Mobilā versija
+2.3°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Svētdiena, 23. aprīlis, 2017
6. aprīlis, 2017
Drukāt

Pārtikas cenas palēnām kāpj debesīs (15)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Turpinās jau pērn rudenī novērotais pārtikas cenu kāpums, kas ļauj secināt, ka šā gada pirmajos trīs mēnešos dārgāki kļuvuši nu jau gandrīz visi pārtikas produkti, portālam la.lv atzina Agroresursu un ekonomikas institūta Ekonomikas pētniecības centra Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Inguna Gulbe.

Savukārt gada pirmajā ceturksnī cenas būtiski samazinājušās tikai importa zemenēm, apelsīniem un kūpinātam cūkas šķiņķim.

Vislielākais cenu pieaugums – par 91% – gada pirmajā ceturksnī bija importa gurķiem – no 2,08 eiro līdz 3, 98 eiro par vienu kilogramu (kg). Vietējiem gurķiem un dzeltenajai paprikai cenas augušas par 48% – attiecīgi no 3,79 eiro līdz 5,61 eiro un no 2,94 eiro līdz 4,37 eiro par kg. Sarkanajai paprikai cena auga no 2,87 eiro līdz 4,02 eiro par kg, vietējiem tomātiem – no 4,99 eiro līdz 6,31 eiro par kg, zaļajām vīnogām – no 3,30 eiro līdz 3,94 eiro par kg, mandarīniem – no 1,90 eiro līdz 2,23 eiro par kg, lielogu dzērvenēm spainītī – no 2,49 eiro līdz 2.86 eiro par litru.

Tāpat cenas kāpušas liellopu gaļas filejai – no 7,66 eiro līdz 8,75 eiro par kg, salātiem podiņā – no 0,77 eiro līdz 0,87 eiro gabalā, burkāniem – no 0,38 eiro līdz 0,43 eiro kg. Kefīram, 15% skābajam krējumam un 10% saldajam krējumam “Kārums” cenas kāpušas attiecīgi no 0,94 eiro līdz 1,03 eiro, no 2,56 eiro līdz 2,79 eiro un no 0,85 eiro līdz 0,93 eiro, ” Jonagold” āboliem, vistas filejai un vājpienam – attiecīgi no 0,93 eiro līdz 1,02 eiro par kg, no 5,42 eiro līdz 5,97 eiro par kg un no 0,80 eiro līdz 0,88 eiro par litru. Pilnpienam, biezpienam un kafijas pupiņām cenas palielinājušās attiecīgi no 1,02 eiro līdz 1,10 eiro par litru, no 5,10 eiro līdz 5,50 eiro par kg un no 13,69 eiro līdz 14,73 eiro par kg, “Cido” apelsīnu sulai – no 1,44 eiro līdz 1,54 eiro par litru.

Savukārt ievērojams cenu samazinājums – par 28% – pirmajā ceturksnī bija tikai importa zemenēm – no 13,36 eiro līdz 9,67 eiro par kg. Cena sarukusi arī apelsīniem – no 1,82 eiro līdz 1,47 eiro par kg, kā arī kūpinātam cūkas šķiņķim- no 6,91 eiro līdz 6, 58 eiro par kg.

Kā norāda Gulbe, cenu pieaugums Latvijā atspoguļo līdzīgu pieauguma tendenci arī citviet pasaulē. Augļiem un dārzeņiem tas ir saistīts ar sezonālajām izmaiņām, sliktajiem laika apstākļiem Itālijā un Spānijā, kā arī dažu dārzeņu krājumu samazināšanos. Piena produktu cenu kāpums saistīts ar industriālo produktu pieprasījuma pieaugumu Krievijā, Ķīnā un Meksikā. Eiropas Savienībā 2016. gadā piena ražošana bija apmēram tāda pati kā 2015. gadā, bet sviesta eksports auga par 19%, siera par 11%. Kafijas tirgū cenas ceļas, pastāvot bažām par ” Robusta” kafijas piedāvājumu. Ražošana atpaliks no patēriņa, un pastāv globālais kafijas deficīts. Arī eļļas cenas pasaulē kāpj nepietiekamā piedāvājuma dēļ, skaidro eksperta.

” Savukārt daži piegādātāji Latvijā ir atzinuši, ka viņi savai produkcijai cenu nav palielinājuši, bet dažās veikalu ķēdēs tās vienalga ir augušas. Žēl, ka ir mazumtirgotāji, kas tendences pasaules tirgos izmanto tikai savas īslaicīgās peļņas gūšanai nedomājot par saviem ilglaicīgajiem partneriem, – pircējiem, ražotājiem un importētājiem,” rezumē Gulbe.

LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Centrs vāc, apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtības noteikšanai.

06.04.2017

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. “Žēl, ka ir mazumtirgotāji, kas tendences pasaules tirgos izmanto tikai savas īslaicīgās peļņas gūšanai…”
  Nu sākam ar RIMI, MAXIMA, vispār ar lielākajiem ts mazumtirgotājiem. Sauksim tos vārdā!

 2. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 3. Ko vaimanājiet,ka viss dārgs……..
  Vasarā ediet zāli……..,ziemā sienu…..
  Esam brīvi un pastalās…….

 4. Ak, mēs aunu valstiņa! Mafija mūs cērp un cērp…. bet – badā jau nemirsi, maksā….. Kas šistos zagļus vienreiz noslānīs? Kas valsti izzaga? Kas tautu no valsts izdzina? Kas mūs no savām mājām dzen ārā, uzliekot lielu NĪN? Kas ir ŠIE VISUVARENIE? Un vai nav neviena drosminieka, kas spētu ar šo mafijas monstru cīnīties???? Tauta, neguli! Tev pēdējās bikses velk nost!

 5. Veiksmes stāsts mums turpinās un ir liels apjoms pārtikas preču,kuru cena ir augstākā kā Eiropā(Vācijā….Francijā..u.t.t)

 6. ja runa par pārtiku ,tad jāsaka cenas ,salīdzinot ar naudas maka saturu , ir ļoti lielas , Personīgi es daudz ko vairs nepērku ,jo jāatlicina nauda tiem produktiem bez kā nevar galīgi iztikt . Veikalos var redzēt preces ar notecējušiem termiņiem ,pie tam pat tad nevar ticēt uzrakstītam . Pārdevēji iemācījušies krāpties . Gribu runāt par tādu lietu ,kā zāles . Teica ,ka mājās nevajag turēt vecas zāles ,jo tad ir bīstamas lietošanai. Aptiekās zāļu cenas ir ļoti lielas ,arī tās neizpērk . Vai tās kāds kontrolē ?

 7. tik un vienigi vietejo Atbildēt

  tirgotāju mantrausiba. jāari citur šim tam cenas uzkāpušas, teikim cukuru ierasto 42 centu vietā man jāmaksā 53, atiecigi ari končām cenas pakāpušās mazliet, bet teikim gaļu tesko veikalā cūkgaļas lāpstiņa nez kaula un ādas maksā 1,8 eiro kilogramā. un tas ir tieši tas pats ražotājs ko rimi pārdod uz “akciju “par 3 eiro kilogramā (iepakojums nodod). ar kafiju ir sarežģitāk, uz akcijām cenas pat krītas, bet tā ir kafija kam drīz termiņš beigsies, kamēr jaunā raža ari jau cena grieztos- vesali 4,25 eiro par puskilogramu maltās kafijas kamer mums tā pati maksā ap 8 eiro. un tās ir veikala cenas , kad iedomājos cik tas maksā musu tirgoņiem ņemot pie ražotāja vairumā, klūst skaidrs ka viņu apetite ir bezgaliga

 8. Kur tad šīs cenas nekāps,valdība tak 10eur,pielika pie minimālās algas,vecākiem kam ir ceturtais bērns tagad sanem 50eur,tad jau atpakaļ jādabū.Nu ir tā ar vienu roku iedod ar otru atnem,nezkā viņi dzīvotu,ja mēnesī uz rokas saņemtu 340eur un būtu jāaudzina 2 vai pat šie 4 bērni?

 9. ta ir ,ka pasi neko neaudze,,,driz eedis tikai augsgals,,,hi,,hi,,

 10. Gaļa obligati nav jāēd ,

 11. ja cenas pārtikai palēnām kāpj debesīs, tad tas nozīmē, ka naudai palēnām zūd vērtība. Bet tas nevar būt, jo mēs taču esam nedrošo latu nomainījuši pret drošo, uzticamo eiro. Tāpēc jāsecina, ka cenas nemaz nekāpj. Ja neticiet, paprasiet mūsu valstsvīriem. Viņi jums izskaidros un pierādīs, ka tas cenu kāpums jums vienkārši ķēmojas.

 12. Lūk arī pamatojums, un tas norāda, ka šāda tendence nav tikai Latvijā! Bet ja godīgi, tad RIMI visu pērku par tādām pašām cenām kā vienmēr. Varbūt tomētiem un gurkiem nedaudz cena kāpusi.
  – Kā norāda Gulbe, cenu pieaugums Latvijā atspoguļo līdzīgu pieauguma tendenci arī citviet pasaulē. Augļiem un dārzeņiem tas ir saistīts ar sezonālajām izmaiņām, sliktajiem laika apstākļiem Itālijā un Spānijā, kā arī dažu dārzeņu krājumu samazināšanos.

  • Nemelo!!!!!!!!Sviestam un kefīram cena ir pacēlusies par 50-60 centiem.Tā kā nepūt pilītes un miglu acīs.Varbūt vienkārši vajag nomainīt stiprakas brilles,lai saredzi cenas un cenu starpības.

  • Vai ne!? Visa tauta muļķi! Tie paskaidrojumi ir MELI!

 13. ko cepās ! Tas ir kapitālisms – naudai jāsaplūst nelielas grupiņas cilvēku kabatās ,lai viņi varētu turēt pārējos paklausībā . Un ,kamēr tev ir par ko pirkt ,un tu neskaties ko pērc ,tikmēr tu vēl esi zirgā !

Autoostu nojauks. Uztraucas, ka vilciens "nozags" pasažierus (19)"Rail Baltica" uz laiku pārbīdīs autoostu uz Torņakalnu, arī Pētersalā taps multimodāls transporta mezgls
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+