×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
27. augusts, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Pasaules gala varianti (2)

Foto Reuters/Scanpix/LETAFoto Reuters/Scanpix/LETA

Pēc Amerikā nupat piedzīvotā pilnā Saules aptumsuma Zeme turpina savu Visumā labi iemīto taciņu, it kā nekas nebūtu noticis. Vārdu sakot, nav piepildījusies kārtējā pro-gnoze par pasaules galu. Tāpat kā līdz šim simtiem citu, ieskaitot pērn oktobrī izsludināto Dienvidamerikas atšķelšanos no ziemeļu puses māsas, ko pareģoja kāds atomzinātnieks. Nu dienaskārtībā zvaigžņu pētniecības amatiera un sazvērstības teoriju piekritēja Deivida Mīda vēstījums: 23. septembrī zemi iznīcinās mistiskā planēta Nibiru, kas tuvojas no kosmosa dzīlēm, un lielvalstu vadoņi arī to zina, tādēļ cenšas atsaistīt cilvēku uzmanību no nenovēršamā, provocēdami karus, tautu staigāšanu un teroristu uzbrukumus. Šo ziņu komentējot, kāds asprātis sociālajā tīklā “Facebook” jautā: “Tad pirkt ziemas zābakus vai nav jēgas tērēties?”, apstiprinādams sabiedrības vairākuma attieksmi pret pasaules gala sludinājumiem. Tie jau izsenis ir saldais ēdiens satīriķiem un iemesls filozofu apcerēm, kas lielākoties beidzas ar secinājumu, ka mūža gaitā retais nepiedzīvo milzīgu satricinājumu jeb savu personīgo apokalipsi.

Bet ja nu kādu tiešām satrauc mistiskās Nibiru ļaunie nolūki, tad sirdsmiera atgūšanai der palūkoties uz rosību vietējās politikas druvā. Tur neviens nav ņēmis pie sirds pasaules tuvās iznīcības vēstis. Sparīgi dibinot jaunus veidojumus un steidzīgi špaktelējot esošos, politiķi apstiprina gatavību dzīvot ilgi un stāvēt pie valsts stūres. Bez šaubām, daļa klusībā pieļauj personīgo apokalipsi nākamās Saeimas vēlēšanās, taču skaļi tādas lietas nepiemin un izrāda varas gaiteņu iestaigāšanai jau sagādātos jaunos zābakus. Tajos āvušies, lūk, bijušā “Vienotības” ierindnieka Valda Šakara sekotāji dibinās jaunu politisku partiju “Mūsu zeme Latvija” 15. septembrī, uzšķaudīdami tuvā pasaules gala termiņam. Pēdējais laiks, ja grib ielēkt vēlēšanu vilcienā.

Redzams, paspēs. Taču, turpinot apavu tematu, jāteic – grūti saprast, kas šim veidojumam kājās. Acīs krīt pieteikuma vārdkopu spīguļi: ņirb “labklājības celšana”, “valsts pamats ir iedzīvotāji” “Latvijas liktenis” u. tml. Mēģinājumi saprast ja ne šo “zābaku” materiālu, tad vismaz modeli, ieved pamatīgā strupceļā: izrādās, pret pasaules gala bailēm imūnie domubiedri nolēmuši izveidot Saeimu, kas būtu brīva no “valsts likumdošanas struktūrās līdz šim nebijušiem politiķiem”. Tā sakot, nost ar izglītību, pieredzi un personībām! Sauklis varētu patikt elektorāta daļai, kas joprojām vēlas politikā svaigas sejas, nemainīgi tajās pieviļoties. Acīmredzot Šakara kunga komanda ietekmējusies no PSRS tautas izglītības komisāra Anatolija Lunačarska savulaik spārnotā teiciena, ka “valsti spēj vadīt ikviena ķēkša”. Ja nu tiešām kādu mistisku sakritību dēļ mūsu valsts sviras nonāktu rokās, kas iepriekš pat velosipēda stūri nav turējušas – tēlaini runājot, protams, – tad gan iestātos apokalipses gaidītāju cerētais haoss…

Aizkustina šis apvienības solījums dot teikšanu politiķiem, “kuri izprot jaunas domāšanas nozīmi”. Jēdziens atstāts katra personīgajai saprašanai. Pagaidām. Taisnību sakot, programmas meti neiedvesmo. Vienīgais pozitīvais akcents – dzīve turpinās!

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. tIkko izlasīju Andas Līces kaismīgās domas par nu jau nodibināto jaunpartiju un viņas nodomu cēlajiem mērķiem glābt Latviju. Nezin smieties vai raudāt… Potāpova garus gadus nosēdējusi KNABā, nav spējusi ar trīs oligarhiem tikt galā, tikai taisījusi kašķi un šovus, tagad ķersies pie Latvijas sakārtošanas un izvešanas saulītē.Un Līces kundze būs karognesēja. Opā! Vai tiešām šai kundzītei ir jumts aizbraucis? Kā var nesaprast, kuras jaundibinātās partijas ir Vienotības kloni, lai glābtu ciltsmāti no krišanas kaunā caur vietas zaudēšanas pie siles.

  2. Reālpolitiķu frāzes nevajag izraut no konteksta, madam Zīle! Lūk, V.I.Ļeņina 1917.g. raksta “Vai boļševiki noturēs varu?” viss fragments par “mājsaimniecēm” un “valsts vadīšanu”:
    “Mēs neesam utopisti. Mēs zinām, ka pašlaik jebkurš melnstrādnieks un mājsaimniece nav spējīgs uzsākt valsts vadīšanu. Taču mēs [..] pieprasām nekavējoties izbeigt ar šo aizspriedumu, ka vadīt valsti, uzņemties ierasto, ikdienas vadības darbu spēj tikai bagātie vai no bagātajām ģimenēm nākušīe ierēdņi. Mēs pieprasām, lai valsts vadīšanas mācīšanu veiktu apzinīgākie strādnieki un kareivji, un sāktu to nekavējoties,t.i., lai šai apmācībā nekavējoties iesaistītu visus darbaļaudis, visu trūcīgos.”
    Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас вступить в управление государством. Но мы […] требуем немедленного разрыва с тем предрассудком, будто управлять государством, нести будничную, ежедневную работу управления в состоянии только богатые или из богатых семей взятые чиновники. Мы требуем, чтобы обучение делу государственного управления велось сознательными рабочими и солдатами и чтобы начато было оно немедленно, т. е. к обучению этому немедленно начали привлекать всех трудящихся, всю бедноту.”

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+