Latvijā
Politika

Partiju līderi par čekas maisiem: “Veram vaļā!”24

Foto: LETA

Pirmsvēlēšanu intervijās visu politisko spēku pārstāvji demonstrē pārsteidzošu vienprātību.

Pēc atgriešanās no vasaras atvaļinājuma Saeimas deputāti Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā trešdien gatavojas skatīt grozījumus likumā “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”. Uz sēdi aicināti Tieslietu ministrijas, Saeimas Juridiskā biroja, Satversmes aizsardzības biroja, Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā arhīva, Datu valsts inspekcijas un LPSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisijas pārstāvji. Tikmēr no “Latvijas Avīzē” publicētajām partiju līderu pirmsvēlēšanu intervijām izriet, ka neviena no tām tā saukto čekas maisu atvēršanai nepretosies un to nevilcinās, tieši pretēji – lielākā daļa vārdos pauž stingru atbalstu iecerei.

Līdz šim par čekas dokumentu publiskošanu lielākoties iestājās nacionāli un konservatīvi noskaņotās partijas – Nacionālā apvienība un Jaunā konservatīvā partija. Taču kā intervijā “LA” norāda Zaļo un zemnieku Savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis: “Mēs nekad neesam slēpuši, ka atbalstām čekas maisu atvēršanu.” Arī “Jaunās Vienotības” premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš ir tiešs: “Jāpublisko! Tas ir ierakstīts mūsu partijas programmā.”

“Saskaņas” līderis Nils Ušakovs: “Es personīgi esmu ar abām rokām par atvēršanu. Nedomāju, ka vajadzētu būt kādām tālākām darbībām, bet maisi jāatver, lai var iet tālāk.”

Līdzīgu nostāju intervijā “LA” pauž arī “Attīstībai/Par” premjera kandidāts Artis Pabriks: “Veram vaļā. Mēs esam muļļājušies ap tiem maisiem kā kaķis ap karstu putru. No kā baidāmies? Paši no savas ēnas. Jā, varbūt neviesīsies lielāka skaidrība par to, kurš kad un ko darījis tajā laikā, bet mūsu pašu morālās veselības labad ir jāaizver šī vēstures lappuse un jāiet uz priekšu. Nekas nenotiks. Atvērsim, parādīsim, paskaidrosim, un viss būs kārtībā.”

Tāda pati pozīcija ir Latvijas Reģionu apvienībai un šī politiskā spēka virzītajam premjera kandidātam Edvardam Smil­tēnam, kurš saka: “Mēs nedrīkstam būt savas pagātnes vergi. Čekas maisu jautājumam jau sen bija jābūt atrisinātam – tiem jau sen bija jābūt publiskiem. Es ceru, ka nākamajā Saeimas sasaukumā tiks ievēlēta jauna politiķu paaudze, kas pat teorētiski nevarētu būt čekas aģenti. Tad nebūs problēmu ātri vien vienoties par čekas maisu atvēršanu un šīs informācijas publicēšanu. Šis jautājums vienreiz jāslēdz un jāskatās nākotnē.”

LA.lv