×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2013
Drukāt

Pārtikas pakas vieglākas, trūcīgo skaits aug

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Sākot ar maiju, notiks pakāpeniska pārtikas paku piegāde labdarības organizācijām, kas tās izsniegs vistrūcīgākajām personām visā Latvijā, informē Zemkopības ministrija (ZM). 


Atbalsts pārtikas produktu veidā šogad paredzēts vairāk nekā 157,7 tūkstošiem iedzīvotāju. Paku izsniegšanu nodrošinās deviņas labdarības organizācijas 447 izdales vietās. Vislielāko darbu apjomu tāpat kā iepriekš veiks biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK), kuras pārziņā ir apmēram 400 izdales vietu.

LSK ģenerālsekretārs Uldis Līkops, vērtējot 2012. gada pārtikas programmas gaitu, uzsver, ka tā noslēgusies veiksmīgi. Pateicoties daudzveidīgajam produktu klāstam, līdz gada beigām visi komplekti bija izsniegti. Tikai dažviet veidojušies nelieli uzkrājumi, kas februārī tāpat izdalīti iedzīvotājiem. Vienlaikus veikta paku saņēmēju aptauja, lai noskaidrotu, kādus pārtikas produktus labprātāk saņemtu turpmāk. Vairākums izvēlējās eļļu, cukuru, arī makaronus, rīsus, kviešu miltus, turklāt kilograma iepakojumā.

U. Līkops atzīst, ka, apvienojot vēlmes un iespējas, šā gada pārtikas pakā iekļauts skaita ziņā mazāk produktu, tā kļuvusi vieglāka, toties šogad katrs trūcīgais saņems septiņas pārtikas pakas, nevis tikai sešas kā pērn. Šogad pārtikas pakas cena ir 2,74 lati, pērn – 4,01 lats.

Kopš 2008. gada pārtikas izdalē piedalās Dagdas novada invalīdu brālība “NEMA”. Tās vadītāja Mārīte Zariņa uzsver, ka 2012. gada komplekts, kura kopējā vērtība sasniedza četrus latus, iedzīvotāju vidū izpelnījās lielu popularitāti. Brālība pēdējās pakas izsniegusi martā un mēnesī apkalpojusi apmēram 800 personu. M. Zariņa: “Veidojām uzkrājumu, lai ziemas mēnešos cilvēki nepaliktu gluži tukšā. Piemēram, ģimenei ar sešiem cilvēkiem vienā reizē pienākas sešas pakas, pārrēķinot naudas izteiksmē, tie ir 24 lati.” Tomēr arvien striktākie noteikumi liedz iegūt trūcīgā vai maznodrošinātā statusu, piemēram, vientuļajiem pensionāriem ar mazām pensijām, kā arī invalīdiem, pat daudzbērnu ģimenēm. “Tādās reizēs izlīdzamies, piešķirot vienu pārtikas paku, kā to paredz pašvaldības saistošie noteikumi par atbalstu ārkārtas situācijā,” skaidro Mārīte.

To, ka trūcīgo skaits aug, novērojusi Jēkabpils novada daudzbērnu ģimeņu apvienības “Dzīpariņš” valdes priekšsēdētāja Silvija Stūrīte.

“Pirms pāris gadiem palīdzību sniedzām apmēram 2000, bet pērn jau divreiz vairāk – 4820 cilvēkiem. Ar pārtikas pakām nodrošinām visu bijušā Jēkabpils rajona teritoriju – 25 izdales vietas 23 pagastos. Sadarbojamies ar “Dobeles dzirnavnieku”, Lauku atbalsta dienestu, arī sociālajiem darbiniekiem, kas piedalās paku izsniegšanā un informē par to iedzīvotājus.”

Eiropas Komisija izteikusi priekšlikumu 2014. – 2020. gada periodā izveidot jaunu finanšu instrumentu cīņai pret galēju nabadzību. Pārtikas pro­gramma trūcīgajiem tiks turpināta, un Latvijā turpmāk par to būs atbildīga Labklājības ministrija. LSK ģenerālsekretārs U. Līkops stāsta, ka pirmās konsultācijas jau notikušas. Rosināts līdz ar pārtiku trūcīgākajiem iedzīvotājiem sniegt daudzveidīgāku atbalstu, piedāvāt apģērbu, apavus, citas humānās palīdzības preces.

 

Fakti

* Trūcīgās personas pārtikas komplektā šogad ietilpst: pilnpiena pulveris – 0,4 kg, makaroni – 1 kg, tvaicēti rīsi – 0,4 kg, manna – 0,5 kg, griķi – 0,4 kg, kviešu milti – 0,5 kg, sautēta cūkgaļa – 0,25 kg.

* Minētie produkti pienākas trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm vai atsevišķi dzīvojošām personām, uzrādot pašvaldības sociālā dienesta izsniegtu izziņu.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+