×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Pasaules banka: ASV tuvojas “ļoti bīstamam brīdim”

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

ASV tuvojas “ļoti bīstamam brīdim,” ar šādu paziņojumu 12.oktobrī nāca klajā Pasaules bankas (PB) prezidents Džims Kims (attēlā).

“Mēs šobrīd esam piecu dienu attālumā no ļoti bīstama brīža,” Pasaules bankas un Starptautiskā valūtas fonda (SVF) ikgadējās sanāksmes noslēgumā Vašingtonā sestdien sacīja Kims, vienlaikus mudinot ASV politiķis līdz ceturtdienai vienoties par ASV parādu griestu paaugstināšanu.

“Jo tuvāk mēs pietuvojamies šim termiņam, jo lielāka ietekme tam būs uz jaunattīstības pasauli,” norādīja PB prezidents. “Bezdarbība varētu novest pie procentu likmju pieauguma, uzticības samazināšanās un izaugsmes palēnināšanās.”

Ja ASV politiķiem līdz 17.oktobrim neizdotos vienoties par parādu griestu paaugstināšanu, “tas būtu katastrofāls notikums jaunattīstības pasaulei, kas savukārt nodarītu būtisku kaitējumu arī attīstītajām ekonomikām,” prognozēja Kims.

Jau vēstīts, ka ASV valdība oktobra sākumā bija spiesta apturēt savu iestāžu darbu, jo republikāņi kā priekšnoteikumu jaunā fiskālā gada finansējuma piešķiršanai izvirzījuši prasību apturēt prezidenta Baraka Obamas panākto veselības aprūpes sistēmas reformu īstenošanu.

Ja pašreizējie ASV parādsaistību griesti 16,7 triljonu dolāru apmērā netiks paaugstināti līdz 17.oktobrim, valsts pirmo reizi tās vēsturē būs spiesta pasludināt parādu maksātnespēju, radot satricinājumu pasaules ekonomikā.

Tuvojoties 17.oktobrim, ASV parādu defolta pasludināšanas iespēja kļūst arvien reālāka, un analītiķi brīdina, ka tai būs katastrofālas sekas.

Republikāņi, kuriem Pārstāvju palātā ir vairākums, atteicās apstiprināt budžetu, ja netiks atlikta pēc Obamas iniciatīvas izstrādātā veselības aprūpes reformas ieviešana. Turpretī Obama un demokrāti atteicās pakļauties republikāņu prasībai, norādot, ka likums par veselības aprūpes reformu pieņemts jau 2010.gadā, kā arī to apstiprinājusi Augstākā tiesa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+