Kultūra
Teātris un kino

Intars Rešetins: “Izrāde bērniem prasa ne mazums spēka, nervu un izdomas.”0

Publicitātes foto

Dailes teātra Mazajā zālē 27. novembrī pirmizrāde Pjēra Gripari pasakainajai izrādei bērniem “Inspektors Tutū” Intara Rešetina režijā. Izrāde visai ģimenei, sākot ar vecumu, kad bērni sāk interesēties par burtiem, – vecāki lasa bērniem priekšā pasakas, pārrunā tās, tā radot interesi par lasīšanu.

Pjērs Gripari ir slavens autors, kurš sarakstījis ļoti daudz pasaku bērniem, un šobrīd viņš tās ir iekompilējis vienā lugā. Policijas inspektors Tutū ir ļoti skaists, ļoti labs, taču… nav sevišķi gudrs. Kad inspektora kabinetā iemaldās Vilks, kurš meklē meitenīti ar sarkanu cepurīti, Karaliene, kura meklē Sniegbaltīti, lai dāvātu tai sārtu ābolu, Sapņu princis, kurš meklē dusošo līgavu, lai modinātu to ar skūpstu, un citi pasaku varoņi, kuri visi, kā sarunājuši, kādu pazaudējuši, Tutū savicina fejas burvju nūjiņu un… sadara tik daudz muļķību, ka pasakas sajaucas, un palīdzēt ieviest kārtību var tikai Brokoļu feja un Burvju spogulis, kas vienmēr saka patiesību.

Sezonas sākumā režisors Intars Rešetins neslēpa, ka ir diezgan nobijies, un arī tagad, kad izrāde teju nonāks pie skatītājiem, atzīstas, ka šis ir grūtākais žanrs, kurā viņš strādājis. “Šī žanra tīrība, pašatdeve, sirds siltums un atvērtība, ko es prasu no aktieriem, strādājot pie izrādes bērniem, prasa ne mazums spēka, nervu un izdomas. Šis ir maratons, nevis sprints, ja runājam sporta terminoloģijā, kurā ir vajadzīga milzu pacietība, izturība un mērķtiecība.

Pāri visam tā ir arī milzu atbildība, jo, iespējams, daudziem mazajiem skatītājiem tā būs pirmā tikšanās ar teātri

un, domāju, ka  ir ļoti svarīgi, lai viņiem nepazūd vēlme apmeklēt to arī turpmāk. Mums mazais skatītājs  ir jāaizrauj, jāpārsteidz, jāsasmīdina un jācenšas aizkustināt, lai viņš sajūt krāšņo teātra emociju buķeti, protams, nedrīkstam aizmirst arī par vecākiem un vecvecākiem, domājam, kā iepriecināt un pārsteigt arī viņus. Cenšamies darīt visu, lai ne vien skatītājs būtu iepriecināts un laimīgs, bet arī paši gūtu gandarījumu, spēlējot šo burvīgo Pjēra Griparī lugu,” stāsta Intars.

Runājot par lomu sadalījumu, Intars atklāj, ka viņam šķitis svarīgi lomas sadalīt tā, lai aktieriem būtu iespēja “aizbēgt no sevis” un kārtīgi padauzīties, dodot tiem uzdevumu meklēt spilgtus raksturus un tipāžus, tāpēc vienu otru lomu spēlē pretējie dzimumi, piemēram, galveno lomu – inspektoru Tutū – režisors uzticējis burvīgajai Initai Sondorei, nevis kādam vīriešu kārtas pārstāvim.

Intars nešaubīgi teic: “Tur es uzreiz zināju. Ar Initu strādāju kopā jau trešo reizi. Mums ir tā uzticēšanās. Turklāt es cenšos domāt par visu aktieru, ar kuriem strādāju vai esmu strādājis, izaugsmi.

Sākumā bija paredzēti visi jaunieši, bet tad es uzzināju, ka Akvelīnai Līvmanei un Lidijai Pupurei šajā sezonā nav lomu.

Protams, uzreiz nomainīju konceptu, iegūstot ansamblī divas lieliskas mākslinieces. Cenšos rūpēties par visiem aktieriem, lai viņiem būtu lomas, lai būtu interese un azarts darboties. Mums visiem tas ir liels izaicinājums. Labs treniņš man un aktieriem, jo visā izrādē ir notikumi, pagriezieni, pārsteigumi, kā jau pasaku valstībā.”

Intars arī neslēpj, ka viņš šoreiz nav tikai režisors, kolēģis, bet, ja vajag, arī psihologs, pedagogs, zobārsts, tētis un mamma, un kas tik vēl ne,

jo, radot izrādi bērniem, dauzoties un spēlējoties, arī paši aktieri ļaujas bērnišķīgajam pirmreizīgumam un šajā atvērtībā dzimst brīnumi, tad nu viņš ir tas, kuram viss jāsaliek pa vietām.

Saistītie raksti

Runājot par auditoriju, Intars teic, ka tas ir iestudējums ģimenei, bet mērķauditorija ir bērni, kuri tikko sākuši mācīties lasīt vai jau lasa un ļaujas pasaku un stāstu burvībai, kas lasītājam rodas iztēlē. “Rosināt iztēli. Radīt interesi par lasīšanu, pasakām. Mudināt vecākus un bērnus uz sarunām par pasakām, stāstiem. Lugas autors jau visu salicis ir vienā katlā. Inspektors Tutū sadara tik daudz muļķību. Tās visas ir jāatrisina. Ja pasakas būs ar citām beigām, tad tā būs liela nelaime,” smaidot stāsta Intars.

Pasaku tēlus izspēlēs Inita Sondore – Tutū, Aldis Siliņš – Burvju spogulis, Niklāvs Kurpnieks – Velns, Aija Dzērve – Vilks, Akvelīna Līvmane – Zaglis, Sarmīte Rubule – Mežcirtēja, Lidija Pupure – Karaliene, Toms Veličko – Sapņu princis un Ieva Kerēvica – Brokoļu feja.

LA.lv