Publicitātes foto

Pārvietojams namiņš 1

Pastāv trīs veidu pārvietojamās mājas. Kemperi ir autobusi, kuros iebūvēts miniatūras dzīvoklis. Karavānas ir dzīvošanai piemērotas autopiekabes, ko pavilks arī vieglā automašīna.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Tādas iznomā un pārdod daudzas firmas un portāli, piemēram, “HMR Auto”, “Note”, kemperauto.lv, kemperiem.lv, kemperi.lv, autoline.lv u. c. Pārvietojamās mājas atšķiras ar lielāku izmēru, svaru, komfortablāku iekārtojumu. Siltākās zemēs cilvēki tādās dzīvo vairākās paaudzēs.

 

Komforts minimājoklī

Liela daļa Latvijas tirgū piedāvāto pārvietojamo māju nākušas no Anglijas vai Īrijas, tāpēc tās dēvē par angļu mājām. Tās sienas veido 5 – 7 cm biezs “pīrāgs” no alumīnija skārda, siltinājuma un iekštelpu apšuvuma. Skaidu plāksnes grīda pārklāta ar kavrolīnu. Standarta plānojuma mājiņā mēģināts apvienot visu nepieciešamo ērtai dzīvei (līdzīgi kā uz neliela kuģa): viesistabā ir dīvāns, klubkrēsli, sienas skapji, plauktiņi, gāzes kamīns, galdiņš un televizors, guļamistabās – gultas, drēbju skapji, kumodes un galdi, virtuvē – iebūvētās mēbeles, gāzes plīts, cepeškrāsns, tvaika nosūcējs, ledusskapis un izlietne. Ūdeni visai mājai silda caurteces gāzes sildītājs. Mājā ir tualete, duša vai vanna. Tā kā telpas iekļautas čaulā un pakešu logi bieži ir neverami, nepieciešama laba ventilācija. Dabiskās ventilācijas restītes izvietotas pie griestiem un grīdā pie sienas (vēsā klimatā izmanto aizbīdāmās restītes). Vasarā iekštelpas var sakarst, to palīdz novērst ārējās logu žalūzijas, piespiedu ventilācija, tāpat mājas aplaistīšana. Vislabāk ir iebūvēt siltumsūkni gaiss–gaiss, ar ko aukstā laikā var sildīt gaisu un karstākā – dzesēt.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja iegādājas lietotu pārvietojamo mājiņu, iespējams, nepieciešams veikt pārplānojumu, piemēram, apvienot tualeti ar dušu. Mājiņas tualetei izvads ir ārpusē, un, ja tuvumā nav kur novadīt saturu, var rasties problēmas.

 

Daudzi īpašnieki mājiņās tāpēc ievieto sauso kompakto tualeti. Dušas ūdens parasti ietek zemē izveidotā padziļinājumā un tālāk iesūcas augsnē.

“Parasti mājiņas ir 8,00 – 11,55 m garas, 3,00 – 3,65 m platas ar griestu augstumu no 1,95 līdz 2,40 m. Standarta modeļiem telpu platība sasniedz 25 – 43 m2, jaunākajiem – virs 70 m2. Jaunas mājas maksā no Ls 20 000, lietotas – sākot no Ls 3500 (27 m2). Šobrīd Latvijā privātpersonām pieder vairāki tūkstoši pārvietojamo māju, pieprasītākās ir 5 – 12 gadus vecas mājiņas (39 – 43 m2), kuru cena svārstās no Ls 5000 līdz 9000,” stāsta pārvietojamo māju izplatītāja SIA “Saulainā puse” realizācijas daļas vadītājs Jānis Mūrmanis. Lielā skaitā pārvietojamās mājas sludinājumos piedāvā privātpersonas.

 

Pagaidu mītne

Latvijā pārvietojamās mājas visbiežāk izmanto kā pagaidu variantu pirms īstās ēkas uzcelšanas. Īpašniekam tā ir iespēja dzīvot topošā nama tuvumā un uzraudzīt mājas būvniecību. Lai arī tirgotāji gatavi māju par mazāku naudu atpirkt, pēc mājas uzcelšanas īpašnieki tās labprāt turpina izmantot kā darba telpas, kabinetu vai viesu māju. Tur var iekārtot arī ideālu pirtiņu ar visu atpūtas kompleksu un guļamistabu.

 

Angļu mājas izdevīgas, ja privātā zeme atrodas pie jūras vai ezera, kur būvēt mājas uz pamatiem ir aizliegts (pašvaldībā gan ieteicams noskaidrot saistošos noteikumus). Tās iecienītas arī mazdārziņos.

Reklāma
Reklāma

 

Līdz uzstādīšanas vietai mājiņu aizved ar pietiekami spēcīgu mašīnu. Ja atstāj uz riteņiem, zem tiem noliek plāksnes, kas riteņiem kavē iegrimt, tomēr biežāk māju novieto uz 50 x 50 cm lieliem astoņiem klučiem. Pamatiem jābūt nolīmeņotiem, ja kāda stute zem mājas smaguma (2,5 – 5,5 t) nosēžas, mājas daļa ar domkratu jāpaceļ un pamati jāizlīdzina.

Standarta mājiņas aprīkojumā ietilpst gāzes kamīns, kas uzsilda keramikas plāksnes lielākās telpas vidū. Siltā gaisa cirkulāciju mājoklī nodrošina restītes durvju apakšā. Telpu papildu apsildei izmanto neliela izmēra elektriskos sienas radiatorus vai apsildes kabeļus grīdā. Daži īpašnieki mājā pat izveido mazu centrālapkures sistēmu. Ieteicams izmantot vairākus siltuma avotus, piemēram, gāze un elektrība vai elektrība un kurināmais. Tas noder, ja ziemas salā pazūd elektrība.

Ja vēlas mājā dzīvot augu gadu, iegādājas siltinātas mājas modeli vai pats veic siltināšanu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.