Pasaulē
Eiropa

Pasaules līderi atvadās no Helmūta Kola 16

Foto EPA/LETA

Piemiņas ceremonijās Vācijā un Francijā sestdien godināts bijušais Vācijas kanclers Helmūts Kols, kurš veidoja Vācijas atkalapvienošanu.

Mūžībā aizgājušā Kola mirstīgās atliekas no viņa dzimtās pilsētas Ludvigshāfenes sestdienas rītā nogādātas Strasbūrā, kur atrodas Eiropas Parlamenta mītne, uz tā dēvēto Eiropas godināšanas ceremoniju, kas tiek organizēta pirmo reizi.

Tajā ar runu uzstājās Vācijas kanclere Angela Merkele, kura paziņoja, ka viņas un miljoniem citu cilvēku dzīve būtu citādāka bez priekšteča Helmūta Kola ietekmes.

“Bez Helmūta Kola miljoniem cilvēku, kas līdz 1990.gadam dzīvoja aiz Berlīnes mūra, dzīve būtu pilnīgi citādāka, protams, tāda būtu arī mana dzīve,” viņa sacīja piemiņas pasākumā Eiropas Parlamenta ēkā Strasbūrā.

Piemiņas runā Merkele raksturoja Kolu kā “tiltu veidotāju”, kurš komunicēja gan ar Vašingtonu, gan Maskavu, kā arī Vācijas kaimiņvalstīm.

Merkele pasaules līderiem, kas pulcējušies ceremonijā, sacīja, ka reizumis viņa nepiekrita savam politiskajam skolotājām, tomēr šīs atšķirības “gaist nebūtībā, ņemot vērā viņa dzīves lielos sasniegumus”.

“Manas pašas dzīve bez Helmūta Kola būtu pilnīgi citādāka,” viņa teica un pauda pateicību par iespējām, ko Kols viņai sniedzis.

“Es ar pateicību un pazemību noliecu galvu Tavā un Tavas piemiņas priekšā,” viņa sacīja.

Ar runu uzstājās arī Eiropas Savienības prezidents Donalds Tusks, bijušais ASV prezidents Bils Klintons un jaunais Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Uz ceremoniju ieradušies daudzi pasaules līderi, tostarp Krievijas premjers Dmitrijs Medvedevs, Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja un Izraēlas valdības vadītājs Benjamins Netanjahu.

Pēc šī pasākuma notika mazāks dievkalpojums Ludvigshāfenē, kam sekoja procesija pilsētas centrā, lai iedzīvotāji varētu atvadīties no savas pilsētas goda pilsoņa.

Kola zārks, kas 12 stundu laikā tiks izvadāts pa 250 kilometru maršrutu, tiks nogādāts Špejerē Reinas upes krastos, kur politiķis tiks apglabāts privātā ceremonijā ģimenes un draugu lokā.

Gatavošanās Kola bērēm bija pretrunu pilna, jo politiķa atraitne atteicās rīkot Vācijas valsts bēres, kā arī viņai tika liegts uzaicināt Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu teikt runu ceremonijā Strasbūrā.

Kā ziņots, Kols, kas tiek uzskatīts par Vācijas atkalapvienošanās tēvu un vienu no ietekmīgākajiem Eiropas integrācijas veicinātājiem, 16.jūnijā mira 87 gadu vecumā savās mājās dzimtajā Ludvigshāfenē.

LA.lv