Praktiski
Dārzs

Pasaku un nostalģiskās rozes – izcilas un pirkšanas vērtas. Rožkopju ieteiktās šķirnes 0

Foto-Ilma Nereta

Nopirku rozes, kuras sauca par pasaku rozēm. Vai tas ir kāds jaunums, ar ko tās īpašas? Vai izturīgas pie mums, un kā atšķiras audzēšana? JANA Daugavpilī

“Tā sauktās pasaku rozes nav jaunas, bet selekcionāru īpaši atlasītas šķirnes,” skaidro rožkope Ilga Kumeliņa. Šādi iedalījumi tiek izdomāti, lai pamudinātu cilvēkus izvēlēties tieši konkrētās šķirnes. Taču šīs – selekcionāru ieteiktās šķirnes – tiešām ir izcilas un pirkšanas vērtas. Tās ir veselīgas, skaistām lapām, kompaktu augumu un brīnumskaistiem ziediem. Savā dārzā rožkope tieši pie tā sauktajām pasaku un nostalģiskajām rozēm ziedēšanas laikā iet papriecāties visbiežāk.

Vācijā ir pasaku un nostalģiskās rozes

Savus tirgus trikus sentimentāliem rožmīļiem piedāvā dažādas Eiropas slavenākās rožu audzētāju firmas. Piemēram, vācu rožaudzētāju firma W. Kordes’ Söhne sevišķi skaistas rožu šķirnes apvienojusi tā sauktajā pasaku rožu grupā (kādu no tām nopirkusi arī jautājuma uzdevēja Jana). Pie pasaku rozēm vācu rožaudzētāji pieskaita arī tās, kurām nosaukumos ir pasaku tematika, piemēram, ‘Gebrü­der Grimm’ (Brāļi Grimmi), ‘Bremer Stadt­musikanten’ (Brēmenes Muzikanti). Firma RosenWelt Tantau savām šķirnēm izveidojusi nostalģisko rožu grupu, kas līdzinās vecajām dārza rozēm (ziedi ir spēcīgi pildīti, smaržīgi, lapas spoži zaļas).

“Iedalījums pasaku un citās rozēs nav objektīvs,” teic Latvijas Nacionālā botāniskā dārza rožu speciāliste Ilma Nereta. Rožkope pat iesaka, izveidot katram savu rožu topu un mīļāko dārza rožu izlasi un nosaukt savā vārdā.

Angļu rozes nāk no Anglijas

Speciālisti rozes iedala šādās grupās: tējhibrīdrozes, floribundrozes, krūmrozes u.c. Šajā iedalījumā amatierim grūti tikt skaidrībā, tāpēc selekcionāri izdomā veidu, kā pircējiem atvieglot izvēli. Piemēram, par angļu rozēm it kā varētu saukt tikai tās, kas izveidotas slavenajā Ostina firmā Anglijā. Taču šis nosaukums jau iegājies kā apzīmējums visām rozēm, kas tām līdzīgas: ar bagātīgi pildītiem ziediem, smaržīgas. Arī no tām ik pa laikam tiek pircējiem piedāvāts kāds komplekts. Piemēram, īpaši smaržīgo rožu šķirņu izlase: ‘Abraham Darby’, ‘William Shake­speare’, ‘William Shakespeare 2000’, ‘Heritage’, ‘Charles Austin’, ‘Queen of Sweden’ u.c.

!!! Galvenais noteikums, lai rozes ar spēcīgu augumu un daudz ziediem (sevišķi pildītu) bagātīgi ziedētu, vajag ļoti daudz barības vielu. Gan sagatavojot stādīšanas bedri, gan vēlāk augam augot, jādod daudz papildmēslojuma. Taču to drīkst darīt tikai līdz jūlijam. Tad ļauj augam nobriest. Ilga Kumeliņa teic, ka jau pāris gadu vecu rožu krūmu nav iespējams pārbarot.

Rožkopju ieteiktās rozes

Pasaku rozes:

• ‘Pomponella’ – līdz 0,8 m augsts krūms. Floribundroze ar laškrāsas ziediem, kas atgādina miniatūrus peoniju ziedus, kas piemēroti griešanai. Zied bagātīgi līdz rudenim.

• ‘La Villa Cotta’ – krūmroze, kas veido spēcīgu, stāvu, līdz 1,2 m augstu krūmu ar tumši zaļām lapām. Ziedi lieli, persiku krāsā, saulē neizbalo. Zied atkārtoti visu vasaru.

• ‘Lions Rose’ – kompakts, pusmetru augsts krūms ar krēmbaltiem ovāliem ziedpumpuriem. Ziedi pildīti, vidēji lieli, ar vieglu aromātu. Lapas zaļas, glancētas. Zied bagātīgi.

• ‘Augusta Luise’ – augums ap 1 m. Ziedi smarzīgi, šampanieša līdz persiku tonī, ļoti lieli, skaistas formas.

Izstāžu uzvarētāja roze:

• ‘Eden Rose 85’ – ap 1,5 m augsts krūms. Ziedi maigi rozā ar tumšāku vidu, lieli, peonijtipa. Maigi smaržo. (Selekcionāri firma Meilland. 2006. gadā starptautiski rožu eksperti to atzinuši par vienu no pasaules skaistākajām rozēm. Šie izstāžu panākumi arī tiek izmantoti kā viens no iemesliem, lai šķirne tiktu labāk pirkta.)

Angļu rozes:

• ‘Gertrude Jekyll’ – augums līdz 1,5 m. Ziedi ļoti smaržīgi, piesātināti rozā, centrā maigi rožaini. Ziedot malas kļūst gaiši rozā. Tipiska angļu rozes zieda forma. Dzinumi krietni durstīgi. Lai bagātīgi ziedētu, cītīgi griež vecos ziedus.

• ‘William Shakespeare’ – ap 1,2 m augsts krūms. Ziedi pildīti, samtaini piesātinātā sarkanā krāsā. Dzinumi stingri, gari. Īsta, spēcīga tipiska Damaskas rožu smarža.

• ‘Winchester Cathedral’ – augums ap 1,2 m. Ziedi skaisti balti. Damaskas rožu spēcīgā smarža.

• ‘Charles Austin’ – ap 1,5 m augsts krūms. Ziedi maigā aprikožu dzeltenā krāsā. Lieli, bagātīgi pildīti. Spēcīgi smaržo.

Galerijas nosaukums
LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
54 minūtes
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
46 minūtes
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
“Staro Rīga” laikā uz ZM augstceltnes taps lielākais digitālais sveiciens simtgadē
2 stundas