×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2015
Drukāt

Pasaule piemin 70.gadskārtu kopš Aušvicas ieslodzīto atbrīvošanas (9)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Apritot 70.gadskārtai kopš Aušvicas koncentrācijas nometnes ieslodzīto atbrīvošanas, pasaule piemin nacistu masu genocīda upurus.

Vācijas prezidents Joahims Gauks dienas pirmajā pusē noturēs piemiņas ceremoniju Bundestāgā, bet pēc tam dosies uz Poliju, lai pievienotos vēl 39 valstu līderiem, kas būs pulcējušies kādreizējās koncentrācijas nometnes memoriālā.

Līdz ar politiķiem piemiņas ceremonijā piedalīsies trīs kādreizējie Aušvicas ieslodzītie, kas pārstāvēs aptuveni 300 vēl dzīvos likteņa biedrus.

Arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) šodien darba vizītē uzturēsies Polijā, lai piedalītos Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 70.gadadienas piemiņas pasākumā.

Tikmēr Berlīnē piemiņas ceremoniju rīkos arī Lesbiešu un geju apvienība (LSVD), atgādinot, ka līdz ar ebrejiem, čigāniem un nacistu politiskajiem pretiniekiem par Trešā Reiha upuriem kļuva arī homoseksuāļi.

Vācijas Čigānu centrālās padomes priekšsēdētājs Romani Roze sarunā ar Katoļu preses aģentūru uzsvēris, ka 70.gadadienai kopš Aušvicas ieslodzīto atbrīvošanas jākļūst par aicinājumu cīnīties pret rasismu un ksenofobiju.

“Tāpēc, ka holokausts ir un paliks Vācijas un Eiropas vēstures sastāvdaļa, šodien tāpat kā vienmēr pieaugusi atbildība aizsargāt demokrātiju un likuma varu,” norādīja Roze.

Viņš piebilda, ka pēdējo mēnešu laikā strauju popularitāti ieguvusī antiislamizācijas kustība PEGIDA esot rasisti, kas “cenšas sašķelt sabiedrību, uzspiežot musulmaņiem un nevāciešiem ienaidnieka tēlu”.

Savukārt Vācijas kanclere Angela Merkele gadadienas priekšvakarā norādīja, ka Aušvica ir “civilizācijas sabrukuma” simbols.
“Mēs nedrīkstam aizmirst. Mēs to esam parādā miljoniem upuru,” uzsvēra Merkele.

Viņa norādīja – ir “brīnišķīgi”, ka tagad Vācijā dzīvo vairāk nekā 100 000 ebreju. Taču vienlaikus kanclere atzina: “Ir apkaunojoši, ka cilvēkus Vācijā apvaino, apdraud un pakļauj uzbrukumiem, ja viņi kādā mērā identificējas ar ebrejiem vai nostājas Izraēlas valsts pusē.”
Savukārt Polijas prezidents Briņislavs Komorovskis nedēļas nogalē sniegtajā intervijā norādīja, ka “Aušvica ir liecība tam, uz ko spējīga cilvēka daba”.

Aušvica kļuvusi par simbolu nacistiskā režīma noziegumiem un Otrā pasaules kara šausmām. Tiek lēsts, ka šajā koncentrācijas nometnē tika noslepkavots 1,1 miljons ieslodzīto, no kuriem lielākā daļa bija ebreji.

Polijā gadadienas priekšvakarā ieradies arī slavenais kinorežisors Stīvens Spīlbergs, kurš holokausta upuriem veltījis savu filmu “Šindlera saraksts” (“Schindler’s List”).

Arī viņš uzsvēris, ka problēmas, kas noveda pie Aušvicas šausmām, joprojām ir aktuālas.

“Ja jūs esat ebrejs šodien, patiesībā, ja jūs esat jebkura persona, kas tic reliģijas brīvībai, runas brīvībai, brīvībai uz brīvu izpausmi, jūs saprotat, ka, tāpat kā daudzas citas grupas, mēs atkal saskaramies ar mūžīgajiem neiecietības dēmoniem,” norādīja Spīlbergs, kurš ieradies uz piemiņas ceremoniju Krakovā.

Savukārt tīmekļa tehnoloģiju gigants “Google” par godu šai gadadienai izveidojis “tiešsaistes muzeju”, lai dotu cilvēkiem iespēju kļūt par Aušvicā pastrādāto noziegumu aculieciniekiem. Digitālais muzejs ļauj arī izsekot vairāku Polijas ebreju ģimeņu likteņiem.

Materiālus šim projektam sagatavojis Polijas Nacionālais Aušvicas-Birkenavas muzejs un Polijas vēstures muzejs, kā arī citi muzeji visā pasaulē.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Aušvica ir tā pati Osvencima, ja kāds nezina.

 2. kāpēc par Salaspils nometni ne vārda?Vairiņa savulaik teica ka tā bijusi darba nometne.Lai dievs dotu viņai tādā nometnē atpūsties,un visiem pārējiem, kas tā uzskata.

 3. kā var ko tādu rakstit? Atbildēt

  nacisti no NA jau labu laiku stāsta ka nometnes ir tik kremļa izdomājums, tās bija skautu un gaidu atpūtas nometnes, jo viņu elks ādolfs taču tik ļoti bērnus mīleja

 4. Pasaule nepiemin. Piemin tikai tie kas uz šī pagājušā gadsimta traģēdijas rēķina vairo savu kapitālu vai politsko kapitālu. Ko LA grib pateikt ar šo rakstu?

 5. Vienīgā lapa kur to atceras!!!! Varētu padomāt ka neviena cita valsts nekad citām nav uzbrukusi kā tikai Krievija!!! Ne Vācijas, Francijas, Beļģijas, ASV pastrādātie noziegumi laikam nav noziegumi!!! ASV politika ļoti populāra – slepkava bļauj turiet slepkavu!!Kāpēc , mēs latvieši ,esam tik netaisnīgi ___ vienu slepkavu lamājam, otram laizam zābakus???

 6. Vai Aušvices pasakumos piedalijās arī tie antifasisti no Latvijas kuri katru gadu 16.martā ālējas pie Brīvības pieminekļa? Es domāju ka nē, jo viņu cīņa nav pret fašismu, bet gan pret Latvijas neakarību. Sākumā visa tā varza parstāvēja Interfronti. Kad tas izgāzās tad viņi sāka āleties lai izpaustu savu naidu pret mūsu neatkarību.

 7. Kad Latvija atbrivos ieslodzitos Salaspils nometne ?

 8. kur čārli karikatūra?

 9. Krievijas Gulaga nometņu atbrīvošanu neatzīmē neviens,pat paši krievi ,nē.

Draugiem Facebook Twitter Google+