Dabā
Zaļā dzīvošana

Pasaulē lielākais pūpēdis reiz atrasts pagrabā Rīgā0


Parasti milzu apaļpūpēži ir 10 – 50 cm diametrā, bet tā apkārtmērs var pārsniegt arī metru.
Parasti milzu apaļpūpēži ir 10 – 50 cm diametrā, bet tā apkārtmērs var pārsniegt arī metru.
Foto – Diāna Meiere/Latvijas Mikologu biedrība

Latvijas Mikologu biedrība, kas apvieno sēņu pētniekus un cienītājus, par šā gada dabas simbolu izvēlējusies pūpēdi. Bet ne pūpēdi parasto! Tituls “Gada sēne 2018” ticis milzu apaļpūpēdim – tas ir pats lielākais pūpēžu sugas pārstāvis pasaulē. Turklāt ēdams.

“Milzu apaļpūpēdis ir pats lielākais pūpēdis pasaulē. Tā diametrs var sasniegt 50 cm un vairāk, bet svars var būt vairāki kilogrami – līdz pat 10 kg,” zina teikt sēņu pētniece Inita Dāniele.

Kā milzi atpazīt? Tā augļķermenis ir netīri balts, vēlāk iedzeltens, ar gludu apvalku. Forma ir lodveida, ar kātiņveida sašaurinājumu apakšpusē. Parasti milzu apaļpūpēži ir 10 – 50 cm diametrā, bet to apkārtmērs var pārsniegt arī metru. Iekšpusē tie sākumā ir balti, šūnaini, stingri, vēlāk zaļgandzelteni, mīksti. Vecākiem pūpēžiem iekšpusē nogatavojas sporas, ar kurām sēne vairojas. Sākumā tās ir zaļganas, vēlāk kļūst tumši brūnas.

“Augļķermenim nogatavojoties, apvalks saplīst un sporas atdalās brūnas putošas masas veidā. Viens augļ-ķermenis saražo ap 5 – 6 miljardiem sporu. Ja visas sporas uzdīgtu, viena pūpēža pēcnācēji pārklātu visu zemi!” piebilst I. Dāniele.

Saistītie raksti

Šīs sugas pūpēži aug auglīgās augsnēs, pļavās, dārzos, krūmājos, parkos vasaras beigās, rudenī. Latvijā milzu apaļpūpēži reiz konstatēti dziļā ziemā, tūlīt pēc Jaungada, kādas mājas pagrabā Rīgā. Šis pagrabs pirms tam ticis izmantots kā malkas šķūnis.

“Jauni apaļpūpēži ir ēdami – kamēr vien iekšpusē balti. Tos var griezt šķēlēs vai gabaliņos un cept uz pannas vai grila,” iesaka pamēģināt sēņu pētniece. Ja redzat kādu pūpēdi, izmēriet tā apkārtmēru, paziņojiet Latvijas Mikologu biedrībai e-pastā mikologu.biedriba@inbox.lv (ar fotogrāfiju, aprakstot atraduma vietu, dzīvotni – mežmala, dabiska pļava, pļauts zālājs utt.). Sēņu pētnieki grib šogad atrast pūpēdi rekordistu. Lielākajam Latvijā līdz šim atrastajam pūpēdim apkārtmērs bijis 166 cm.

LA.lv