvēlējās ķīmiju un fiziku, radās nezinīšu paaudze; būdams finanšu ministrs visus piemānīja solot Bankas Baltija pārņemšanu valsts pārvaldē, bet iznāca čiks (savu naudu gan izņēma). Bijis ne tikai PSKP biedrs , bet pūlējās ieņem Valmieras partijas sekretāra amatu, bet viņu neievēlēja. Visumā neveiksminieks, izņemot to, ka PSRS iegūtā prasme noder ES, jo arī tur taisa murgainus dokumentus un plānus – piemēram – cik zaļam un lielam jābūt gurķim!

 24. Nedomāju, ka tik slikts izglītības ministrs, kāds viņš kādreiz bija, varētu būt labs kandidāts premjera amatam. 🙁

 25. komunistu mēsls .

 26. Godmani, tas ir gudrs un godīgs vīrs ar stingru roku, ir arī pieredze.

 27. Gribu Sudrabu!!!!

 28. Okupantu pakalpiņs! Atbildēt

  23.03.2011, FRUT.LV – Lielbritānijas laikraksts “Daily Mail” pārmet Piebalgam, ka viņš savā oficiālajā Eiropas Komisijas CV jeb dzīves gājuma aprakstā nav minējis savu dalību Komunistiskajā partijā. Iestāšanās Komunistiskajā partijā padomju gados bija apzināta izvēle ar domu realizēt savus mērķus, nesenās vizītes Latvijā laikā sacīja Eiropas Savienības attīstības komisārs Andris Piebalgs.
  Uzstājoties Latvijas Universitātē, komisārs skaidroja, ka agrākais biedra statuss partijā “ir vienkārši taisnība, tā ir daļa no manas biogrāfijas. Es, protams, nekad to neesmu slēpis, ne arī tāpēc kaunējies, jo tā bija mana apzināta izvēle un neviens mani nespieda un nestāvēja [klāt] ar pistoli. Uzskatīju, ka tādā veidā varēšu realizēt savus mērķus”.

 29. Un maksāt ES komisāra algu !

 30. Piebalgs nekad NAV strādājis amatā, kur būtu jāatbild ar savu mantu vai brīvību. 20 gadus ministrs, vēstnieks, komisārs! Tā vairāk ir zīmēšanās un vāvuļošana. Patiesā dzīve ir tur, kur algā saņemot vienu, divas, maksimāli trīs minimālās algas, jāsmaida un nemitīgi jāklausās tādu pašu “ministru” veksmes stāstos.

 31. Piebalgs varētu būt labs premjers, pieredze viņam ir, gudrs un ja būs bezpartejisks varētu ierobežot partiju kašķus. Viņa izpratne par vadības stilu būs eiropiskāka, attiecīgi tiks ierobežota visādu darbīgo idiotu patvaļa, piemēram Rīgas domē.

 32. Kārtējais fiziķis… Diespasarg! Vai vajag Latviju vēl vairāk nodzīvot?!

 33. Muļķības! Kāds no Piebalga Premjers! Viņu varētu par Valmieras mēru. Naudu sapelnījis Eiropā, nebūs jāzog.

 34. uz tik mazu algu -nepiekritis.

 35. Zīle ir labākais premjera kandidāts.

 36. šis cilvēks nekad neko nav pateicis par tēmu- Latvijas iedzīvotāju intereses

 37. Cik tālu esam nonākuši! Ne Pabriks, ne Piebalgs. Tie nav cilvēki, kam sirds pukst vienā ritmā ar Latviju. Tāds nebija arī Dombrovskis.

 38. Perfekti! Zina, kas pasaulē notiek un pārzina etiķeti un neiekritīs uz gaiteņa sarunām “viens kaut ko teica”, kas ir lielākā vaina mūsu valdībai, kas pilnībā nepārzina, kas darāms un kā būtu jāreaģē tajā vai citā gadījumā!

 39. Kā redzams, neviens nav sadzirdējis Āboltiņas teikto, ka ministru prezidentam jābūt ar ekonomista izglītību. Atkal fizmats, kurš perfekti pratīs atņemt un dalīt, bet nepratīs pieskaitīt un reizināt.

 40. Protams,tikai viņu! Atbildēt

  Novadīs vēl atlikušo,neilgo laiku līdz pilnīgam bankrotam!

 41. Savā laikā ZATLERS ,būdams valsts prezidents, uzaicināja GODMANI kļūt par KRĪZES premjerministru… Ak laiki , ak tikumi !… Esmu pārliecināts ,ka piebalga tipa *** Latvijas korumpētajām aprindām būs pašā laikā .

 42. Ideju mūsu politikāņiem tiešām ir daudz! Tautai jau netiek jautāts! Jautājums tikai,vai kāds par šādu ideju šoreiz balsos!

 43. nekādā ziņa piebalgu – viņš taču ir repšas cilvēks.

 44. Šo ***…? Dievs pasargi Latviju arī no šī, kā arī marsieša un kampēja!

 45. Andris Piebalgs (dzimis 1957. g. Valmierā) Saimnieciski korporatīvā „Valmieras grupējuma” pārstāvis. Mūžīgs neveiksminieks, mūžīgs „statists”- trešā plāna lomu atveidotājs, „Šķēles klana” viens no beidzamajiem uzticīgajiem līdzskrējējiem, mūždien bez sava viedokļa, bet „izpildīgs”. „Mēs tā visu nokārtosim, lai nekas nebūtu, bet, ja kaut kas būs, tad nekas nebūs.” Noteikti sliktākā kandidatūra Latvijas Premjerministra amatam, lai gan piederība Tautas Partijai A. Piebalgu varētu kvalificēt viņu šim amatam!

  1980. gadā beidza Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti.
  No 1990. līdz 1993. gadam Piebalgs I. Godmaņa kabinetā bija tautas izglītības ministrs. 1993. līdz 1994. gadam — 5. Saeimas deputāts (Latvijas ceļš), budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs.
  No 1994. līdz 1995. gadam finanšu ministrs M. Gaiļa valdībā. 1995. gada 19. maijā atteicās no deputāta mandāta. (atbildīgs par bankas „Baltija” afēru un krahu.)
  LR vēstnieks Igaunijā no 1995. līdz 1997. gadam, Eiropas Savienībā no 1998. līdz 2003. gadam.
  No 2004. līdz 2010. gadam bija ES enerģētikas komisārs. Kopš 2010. gada ir ES attīstības komisārs.

Draugiem Facebook Twitter Google+