Foto – Shutterstock

Paša spēkiem – pret muguras sāpēm 3

No lasītājas vēstules: 
“Jau kādu nedēļu sāp mugura – tā kā dur un pukst vienā noteiktā punktā. Dzeru zāles pret sāpēm tā, kā noteikts lietošanas instrukcijā, ne vairāk. Lietoju arī ziedi, bet nepāriet. It kā sāpes nav neciešamas un, kamēr iedarbojas medikamenti, var iztikt pavisam labi, bet iedomājos pajautāt – cik tad ilgi tā vispār drīkst pašārstēties? Vai ir kāda robeža, kāds laika sprīdis, aiz kura ir skaidri jāsa
prot, ka paša spēkiem nevar tikt galā un jāmeklē ārsta palīdzība?”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Muguras sāpes, ja vien nav ļoti stipras un cilvēks, kuru tās piemeklējušas, ierobežo fizisko slodzi, pietiekami atpūšas un iedzer kādu pretsāpju medikamentu vai ārīgi lieto ziedi vai gelu, parasti mazinās apmēram nedēļas laikā. Tas nenozīmē, ka pēc septiņām dienām tās noteikti būs pavisam pārgājušas, bet ar šādu taktiku vajadzētu būt jūtamam pozitīvam uzlabojumam – nepatīkamajām izjūtām jāiet mazumā.

Ja mugura sāp un sāp, medikamenti, ziedes un plāksteri iedarbojas tikai uz īsu brīdi un smeldze nemazinās, ilgāk par 10–14 dienām ciest un pašārstēties nevajadzētu: jāiet uz konsultāciju pie ārsta, jo sāpes var būt nopietnākas saslimšanas simptoms. Arī ilgstoša pretsāpju un pretiekaisuma medikamentu lietošana pēc paša ieskatiem nav vēlama: jebkurām zālēm ir blaknes, tās var kaitīgi iedarboties uz gremošanas sistēmu vai izraisīt miega traucējumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču ieteikums nogaidīt un sevi vērot pāris nedēļu neattiecas uz gadījumiem, kad sāpju nomocītais skaidri zina: mugura sākusi smelgt pēc kāda smaguma celšanas, neveiklas kustības, pagriešanās, noliekšanās vai ja bijusi trauma, teiksim, sitiens, trieciens, uzkritis kaut kas smags. Tad nav ko gaidīt – labāk pie daktera doties pēc iespējas drīzāk.

Vilcināšanās un medikamentu lietošana uz savu roku ilgāku laiku ir nevietā tad, ja sāpes no muguras sāk izstarot jeb vilkt arī uz roku vai kāju, ja kādā ekstremitātē jūtama tirpoņa vai iestājas tāds kā nogurums muskuļos, iesaka neiroloģe Inese Blumberga.

Ja mugura sāp sievietei gaidībās, diemžēl ārstu un fizioterapeitu iespējas palīdzēt ir mazākas: izmeklējumi ar rentgenu nav vēlami, tāpat masāža vai citi fizioterapijas paņēmieni. Neviens īsti nopietns masieris neriskēs veikt masāžu grūtniecei – ja nu vienīgi plecu daļā, bet ne no krūšu rajona uz leju! Iespējams, risinājums ir teipu (elastīgo, krāsaino lenšu) līmēšana, varbūt arī akupunktūra.

Pati grūtniece var mēģināt mazināt muguras sāpes, lietojot speciālās grūtnieču jostas vēdera smaguma līdzsvarošanai vai īpašas ortozes. Iespējams, noderēs piemērota vingrošana, stājas korekcija, jogas nodarbības vai pelde baseinā – fiziskās aktivitātes, kas mazinās muguras muskuļu piepūli.

ŅEM VĒRĀ!


Vieglu muguras sāpju dēļ pilnīgi visas fiziskās aktivitātes nav jāpārtrauc – likšanās gultā uz ilgāku laiku nodarīs vairāk ļauna nekā laba. Kustības bez lielas piepūles (pastaiga, ierastas ikdienas darbības) ir pat ieteicamas. Ir arī virkne vingrojumu, kas palīdz atslogot muguras muskuļus un mazināt sāpes, piemēram, kaķa kūkums, rāpošana, pakarāšanās stienī, viegla vidukļa apļošana, atgulšanās uz muguras un kāju un gurnu pacilāšana. Izkustēšanās jāizbeidz vienīgi tad, ja slodzes dēļ sāpes pastiprinās.

Reklāma
Reklāma

PIEVĒRS UZMANĪBU!


Ļoti uzmanīgi pret muguras sāpju ārstēšanu pašu spēkiem būtu jāizturas grūtniecēm. Ar bērniņa gaidīšanu saistīto ķermeņa pārvērtību dēļ sāpes krustos topošajām māmiņām ir bieža parādība, taču to remdēšanai vislabāk izvēlēties homeopātiskus preparātus vai ziedītes, kas nekaitēs mazuļa veselībai.