×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. augusts, 2016
Drukāt

Partijas Igaunijā lemj par jaunā valsts prezidenta kandidātu (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess ar kundzi Ievu šovasar festivālā "Positivus".

Igaunijas valdošās Reformu partijas valde otrdien nolēma atbalstīt koalīcijas partneres Sociāldemokrātiskās partijas priekšlikumu valsts prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā parlamentā balsot par parlamenta spīkera Eiki Nestora kandidatūru, bet otrajā un trešajā kārtā – par bijušā eirokomisāra Sīma Kallasa kandidatūru. Tādējādi balsojumā parlamentā par nākamo Igaunijas prezidentu tiks ievēlēts Nestors vai Kallass, bet izvēle būs atkarīga no parlamenta opozīcijā esošās Centra partijas, teikts Reformu partijas paziņojumā.

Nestors ir sociāldemokrātu kandidāts, bet Kallass – Reformu partijas kandidāts

“Uzskatām, ka sociāldemokrātu piedāvājums ir pilnībā atbilstošs, tas ir valsts līmeņa ierosinājums, un mēs to pieņemam. Tas reāli maina iespējas ievēlēt prezidentu parlamentā, un tas ir Reformu partijas mērķis,” lēmumu komentēja partijas līderis un Igaunijas premjerministrs Tāvi Reivass. “Protams, Reformu partija nav gatava prezidenta vēlēšanu dēļ izjaukt valdību,” viņš piebilda.

Reformu partijai un sociāldemokrātiem parlamentā ir 45 deputātu mandāti, bet prezidenta ievēlēšanai parlamentā ir nepieciešams vismaz 68 deputātu atbalsts.

Valdības koalīcijā ietilpstošā “Tēvzemes” un “Res Publica” savienība prezidenta amatam izvirzījusi bijušo tieslietu kancleru Allaru Jeksu, kuram paudusi atbalstu arī opozīcijā esošā Brīvā partija.

Tikmēr opozīcijā esošā Centra partija prezidenta amatam izvirzījusi bijušo izglītības ministri Mailisu Repsu, bet opozīcijā esošā Konservatīvā tautas partija – savu priekšsēdētāju Martu Helmi.

Pašreizējā Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa otrais piecu gadu amata termiņš noslēdzas 2016.gada oktobrī. Viņš nedrīkst kandidēt uz trešo amata termiņu pēc kārtas. Gaidāms, ka prezidenta vēlēšanas Igaunijas parlamentā notiks 29.augustā. Nepieciešamības gadījumā elektoru kolēģijas balsojums plānots 24.septembrī.

Igaunijā valsts prezidentu ievēlē parlaments. Lai kļūtu par prezidentu, kandidātam ir jāsaņem vismaz divu trešdaļu parlamenta deputātu atbalsts. Ja neviens no prezidenta amata kandidātiem pirmajās divās kārtās to negūst, prezidentu ievēlē elektoru kolēģija, kurā ietilpst parlamenta deputāti un pašvaldību pārstāvji.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Viens no prezidenta ievēlēšanas nosacījumiem varētu būt, ka kandidāta sieva vai līgava ir latviete. Tā varētu veidoties par tradīciju.

Draugiem Facebook Twitter Google+