Latvijā
Politika

Partijas noskata premjera kandidātus12


Krišjānis Kariņš
Krišjānis Kariņš
Foto – Dainis Bušmanis

Līdz maijam politisko partiju apvienība, kuru veido “Vienotība” un trīs reģionālās partijas (“Kuldīgas novadam”, “Tukuma pilsētai un novadam”, “Valmierai un Vidzemei”), izvirzīs savu premjerministra amata kandidātu, informēja “Vienotības” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens. Neoficiāli zināms, ka kandidatūras jau tiek apspriestas un viņu vidū galvenais pretendents šim amatam ir Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš. Sarakstā esot iekļauts arī EP deputāts Artis Pabriks. Ašeradens to ne apstiprināja, ne noliedza, vien uzsvēra, ka kandidātu netrūkstot un tie tuvākajās nedēļās tikšot rūpīgi izvērtēti. “Tas, lai kandidāts celtu partijas reitingu, ir svarīgi ikvienai partijai,” norādīja partijas priekšsēdētājs. Tomēr pagaidām Ašeradens nevēlējās izteikties ne par vienu no kandidātiem.

K. Kariņš uz jautājumu, vai viņš piekritīs vadīt Ministru kabinetu, ja viņu izvirzīs šim darbam, atbildēja izvairīgi, uzsverot, ka “Vienotība” vairs nav galvenā, bet ir iekļāvusies apvienības sastāvā – kopā ar līdzīgi domājošiem zem viena jumta.

“Ņemot vērā politisko praksi, par premjerministra kandidātu būtu jāizvirza partijas priekšsēdētājs, tomēr jāņem vērā, ka arī pārējās apvienības partijas var nominēt savus kandidātus. Patlaban notiek partiju apvienošanās process, kad tiek spriests par to, kā partijas sadarbosies, kāda būs katras partijas deleģētā pārstāvniecība, bet pēc tam sekos rūpīga izvirzīto valdības vadītāja kandidatūru apspriešana,” sacīja Kariņš, nenoraidot, ka viņš varētu būt kandidāts.

Turpretī Artis Pabriks uz jautājumu, vai viņš piekristu kļūt par izpildvaras augstāko amatpersonu, ja tāda iespēja rastos, atbildēja, ka viņš ir racionāli domājošs politiķis un nespēj pieņemt to, ka “Vienotība” ir rīkojusies tuvredzīgi, apzināti pieļaujot kļūdu un neizveidojot lielu politisko apvienību, kurā būtu iekļauta gan partija “Latvijas attīstībai”, gan “Kustība Par”.

“Ja būtu izveidota liela politiskā apvienība, tad varētu apsvērt iespēju kandidēt uz premjerministra amatu, bet tas nav noticis, un man nav vēlēšanās iesaistīties to politisko partiju savstarpējās pirmsvēlēšanu cīņās, kuras varēja veidot kopīgu deputātu kandidātu sarakstu. Cīņa par lielo balvu pusspēlē mani nevilina. Tas ir sekli, ka “Vienotība” nemācās ne no savām, ne citu kļūdām,” uzskata Pabriks.

Viņš, vēl būdams Saeimas deputāts, jau bijis izvirzīts par “Vienotības” Ministru prezidenta amata kandidātu, taču toreizējais Valsts prezidents Andris Bērziņš Pabrika kandidatūru divreiz noraidīja.

Saeimas “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri sacīja, ka, izraugoties premjera amata kandidātu, tikšot noskaidrots, vai partijas priekšsēdētājs vēlas uzņemties šo amatu, jo tad viņam nebūs laika vadīt partiju, un tas ir mīnuss.

Drīzumā par savu valdības vadītāja kandidatūru spriedīšot arī Nacionālā apvienība. Līdz šim partija Ministru prezidenta amatu vēlējās uzticēt Eiropas Parlamenta deputātam Robertam Zīlem. Partijas priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš neslēpa, ka “droši vien Zīle būs viens no kandidātiem, bet kandidāti varētu atrasties arī mūsu partijas ministru un parlamenta deputātu aprindās”.

Nacionālās apvienības valdes pārstāvis Rihards Kols uzskata, ka Zīle varētu būt premjera amata kandidāts, jo viņš ir kompetents gan ekonomikas, gan arī finanšu jautājumos. “Mums noteikti nebūs tikai viens kandidāts. Debatējot par izvirzītajām personām, salīdzināsim viņu līdzšinējos sasniegumus, lai atrastu valdības vadītāja amatam piemērotāko personu,” skaidroja Kols.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze jau iepriekš paziņojis, ka ZZS premjera amata kandidāts būs pašreizējais Ministru prezidents, Liepājas partiju pārstāvošais Māris Kučinskis, jo ar darbu pie reformām viņš esot apliecinājis spēju sekmīgi strādāt. ZZS pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām par premjera amata kandidātiem izvirzīja gan Kučinski, gan arī zemkopības ministru Jāni Dūklavu.

LA.lv