Foto – LETA
Foto – LETA
Foto – LETA

Latvijas hokeja izlase savā piektajā mačā Krievijā notiekošajā pasaules čempionātā piektdien ar rezultātu 2:3 (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 0:1) pēcspēles metienu sērijā piekāpās Dānijas valstsvienībai.

8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu

Līdz ar to Latvijas izlase savā piektajā čempionāta mačā piedzīvoja piekto zaudējumu, tomēr šajā laikā gūti trīs punkti.

SPĒLES LABĀKIE MOMENTI

Pirms šīs spēles no Latvijas izlases sastāva izkrita Miķelis Rēdlihs, kas lika nomainīt visus trīs uzbrucēju virknējumus. Spēles rezultātu atklāja Dānija, kad 12.minūtē, spēlējot vairākumā, izcēlās Niklass Jensens, tomēr pirmās trešdaļas beigās izlīdzinājumu 1:1 panāca Andris Džeriņš.

Otrās trešdaļas sākumā Latviju vadībā izvirzīja kapteinis Kaspars Daugaviņš, tomēr vēlāk Mortens Poulsens panāca izlīdzinājumu 2:2. Trešās trešdaļas Latvija divas minūtes spēlēja trijatā pret pieciem pretiniekiem, bet rezultāts vairs nemainījās.

Uzvarētājs tika noskaidrots pēcspēles metienus, kurā Latvija zaudēja ar rezultātu 1:2.
Spēles ievadā neliela iniciatīva piederēja Latvijas izlasei, tomēr kopumā cīņa ritēja bez bīstamiem momentiem.

PIRMĀS TREŠDAĻAS LABĀKIE MOMENTI

Pirmā perioda vidusdaļā dāņi izdarīja vairākus metienus pa Elvja Merzļikina sargātajiem vārtiem, bet vēlāk Vitālijs Pavlovs aiz pretinieku vārtiem nopelnīja divas soda minūtes un Latvija pirmoreiz cīņā palika mazākumā. Šajā laikā arī Dānija izvirzījās vadībā, kad pēc Niklasa Jensena metiena ripa ielidoja vārtos tieši virs pārliktņa un uzreiz izlēca ārā. Tiesneši skatījās atkārtojumu, tomēr vārtu guvumu ieskaitīja, un Latvija nokļuva iedzinējos ar 0:1.

Pēc gūtajiem vārtiem Dānijas izlase turpināja aktīvu spēli, tomēr trešdaļas beigās Latvijas izlase ne tikai izveidoja vairākus bīstamus momentus, bet arī pēc pārkāpuma pret Ronaldu Ķēniņu tika iegūts pirmais vairākums. Tas tika realizēts jau pēc pusminūtes, kad Džeriņš panāca 1:1. Turpinājumā Latvijas izlase ieguva vēl vienu vairākumu, šoreiz to izprovocējot Edgaram Siksnam, tomēr līdz pirmās trešdaļas beigām rezultāts vairs nemainījās.

OTRĀS TREŠDAĻAS LABĀKIE MOMENTI

Otrās trešdaļas pirmo pusminūti Latvija pavadīja vairākumā, bet uzreiz pēc tam pēc Roberta Bukarta piespēles vārtu priekšā viens ar ripu nokļuva Zemgus Girgensons, tomēr nespēja pārspēt Sebastianu Dāmu. Tiesa, Latvija nopelnīja vēl vienu vairākumu un to šoreiz atkal izdevās realizēt – saņemot piespēli no aizvārtes Dāmu pārspēja Daugaviņš, gūstot savus pirmos vārtus čempionātā. Tas Latvijas izlasei ļāva pārņemt vadību ar rezultātu 2:1.

Kaut pēc vārtu guvuma pirmās minūtes Latvija turpināja uzbrukt pārliecinoši, turpinājumā jau Dānija sāka uzbrukt vairāk un arī trešdaļas vidū panāca izlīdzinājumu 2:2 – no zilās līnijas augstu mestai ripai Mortenam Poulsenam izdevās mainīt lidojuma virzienu un Merzļikins nespēja to apturēt. Turpinājumā Latvija vienu vairākumu izturēja, bet trešdaļas beigu daļā Aleksejs Širokovs ar plecu ietriecās galvā Emīlam Kristensenam, nopelnot noraidījumu uz 5+20 minūtēm, kas lika doties uz ģērbtuvēm.

Turklāt drīz vien divas soda minūtes tika piespriestas arī Zemgum Girgensonam, kas nozīmēja, ka Latvijai pilnas divas minūtes bija jāspēlē trijatā pret pieciem pretiniekiem. Ilgajā mazākumā Latvijas izlase darbojās pārliecinoši un visu laiku izturēja, līdz ar to pirms pēdējām 20 minūtēm rezultāts saglabājās 2:2.

Trešās trešdaļas ievadā Latvijai vēl pusminūti bija jāspēlē mazākumā un ilgās piecas minūtes tika izturētas. Perioda pirmajā pusē pārsvars piederēja Latvijai un arī tika izveidoti vairāki bīstami momenti – labākajā no tiem pēc Girgensona metiena ripu vārtos neizdevās ievirzīt Gintam Meijam. Savukārt deviņas minūtes pirms pamatlaika beigām pretuzbrukumos ripas vārtos neizdevās ieraidīt Džeriņam un Ronaldam Ķēniņam, Latvijai turpinot dominēt mačā.

Trešdaļas otrajā pusē cīņa bija izlīdzinājusies, ritot ātram hokejam no vieniem vārtiem uz otriem. Reālākā iespēja izraut uzvaru Dānijai bija nepilnas 80 sekundes pirms pamatlaika beigām, kad ripa trāpīja pa pārliktni. Savukārt pamatlaika pēdējā minūtē Latvija jau ieguva vairākumu, jo pretinieki izmeta ripu no laukuma. Atlikušajā laikā Latvijai bija ļoti labi momenti izraut uzvaru jau pamatlaikā, tomēr tas neizdevās.

Papildlaiku Latvijas izlase iesāka, spēlējot četratā pret trijiem, tomēr vairākumu neizdevās izmanot. Pagarinājuma
otrajā pusē jau ripa vairāk bija mūsu laukuma pusē, tomēr pēc spēlētām 65 minūtēm rezultāts saglabājās 2:2.
“Bullīšu” sēriju iesāka Latvija, bet Džeriņam neizdevās pārspēt Dāmu. Turpinājumā dāņus vadībā izvirzīja Larss Ellers, tomēr Miks Indrašis ar vairākām māņkustībām skaisti panāca izlīdzinājumu 1:1. Turpinājumā Merzļikins apturēja pretinieku, bet arī Daugaviņam neizdevās Latviju izvirzīt vadībā. Savukārt pēdējā metienā Niklass Jensens pārspēja Merzļikinu ar vienu roku un Latvija piedzīvoja zaudējumu.

Par labāko spēlētāju Latvijas izlasē tika nosaukts divas rezultatīvas piespēles izpildījušais Roberts Bukarts, bet Dānijā par tādu kļuva Frederiks Storms.

A apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar piecās spēlēs gūtiem 14 punktiem ir Čehija, bet tai ar deviņiem punktiem seko četrus mačus aizvadījusī Krievija. Trešā ar astoņiem punktiem ir Zviedrija, bet ceturtā ar septiņiem punktiem ir Šveice. Piekto pozīciju ar sešiem punktiem ieņem Dānija, piecus punktus guvusi Norvēģija, kamēr attiecīgi trīs un divi punkti ir Latvijai un Kazahstānai.

Nākamajā spēlē Latvijas izlase jau sestdienas vakarā sacentīsies ar Kazahstānu.

Latvijas izlase šo čempionātu sāka atzīstami, trīs mačos pret spēcīgiem pretiniekiem gūstot divus punktus. Turnīra pirmajā mačā ar 1:2 papildlaikā tika piedzīvota neveiksme pret Zviedriju, bet pēc tam ar 3:4 pēcspēles metienos nācās piekāpties arī Čehijai. Savukārt pirmdien Latvija ar 0:4 kapitulēja Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadītās mājinieces Krievijas priekšā. Savukārt trešdien Latvija ļoti dramatiskā duelī ar 4:5 piekāpās Šveicei, mača laikā spējot atspēlēties no 0:3 deficīta.

Tikmēr Dānija čempionāta ievadā ar 3:0 uzveica Norvēģiju, bet nākamajā mačā ar 2:5 piekāpās Zviedrijai. Otrdien dāņi trešajā periodā izlaida divu vārtu pārsvaru un pagarinājumā ar 2:3 zaudēja Šveicei, bet ceturtdien cieta smagu sakāvi 1:10 pret Krieviju.

Latvija ar Dāniju augstākajā divīzijā iepriekš spēkojusies trīs reizes. 2003.gadā tika izcīnīta uzvara ar 4:2, 2011.gadā pēcspēles metienu sērijā piedzīvots zaudējums ar 2:3, bet gadu vēlāk latvieši ar 0:2 piekāpās arī pamatlaikā.

Latvijas valstsvienībai pasaules čempionātā vairs nevar Miķelis Rēdlihs, kurš spēlē pret Šveici guva ceļgala savainojumu, turklāt līdz tam bija komandas rezultatīvākais spēlētājs. Tikmēr Dānijas izlasei vairs nevar palīdzēt aizsargs Jespers Jensens, kurš mačā pret Šveici guva smadzeņu satricinājumu.

Dānijas izlases uzbrucēju pirmo virknējumu veido Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētāji Nikolajs Ēlers (Vinipegas “Jets”), Larss Ellers (Monreālas “Canadiens”) un Janiks Hansens (Vankūveras “Canucks”), ar kuru NHL kopā spēlējis arī Latvijas valstsvienības uzbrucējs Ronalds Ķēniņš.

Dānijas izlases galvenais treneris ir zviedrs Janne Kārlsons, kurš izlasi vada jau trešo čempionātu pēc kārtas.
Latvijas izlase pasaules čempionāta augstākajā divīzijā spēlē jau 20.gadu pēc kārtas. Piekto reizi komandu cīņā ved Leonīds Beresņevs, kurš februārī trešo reizi karjerā tika iecelts par valstsvienības galveno treneri. Viņam čempionātā palīdz Ģirts Ankipāns, Kārlis Zirnis un Juris Klodāns.

Pērn pasaules čempionātā Prāgā Latvijas izlase ieņēma 13.vietu, nespējot izpildīt Latvijas Hokeja federācijas doto uzdevumu tikt labāko desmit komandu skaitā. Pēc čempionāta vasarā darbu pie izlases vadības zaudēja Aleksandrs Beļavskis, kurš šos pienākumus pildīja vienu sezonu.

Arī šoreiz Latvijas izlasei nepalīdz vairāki potenciālie līderi. Planētas meistarsacīkstēs nespēlē aizsargi Artūrs Kulda, Oskars Bārtulis, Krišjānis Rēdlihs un Georgijs Pujacs, kā arī uzbrucēji Lauris Dārziņš un Mārtiņš Karsums.

Visiem spēlētājiem, izņemot Dārziņu, spēlēt neļauj veselības problēmas.

Šoreiz komandā ir četri pasaules čempionāta debitanti – daudzsološais vārtsargs Elvis Merzļikins, aizsargs Edgars Siksna un uzbrucēji Edgars Kulda un Māris Bičevskis. Tāpat pasaules čempionāta spēlēs līdz šim laukumā nav devies arī potenciālais izlases trešais vārtsargs Jānis Kalniņš, kurš arī pērn iekļuva valstsvienības sastāvā.

Kā pēdējie no izlases tika atskaitīti aizsargi Renārs Demiters, Kristiāns Rubīns un Kristaps Zīle, kā arī uzbrucēji Kaspars Saulietis, Artūrs Ozoliņš un Nikolajs Jeļisejevs.

Pieredzes bagātākais izlases dalībnieks ir vārtsargs Edgars Masaļskis, kuram šis ir jau 15.pasaules čempionāts. Savukārt komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš aizvada astoto pasaules čempionātu, tāpat kā aizsargs Kristaps Sotnieks.

Kā pēdējie izlasei pievienojās abi šosezon Nacionālajā hokeja līgā (NHL) uzspēlējošie Latvijas hokeja izlases uzbrucēji – Zemgus Girgensons un Ronalds Ķēniņš. Tiesa, Girgensons Bufalo “Sabres” aizvadīja visu sezonu, bet Ķēniņš vien astoņas spēles Vankūveras “Canucks” sastāvā, jo pārsvarā spēlēja Amerikas Hokeja līgā (AHL).

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas izlasēm apakšgrupas sacensībās garantē pa septiņām spēlēm. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 17.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām. Jau pašlaik ir skaidrs, ka augstāko divīziju pametīs A apakšgrupas vājākā komanda un tās vietā nāks Slovēnija, bet no B apakšgrupas nevar izkrist Vācija un Francija, kas pasaules čempionātu uzņems nākamajā gadā. Ja B grupā pēdējā vietā nepaliks Vācija vai Francija, vietu nākamās sezonas augstākās divīzijas turnīrā sev nodrošinās arī Itālija.

Latvijas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:
vārtsargi – Edgars Masaļskis (Toljati “Lada”, KHL), Elvis Merzļikins (“Lugano”, Šveice), Jānis Kalniņš (“Szekesfehervar II”, Ungārija);
aizsargi – Oskars Cibuļskis, Aleksandrs Jerofejevs, Guntis Galviņš (visi – Rīgas “Dinamo”), Kristaps Sotnieks (“Lada”), Ralfs Freibergs (Toledo “Walleye”, ECHL), Maksims Širokovs (“Sterzing”/”Vipiteno”, Itālija), Edgars Siksna (Karagandas “Sariarka”, VHL) un Jānis Andersons (“Zvolen”, Slovākija);
uzbrucēji – Miķelis Rēdlihs, Gints Meija, Miks Indrašis, Andris Džeriņš, Vitālijs Pavlovs, Gunārs Skvorcovs, Māris Bičevskis, Edgars Kulda (visi – Rīgas “Dinamo”), Aleksejs Širokovs (Aļmetjevskas “Ņeftjaņik”, VHL), Kaspars Daugaviņš (Ņižņijnovgorodas “Torpedo”, KHL), Roberts Bukarts (“Zlin”, Čehija), Rodrigo Ābols (Portlendas “Winterhawks”, WHL), Zemgus Girgensons (Bufalo “Sabres”, NHL), Ronalds Ķēniņš (Jūtikas “Comets”, AHL).
Dānijas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:
vārtsargi – Simons Nilsens (Herningas “Blue Fox”, Dānija), Sebastians Dāms (Grācas “99ers”, Austrija), Georgs Serensens (Frederikshawnas “White Hawks”, Dānija);
aizsargi – Madss Bodkers (Senderjiskas “Vojens”, Dānija), Daniels Nilsens (Herningas “Blue Fox”, Dānija), Stefans Lasens (Lahti “Pelicans”, Somija), Markuss Lauridsens (Stokholmas AIK, Zviedrija), Olivers Lauridsens (Gēteborgas “Frolunda”, Zviedrija), Emīls Kristensens (Oskašhamnas IK, Zviedrija), Nikolass Jensens (Esbjergas “Energy”, Dānija), Jespers Jensens (Helsinku “Jokerit”, KHL);
uzbrucēji – Frederiks Storms (Malmes “Red Hawks”, Zviedrija), Patriks Bjerkstrands (Zagrebas “Medveščak”, KHL), Madss Kristensens (Minhenes “Red Bull”, Vācija), Mortens Grēns (Rungstedes “Cobras”, Dānija), Kirils Starkovs (Martiņī “Red Ice”, Šveice), Niklass Jensens (Hartfordas “Wolf Pack”, AHL), Matiass Froms (Rēgles “Angelholm”, Zviedrija), Nikolajs Ēlers (Vinipegas “Jets”, NHL), Larss Ellers (Monreālas “Canadiens”, NHL), Janiks Hansens (Vankūveras “Canucks”, NHL), Mortens Madsens (Hamburgas “Freezers”, Vācija), Mortens Poulsens (Grācas “99ers”, Austrija), Mikels Ogords (Sadberi “Wolves”, OHL), Matiass Bau Hansens (Frederikshawnas “White Hawks”, Dānija).