Mobilā versija
Brīdinājums -2.5°C
Kora, Kintija
Svētdiena, 18. februāris, 2018
16. marts, 2015
Drukāt

Paša būvēts tomātu nams – lētāks (Fotopadomi) (11)

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants
Uzziņa

Izmaksas 3 x 6 m polikarbonāta siltumnīcai

• Polikarbonāta segums – aptuveni 150 eiro.6 m gara, 2,10 m plata un 4 mm bieza polikarbonāta loksne maksā aptuveni 50 eiro gabalā. Tātad trīs loksnes – aptuveni 150 eiro.Parasti loksnes maksā dārgāk, pat 90 eiro, taču saimnieks nogaidījis, kad būvmateriālu veikalā būs atlaides, un tikai tad pircis.Veikalā var iegādāties dažāda biezuma loksnes, taču ar 4 mm biezām augu mājai pilnīgi pietiek.

• Karkass. Caurules arkām – aptuveni 50 eiro. Izmantota ūdensvadam paredzētā caurule, kas iegādājama ruļļos. Septiņas 6 m garas caurules maksā aptuveni 50 eiro,

• Papildus aptuveni 20 eiro dažādiem materiāliem.

• Kokmateriāli ņemti no paša krājumiem.

Kopumā 3 x 6 m siltumnīca izmaksāja aptuveni 220 eiro.

AIVARS KLŪGA dārzā visu darina pats. Pirmkārt, uz savu darbu var vislabāk paļauties, otrkārt, paša veikums izmaksā krietni lētāk. Saimnieks būvējis arī siltumnīcu, konstrukcijām atraktīvi pielāgojot dažādus būvniecības veikalos iegādājamus materiālus, un tagad var lepni teikt, ka siltumnīca ir vismaz divreiz lētāka nekā pirktā.

Izvēlas polikarbonātu

– Kad radās nopietna vajadzība pēc jaunas siltumnīcas, nolēmu, ka tā būs no polikarbonāta, jo dzirdēju daudzas pozitīvas atsauksmes par šo materiālu. Parasti siltumnīcām izmantoju plēves segumu. Ilgmūžīgā plēve tiešām kalpo labi, taču siltuma noturība polikarbonātam ir daudz labāka. Ieeju plēves būdā vasaras saules karstumā, tomāti bēdīgi lapas nolaiduši, lej, cik gribi, vienmēr sausi. Turpat blakus polikarbonāta siltumnīcā mikroklimats tīkams, tomātiem nekādu pro­blēmu, un arī mitrums saglabājas labāk. Neviena lapiņa nav apdegusi, – stāsta Aivars Klūga.

Pirms darba sākšanas saimnieks apskatījis piedāvātos gatavos variantus un atzinis tos par nesamērīgi dārgiem. Ģimene apgādā sevi ar gurķiem un tomātiem gan svaigai ēšanai, gan konserviem, tāpēc būvei jābūt gana lielai, mazās, lētās, pāris kvadrātmetru lielās būdiņas neder. Prāvāka lieluma siltumnīca maksā gandrīz tūkstoti eiro, ko saimnieks uzskatījis zem sava goda atdot par tomātmāju.

Siltumnīca sekmīgi pārziemojusi, bet patlaban vēl tukša, ir pārāk agrs, lai naktī atstātu tur dēstus, jo nekādas papildu apsildes nav. Siltumnīcas lomu pagaidām pildot palodzes dzīvojamā mājā, kur pilns ar mosties sākušiem begoniju gumiem. Taču drīz vien, kad tie būs paaugušies, dienā saimnieki augus nesīs uz siltumnīcu sauļoties, lai neiz­stīdz, bet vakaros stieps atpakaļ, kamēr gaisa temperatūra vēl nav stabilos plusos. Prakse liecina, ka polikarbonāta siltumnīca izturot pat -3 °C salnas, tomēr riskēt ar jutīgajiem dēstiem nevar. Pērn siltumnīcas sezona sākusies jau marta beigās.

Sāk ar skici un mērījumiem

Vispirms Aivars veidojis skici, lai aprēķinātu vajadzīgo materiālu daudzumu. Saimnieks plānojis tā, lai pēc iespējas ekonomiskāk izmantotu esošo polikarbonāta standartloksnes izmēru (2,10 x 6 m).

Svarīgākais darbs ir precīzi visu izmērīt, nolīmeņot dabā, lai būtu vienāds augstums, platums. Segumu labāk klāt kopā ar kādu palīgu, turklāt bezvēja dienā, jo loksnes ir vieglas, var aizlidot.

Karkasam izmantotas koka konstrukcijas, kas veido pamatu cauruļu arkām. Polikarbonāta lokšņu savienojuma vieta bal­stīta uz šīm caurulēm. Starp lok­snēm savienojumam pirktas nevis dārgās, speciālās polikarbonāta loksnēm paredzētās lentes, bet daudz lētākās T veida profila plastmasas līstes, ko izmanto ēku iekšdarbiem, mēbeļu aizmugures savienojuma vietām u.c.

Arkas jumtam kalpo labi

Jumta seguma balstam saimnieks paredzējis septiņas cauruļu arkas. Tās izvietotas apmēram ik pēc metra, lai viena arka būtu zem divu lokšņu savienojuma vietas, otra – loksnei pa vidu. Arkām paredzētajā vietā metāla caurules dzītas metra dziļumā, atstājot pusmetra garu galu virs zemes, uz kura uzmauc arkas polietilēna cauruli.

Saimnieks spriež, ka konstrukcija kalpos ilgi, arī sniegs no tās labi slīd lejā.

Ja seguma materiāla kanāliņi aizaugs un apsūbēs ar zaļajām aļģēm un siltumnīcā kļūs pārāk tumšs, saimnieks uzmontēs jaunas loksnes. Tik un tā būs ekonomija, salīdzinot ar gatavas siltumnīcas pirkumu, labas plēves kalpošanas laiku, izmaksām un citiem ieguvumiem. Pēc diviem gadiem sūbējums vēl nav novērots, jo, cik daudz kondensāta izveidojas, tik saule izžāvē.

Šopavasar saimnieks plāno arī plēves siltumnīcai nomainīt segumu un uzlikt polikarbonāta loksnes.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Kāda diametra caurules jāliek 6×3 m siltumnīcai? Pietiks ar 40 mm vai tomēr vajag 50?
  Un kur var nopirkt par lētāku cenu?

 2. Kam patīk veikala ūdeņainie bezgaršigie tomāti tad lūdzu,bet es saku paldies par padomu ,jo pašu audzētiem tomātiem un gurķiem nekas nestāv klāt.

 3. Skaisti!
  Varbūt turpinot šo siltumnīcu tēmu, kādu nodaļu varētu veltīt
  “Kā piepildīt siltumnīcu ar zemi?”
  Ko labāk izvēlēties?
  Kā sagatavot augsni, lai tajā varētu droši stādīt augus.

 4. Es tomēr izvēlos ilggadigo plēvi,man turās 6 gadus,šogad gan jamaina jo kļuvusi zaļa no aļģēm.Manuprāt polikarbonāts savu trūkumu(aļģes ieaug kanāliņos)-ir pārlieku dārgs,jāparēķina cik tomātu par to naudu var nopirkt tirgū,vai atmaksājas,jeb ir tikai pievienotā vērtība-darbošanās savā siltumnīcā+savi tomāti-kuri sanāk ļoti dārgi.Redzēju ka UK siltumnīcām izmanto līdzīgu materiālu polikarbonātam,tikai bez gaisa spraugām,tas gan varētu kalpot ilgāk,bet LV neesmu manījusi veikalos.

 5. par siltumnīcā ieguldīto naudu var 10-15 gadus ēst tomātus ,nopērkot .Ja pierēķina ,ka daudzkas dabūts uz atlaidēm +cik izmaksā ,ja otram jālūdz darīt par maksu ,tad vēl otra tik .30 gadus ēd tomātus bez bēdas un smaga darba ,aizej uz veikalu .Darbs ,sēklas ,kūdra,kastītes sēšanai ,sēšana ,laistīšana ,nēsāšana turp un atpakaļ,piķēšana ,atkal kastītes un zeme,pārstādīšana ,piesiešana ,pazaru izlaušana ,piebarošana ,vēdināšana ,siltumnīca jātaisa ciet un vaļā un vēl jāuzmana no zagļiem.un tā visu vasaru.Tad labāk veikalā nopirkt.

 6. No kurienes tika ņemts materiāls galiem un durvīm?

 7. Patīkami ja rokas aug pareizā vietā 😉

 8. Un cik autors rēķina par savu darbu. Nu tas tikai intereses pēc lai salīdzinātu.

 9. man cita problēma-vējš Atbildēt

  zēģelē tā ka plēve vienkārši neiztur pat sezonu. ari uztaisiju apaļo pats tiesa stipri gruntigāku par šo 3,5×13 metri man izmaksāja 300 latu, tagad cena kritusies, tādu pat par 300 eirišiem varetu uzsliet. vējam gan vienalga izdevās pirmajāziemā noraut no pamatiem un nolikt visu blakus, bet tā kā taisits bija godam tad vis tā ari palika vienā gabalā. pacēlu uzstutēju uz dēļiem un trijatā aizstumām vietā tagad ieenkurots zemē ik pa metram tā pamatigāk:)
  ak jā ar materiālu jāuzmanās, man 2 ražotāji viens 3 gadu laikā kļuvis viegli zaļgans un trausls ir jau pāris caurumiņi lāpiti, kamer otrs kā tiko uzlikts

  • polikarbonāts 4 milimetrigais 50 loksnē ir nesamerigi dārgi. loksne maksā 30-35 eiriši ar pvn, ja bez čeka, tad var dabūt zem 30 eiro loksnē

Draugiem Facebook Twitter Google+