×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2013
Drukāt

Pasaules grāmatu sala Frankfurtē


Frankfurte_6

Frankfurtes grāmatu tirgus ir gada vērienīgākais notikums, kurā izdevniecības atrāda savas jaunākās grāmatas, nemitīgā kustībā sastopami autori, notiek intervijas un tiešraides, ik dienu top avīze par izstādes jaunumiem, literārie aģenti tiekas ar izdevējiem, darījumus kārto grāmatu tirgotāji. Seno grāmatniecības tradīciju cienītāji var sastapt Gūtenberga drukas mašīnu un antikvariāta retumus, turpat izbaudot Eiropas skaistāko grāmatu kolekciju, kur arvien pārstāvēts arī mūsu “Zelta ābeles” konkurss.

Vāciski lasošajai publikai domātie pasākumi sacenšas – kurš vērienīgāk, skaļāk, atraktīvāk atrādīs savus populārākos autorus, sniedzot autogrāfu stundas. Grāmatas var iegādāties prezentācijās, taču īstā tirgošanās notiek tikai izstādes pēdējā dienā. Kurā vēl izstādē var sastapt gan sabiedrībā populārus cilvēkus – valstu vadītājus, augsta līmeņa politiķus, ekrāna un sporta zvaigznes, rakstniekus un māksliniekus, bērniem mīļus literāros tēlus, slavenus pavārus…? Visus vieno grāmatas katra savā žanrā.

Latvijas Literatūras centrs kopā ar izdevējiem arī šogad rūpējās, lai Frankfurtē būtu stends arī Latvijas grāmatām. Kā jau tas bijis agrāk – var izvērst diskusiju, vai esam pārstāvēti tā un tik daudz, kā gribētu – kam par to jāatbild, cik līdzekļu jāpiešķir, kad jāsāk domāt, lai stends plauktu, nevis tikai vilktu dzīvību, kā izmērīt atdevi un ieguvumu – valstiskā vai biznesa līmenī… Diskusijām ne gala, ne malas, bet gandarī, ka tomēr ir vieta, kur ļaudis, kam Latvijas vārds kaut ko nozīmē, nāk apskatīt mūsu izdevumus, ilgi diņģējas par iespēju nopirkt kādu grāmatu agrāk nekā izstādes pēdējā dienā, jautā sev svarīgas lietas un meklē kontaktus. Ik reizi nākas atcerēties, ka iepriekšējā gadsimta notikumi ir tik daudzus izklīdinājuši pasaulē, atstājot vien nostalģiskas atmiņas no bērnības un jaunības. Tās liek atcerēties, ka latviešiem vasaras vidū ir svētki, kuros dzied tādas dziesmas, kam visām vienāds piedziedājums. Vai plauktā ir grāmata, kur tās dziesmas pierakstītas? Mums Vācijā ir populāri cilvēki, kas dzimuši Latvijā, vai jums ir tāda grāmata, kur par viņiem var uzzināt? Šie jautājumi un nereti pat neiespējamās atbildes nomierina – mēs esam tik lieli, cik esam, taču pamanīti.

Šogad divi notikumi Frankfurtē bija Latvijai īpaši – vispirms apgāda “Zvaigzne ABC” komplektizdevums “Raibā pasaule. 6 gadi” saņēma sudraba balvu “Best European Schoolbook Awards” konkursā pirmsskolas izdevumu kategorijā.

Otra intriga saglabājās mazliet ilgāk. Uz Frankfurti devās arī mākslinieks un rakstnieks Māris Putniņš. Apgādā “Valters un Rapa” savulaik izdoto “Mežonīgo Pīrāgu” vācu tulkojuma iekļaušana prestižās Vācijas Jauniešu literatūras balvas pretendentu sarakstā bija zināma jau kopš pavasara. Grāmatu publicējusi viena no Vācijas lielajām izdevniecībām “S. Fischer Verlag”. Šoreiz izpalika uzvarētāju runa, taču nominācija apliecināja grāmatas augsto konkurētspēju. No 586 vācu valodā iznākušām bērnu un jauniešu grāmatām žūrija atlasīja katrā kategorijā piecas labākās. Arī “Die wilden Piroggenpiraten” Matiasa Knolla tulkojumā.

Frankfurtes grāmatu tirgus arvien seko līdzi jaunumiem – šogad bija vairāk sarunu un diskusiju par jēdzienu, ko angliski apzīmē ar self publishing. Iespēja autoram publicēt savu darbu internetā pašam. Vieni to dēvē par pasaules piesārņošanu, citi priecājas par iespēju lasīt daudz un arī bez maksas… Kā savdabīga atbilde nupat teiktajam – viesvalsts Brazīlija. “Ne sambas, ne futbola – tikai papīrs,” rakstīts grāmatu tirgus avīzē. Ik gadu Frankfurtē kāda valsts iepazīstina ar savu kultūru, vēsturi un literatūru. Šoreiz – gaišums, tīrība, miers. Saprātīgs lietu un moderno tehnoloģiju līdzsvars.

Nākamgad gaida Finnland. Cool – bet līdz tam var latviešu lasītājiem solīt tikšanos ar jaunām grāmatām, kuru idejas vai iedvesma arī izdevniecībai “Lauku Avīze” būs radusies tieši tur. Frankfurtē.

Frankfurte skaitļos 


Šogad izstāde notika 65. reizi, tajā piedalījās vairāk nekā 7100 dalībnieku no 100 valstīm.

Izstādi apskatīja apmēram 270 000 apmeklētāju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+