Policisti pie Losandželosas pašvaldības ēkas gatavojas savaldīt demonstrantus, kas jau vairākas dienas protestē pret republikāņu kandidāta Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās.
Policisti pie Losandželosas pašvaldības ēkas gatavojas savaldīt demonstrantus, kas jau vairākas dienas protestē pret republikāņu kandidāta Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās.
Foto – AFP/LETA

Pasaule ievirzās bīstamas nestabilitātes posmā 4

Dusmīgie amerikāņu vēlētāji, kuri jūtas Vašingtonas varenajo noniecināti, ir teikuši savu vārdu. Pārsteigtajai pasaulei tagad jāaprod ar apstākļiem, ko Donalda Trampa ievēlēšana par ASV prezidentu nozīmē globālajai stabilitātei tuvākajos gados.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Pasaulei ir kāds laiks, lai apsvērtu visas ar Trampa uzvaru saistītās sekas, jo viņš nestāsies amatā pirms 2017. gada 20. janvāra, un vēl paies vairāki mēneši, līdz tiks izveidota viņa administrācija, kuras ierēdņi formulēs un īstenos Baltā nama politiku.

Viena lieta, ko mēs jau zinām, ir tā, ka autoritārie valdnieki pasaulē var justies atviegloti. Viņi vairs nedzirdēs asus vārdus no ASV puses par savu režīmu nicinājumu pret demokrātiju, brīvību vai cilvēktiesībām. Amerikas mērķis padarīt pasauli drošu demokrātijai tagad tiks aizvietots ar politiku “Amerika pirmajā vietā”, būtiski mainot ASV ārpolitiku, kas jau tagad šķiet izraisām sajūsmu Krievijas un Ķīnas varas gaiteņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēs arī zinām, ka Trampa uzvara apdraud pasaules tirdzniecību. Tramps ir solījis atteikties no Klusā okeāna reģiona partnerības līguma, kas apvieno 12 valstis, ieviest soda tarifus Ķīnas importam un vienpusēji pārskatīt Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līgumu. Tā ir pati nevēlamākā lieta, kas pasaulei šobrīd vajadzīga, ņemot vērā, ka tirdzniecība – un globālā ekonomika kopumā – pārdzīvo grūtus laikus.

Tramps ir solījis stiprināt ASV militāro un nacionālās drošības sistēmu un agresīvi vērsties pret islāmistu valsts un džihādisma draudiem pasaulē. Taču islāmistu valsts iznīcināšana un patiesas stabilitātes ieviešana Tuvajos Austrumos prasīs daudz vairāk, nekā viņš līdz šim ir ierosinājis. Lai gan viņš, iespējams, pārskatīs savus pārāk nevērīgos izteikumus par kodolieročiem, mēs nevaram ignorēt varbūtību, ka pasaule ieies jaunā kodolieroču izplatības un nestabilitātes posmā.

Tramps ir teicis, ka viņš pārskatīs kodollīgumu ar Irānu, un viņš apņēmies atteikties no ASV saistībām samazināt oglekļa izmešu apjomu saskaņā ar Parīzes klimata vienošanos. Šie ir divi starptautiskās sabiedrības vienīgie ievērojamie diplomātiskie panākumi pēdējos gados. ASV atkāpšanās no tiem varētu novest pie neparedzamām sekām. Jebkurā gadījumā noteikti ciestu globālā stabilitāte.

Trampa ārpolitikas stratēģija pamatojas uz nepareģojamību. Lai gan zināma izvairība starptautiskajās attiecībās bieži ir bijusi daļa no ASV politikas (pajautājiet tik Henrijam Kisindžeram), pareģojamība ir Amerikas alianšu, attiecību un draudzības pamatā, ko tā ir uzturējusi daudzus gadu desmitus. Iedragāt Amerikas tēlu kā uzticamu partneri pasaules arēnā nozīmētu ļaut vaļu plašai nestabilitātei.

Kad Tramps stāsies amatā, viņam būs ātri jārīkojas, lai no jauna pārliecinātu Amerikas draugus un sabiedrotos visā pasaulē. Citādi viņi varētu meklēt alternatīvas attiecības ar ASV pretiniekiem vai citiem nelāgiem režīmiem.

Eiropas Savienībai būs galvenā loma gaidāmajos notikumos, jo tā ilgu laiku bijusi Amerikas galvenais partneris globālajā attiecībās, un otrādi. Taču Tramps ir apsveicis Apvienotās Karalistes lēmumu izstāties no ES, un starp viņa vienīgajiem draugiem Eiropā ir tādi politiķi kā Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas līderis Naidžels Ferāžs, kas vadīja breksita kampaņu par Britānijas izstāšanos no ES un pat atbalstīja Trampa kampaņu ASV. Neatkarīgi no viņa nolūka Tramps vairos Ferāžam līdzīgu populistu un nacionālistu ietekmi nākamajos mēnešos un gados.

Reklāma
Reklāma

Tramps var attapties pārāk vēlu, ka sašķelta Eiropa ir nestabilāka Eiropa un ka tur ir ASV pretinieki, kas gatavi izmantot Eiropas nevienprātības iespēju. Krievija no savas puses īpaši cenšas šķelt ES un mainīt politiskās uzvedības noteikumus Eiropā.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins tagad var uzskatīt Trampu kā jaunu partneri savā revizionistiskajā projektā, taču viņš varētu arī pārrēķināties.

Pasaulei būs jādod Trampam laiks pārvirzīties no viņa dusmu dzītās kampaņas uz atbildīgu valdīšanu, kas ir vienīgais veids, kā ASV var saglabāt savu globālo ietekmi.

Viņam būs visai drīz jāizrauga kandidāti valsts sekretāra, aizsardzības ministra un nacionālās drošības padomnieka amatam, un pasaule rūpīgi izvērtēs šīs kandidatūras.

Var izrādīties, ka Tramps izdara labas izvēles. Taču, ņemot vērā viņa kampaņas gaisotni, ASV ārzemju partneru ticība Amerikai ir zemā līmenī. Ar Trampa uzvaru pasaule ir izšķirīgi iegājusi augošas nepareģojamības un nestabilitātes posmā. Globālie izaicinājumi vairojas, un tā starptautiskā kārtība, kāda pastāvēja kopš Otrā pasaules kara beigām, ir nopietni apdraudēta. Pat vislabākajos apstākļos Trampa ievēlēšana ir neapšaubāmi pastiprinājusi šo satraucošo tendenci.

Karls Bilts, Zviedrijas bijušais premjerministrs un ārlietu ministrs

© Project Syndicate

Tulkojis Valdis Bērziņš