×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
10. aprīlis, 2013
Drukāt

Pasaules koru olimpiāde Rīgā desmit dienās piedāvās iepazīt pasaules koru daudzveidību

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Nākamā gada vasarā Rīgā norisināsies Pasaules koru olimpiāde, kas desmit dienu garumā dos iespēju Latvijai iepazīties ar pasaules koru daudzveidību.

Nodibinājuma “Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle šodien preses konferencē stāstīja, ka Pasaules kora olimpiāde notiks 2014. gadā no 9. jūlija līdz 19. jūlijam un šajā laikā Rīgā viesosies 20 000 dziedātāji no 70 pasaules valstīm, kuri sacentīsies 29 dažādās kategorijās. Pasaules koru olimpiādes laikā tiks rīkoti koncerti, meistarklases, semināri un dažādi citi bezmaksas un maksas pasākumi, lai dotu iespēju ikvienam izraudzīties sev tīkamākā pasākuma apmeklējumu.

Pasaules koru olimpiādes mākslinieciskais vadītājs Romāns Vanags (attēlā) akcentēja, ka Pasaules koru olimpiāde Rīgā ir pasākums, kas pārskatāmā nākotnē otro reizi šeit nenotiks.

Nākamā gada koru olimpiāde būs īpaša ar to, ka Rīgā ieradīsies divas pasaules slavenas grupas “The Real Group” no Zviedrijas un “The King’s Singers” no Lielbritānijas, kuri Rīgā jau snieguši izpārdotus koncertus, bet šoreiz viņi viesosies Rīgā, lai vadītu meistarklases. Tāpat savu dalību olimpiādē apstiprinājis pasaules slavenais komponists Mortens Lauridsens, kurš būs īpašā viesa statusā, vēstīja Vanags.

Meistarklasi Pasaules koru olimpiādes laikā vadīs arī patlaban viens no pasaulē zināmākajiem latviešu komponistiem Ēriks Ešenvalds.

Pasaules koru olimpiādes laikā notiks Lauridsena skaņdarba “Lux Eterna” pirmatskaņojums zēnu koru izpildījumā. Skaņdarbu klausītājiem atskaņos Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar trīs Baltijas valstu zēnu koriem.

Kopumā olimpiādes laikā pilsētā norisināsies aptuveni 100 pasākumi, tajā skaitā kopīga koru sadziedāšanās Mežaparka Lielajā estrādē, seši lielkoncerti “Arēnā Rīga” un dalībnieku gājiens. Koru sacensība notiks dažādās Rīgas vietās, tajā skaitā Latvijas Universitātē, baznīcās un citviet. Savukārt koru dalībnieku sniegumu vērtēs kompetenta žūrija, kurā plaši būs pārstāvēti arī Latvijas speciālisti. Žūrijas dalībnieki vēl tiek apzināti, taču jau zināms, ka dalībniekus vērtēs diriģenti Aira Birziņa un Mārtiņš Klišāns, komponisti Selga Mence, Ēriks Ešenvalds un Rihards Dubra, kā arī citi.

Vanags informēja, ka žūrijas locekļi būs zināmi jau šajā vasarā un paredzēts, ka no Latvijas žūrijā būs vismaz desmit dalībnieki, lai nodrošinātu vismaz vienu Latvijas pārstāvi katrā žūrijā.

Pasaules koru olimpiāde notiek reizi divos gados, un 2014.gadā pirmo reizi kori sacentīsies 29 dažādās kategorijās. Kā jaunums Rīgā notiekošajā olimpiādē būs sacensība senioru grupā, norādīja mākslinieciskais vadītājs.

Pasaules koru olimpiādes rīkotāju pārstāvis Gabors Hollerungs minēja, ka līdz šim Pasaules koru olimpiādes dažādās kategorijās no Latvijas ir piedalījušies 100 kori. Apkopotā statistika liecina, ka Latvijas kori 60% gadījumu ir ieguvuši zelta medaļas, 39% gadījumu sudraba, bet vienā gadījumā iegūta bronzas medaļa. Savukārt izveidotajā pasaules labāko koru rangā no Latvijas trīs kori ir labāko simtniekā.

Čivle akcentēja, ka Pasaules koru olimpiāde būs līdz šim pirmais un vienīgais pasākums, kas Rīgā pulcēs tiks lielu ārvalstu viesu skaitu.

Pasaules koru olimpiāde ir pasaulē vērienīgākais kora dziedāšanas pasākums. Tradīcijas iedibināšanā iesaistījās Latvijas, Vācijas, Ungārijas un Zviedrijas pārstāvji. Daudzus gadus darbojoties Pasaules kordiriģentu padomē, tagad jau mūžībā aizgājušais diriģents Imants Kokars rūpējās par to, lai Pasaules koru olimpiāde varētu notikt Rīgā. Kopš 2008. gada Kokara darbu Pasaules kordiriģentu padomē turpina Vanags, kurš uzskata, ka tagad tas ir liels izaicinājums Rīgā 2014. gadā noorganizēt Pasaules koru olimpiādi.

“Kokars jau sen iedomājās, ka Latvija varētu būt tā īstā vieta, kur notikt Pasaules koru olimpiādei. Viņš bija viens no iniciatoriem, kurš šo ideju mēģināja iedzīvināt. Tagad Kokara sapņa piepildīšanās ir tuvāk nekā jebkad agrāk,” sacīja Vanags.

Pasaules kora olimpiādi Rīgā organizē nodibinājums “Rīgai 2014”, Rīgas dome un Kultūras ministrija sadarbībā ar Vācijas kultūras organizāciju “Interkultur”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+