×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. marts, 2012
Drukāt

Pārtrauc četru dienu apšaudes

patvertne_afp_9

Pēc četru dienu ilga bruņota konflikta, kurā dzīvību zaudēja vairāk nekā divdesmit cilvēki, Izraēlas amatpersonas un palestīniešu ekstrēmistu grupējumi vienojušies par pamieru. Šis bija asiņainākais konflikts starp naidīgajām pusēm kopš pērnā augusta, kad divu dienu apšaudēs nogalināti 15 un ievainoti gandrīz 50 cilvēki, informē ziņu aģentūra “AFP”.


 

Debesis virs Gazas pagaidām skaidras

“Pagājušajā piektdienā aizsāktā vardarbība mums ir aiz muguras,” raidsabiedrībai BBC apstiprināja Izraēlas civilās aizsardzības ministrs Matans Vilnajs. “Ir radusies sapratne, un mēs sekojam līdzi tam, kas notiek uz vietas. Liekas, situācija kļuvusi mierīgāka.” Arī palestīniešu grupējuma “Islāma džihāds” pārstāvji apstiprināja, ka ar Izraēlu izdevies panākt pamieru. Vienlaikus gan palestīnieši, gan izraēlieši uzsvēra, ka pamiers varētu beigties, tiklīdz viena no pusēm atkal pārkāps sarkano līniju, ziņo AFP. Pamiers panākts ar Ēģiptes palīdzību. Tās amatpersonas apņēmušās uzraudzīt, lai konfliktējošās puses pildītu vienošanos.

Četru dienu ilgajās sadursmēs nogalināti 25 palestīnieši un vairāk nekā 80 ievainoti. Izraēlas pusē izticis bez upuriem, taču ievainojumus guvuši pieci cilvēki, informē ārvalstu ziņu aģentūras. Bojāgājušo vidū ir 19 palestīniešu kaujinieku grupējumu – “Islāma džihāds” un Tautas pretošanās komiteja – pārstāvji. Dzīvību zaudējuši arī seši civiliedzīvotāji, tostarp divi bērni.

Gazas joslā valdošais grupējums “Hama”, kas aicināja Ēģipti iejaukties uzliesmojušajā konfliktā, raķetes uz Izraēlu neraidīja un konfrontācijā neiesaistījās. Tas arī pagaidām atteicies komentēt noslēgto pamieru. “Hamas” mēģina izvairīties no iesaistes plaša apmēra sadursmēs ar Izraēlas spēkiem, baidoties, ka tādējādi tas varētu zaudēt kontroli pār Gazas joslu.

 

“Dzelzs kupols” pasargā izraēliešus

Starp Izraēlu un palestīniešu kaujinieku grupējumiem vardarbība uzliesmoja pēc tam, kad pagājušajā nedēļā Izraēla nogalināja Tautas pretošanās komitejas līderi Zohairu al Kaisi. Viņš pērn augustā izplānoja iebrukumu Izraēlas teritorijā no Ēģiptes Sīnāja pussalas. Tajā tika nogalināti astoņi izraēlieši. Izraēlas izlūkdienestu rīcībā bija nonākusi informācija, ka Kaisi plānojis īstenot līdzīgu uzbrukumu, ziņo “AFP”. Neilgi pēc Kaisi nogalināšanas palestīnieši Izraēlas teritoriju sāka apšaudīt ar raķetēm.

 

Izraēlas militārpersonas un aizsardzības eksperti uzteikuši nesen darboties sākušo izraēliešu pretraķešu sistēmu “Dzelzs kupols”, kas pārtvēra vairāk nekā sešdesmit palestīniešu raidītas raķetes, informē raidsabiedrība BBC. Kopā uz Izraēlas teritoriju tika raidītas aptuveni 150 raķetes.

 

Pēdējo dienu vardarbības uzliesmojums satraucis arī starptautiskās sabiedrības līderus. Kamēr ASV prezidents Baraks Obama palestīniešu raķešu uzbrukumus nodēvēja par gļēvulīgiem, Arābu līgas valstis Izraēlas gaisa uzlidojumus sauca par slaktiņu. Arī ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns asi nosodīja vardarbību, palestīniešu uzbrukumus izraēliešu civiliedzīvotājiem nodēvējot par nepieņemamiem un Izraēlu aicinot pēc iespējas atturēties no prettriecieniem.

Gazas joslā aizvien aktīvāks kļūst otrs lielākais palestīniešu kaujinieku grupējums “Islāma džihāds”, kas uztur ciešas attiecības ar Irānu. “Hamas” pēdējos mēnešos sācis novērsties no savas ilggadējās sabiedrotās Teherānas, nepiekrītot tās pozīcijai Sīrijas jautājumā – prezidenta Bašara al Asada režīma aizstāvībai. Irāna par to sodījusi “Hamas” kaujiniekus, samazinot tiem piešķiramās naudas apjomus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+