×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
24. septembris, 2014
Drukāt

Pasaules līderi pulcējas Ņujorkā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Dažas dienas, pirms Ņujorkā ieradās valstu vadītāji, lai piedalītos ANO Ģenerālajā asamblejā, pilsētas ielās notika demonstrācija "Klimata maršs", kurā tūkstošiem cilvēku mudināja pasaules līderus pievērsties klimata izmaiņu radītajām problēmām.

ANO Ģenerālajā asamblejā meklē risinājumu daudzajiem konfliktiem pasaulē. Šonedēļ Ņujorkā pulcējas vairāk nekā 150 valstu līderi, lai, piedaloties ANO Ģenerālās asamblejas sēdē, pārrunātu pasaulē aktuālās problēmas – karadarbību Ukrainā, trīsarpus gadu ilgo Sīrijas pilsoņu karu, teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” kara gājienu Irākas un Sīrijas teritorijās, kā arī Ebolas vīrusa izplatību un klimata izmaiņu radītās problēmas. Šā gada ANO Ģenerālās asamblejas sēde – 69. pēc kārtas – sākās pagājušajā nedēļā, bet valstu vadītāji Ņujorkā ierodas tikai šonedēļ. Daudzo sanāksmju laikā valstu un nevalstisko organizāciju pārstāvji pārrunās virkni jautājumu, sākot ar nabadzības izskaušanu un vides pro­blēmu risināšanu un beidzot ar mieru un drošību.

Diskutēs par pasaules problēmām

Šodien Apvienoto Nāciju galveno lēmējinstitūciju viens pēc otra sāks uzrunāt daudzi pasaules līderi. Viņam katram ir atvēlētas 15 minūtes uzrunai. Taču bieži bijuši gadījumi, kad runātājs krietni pārtērē viņam atvēlēto laiku. Piemēram, 2009. gadā nu jau gāztais Lībijas vadītājs Muamars Kadafi teica vienas stundas un 40 minūšu garu uzrunu, kuras laikā demonstratīvi saplēsa ANO hartas kopiju.

Šā gada ANO Ģenerālās asamblejas sēdi ar runu sāks Brazīlijas prezidenta Dilma Rusefa. Jau kopš ANO dibināšanas 1947. gadā Brazīlija tradicionāli sākusi ikgadējo sēdi, šīs valsts pārstāvim ne reizi nav atņemtas pirmā runātāja privilēģijas. Pēc Rusefas otrais tribīnē kāps ASV prezidents Baraks Obama, viņam sekos Kataras, Francijas, Turcijas, Britānijas un Austrālijas līderi. Latvijas prezidents Andris Bērziņš savu uzrunu teiks ceturtdienas pēcpusdienā. ANO Ģenerālajā asamblejā uzstāsies arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko, bet Krievijas valsts galva Vladimirs Putins ir izvēlējies neapmeklēt šā gada Apvienoto Nāciju saietu.

Ģenerālās asamblejas saieta ietvaros notiks arī ANO ģenerālsekretāra Bana Gimuna vadītā augsta līmeņa klimata problemātikai veltītā sanāksme, kurā piedalīsies arī Obama. Paredzams, ka šī saieta ietvaros valstis varētu vienoties par visaptverošu līgumu saistībā ar klimata izmaiņu radīto problēmu apkarošanu. Nākamgad Parīzē gaidāma plaša klimata izmaiņām veltīta sanāksme, un Ģenerālās asamblejas ietvaros notiekošais saiets varētu uzdot spēcīgāku toni tai.

Šonedēļ norisināsies arī ANO Drošības padomes sēde, kuru vadīs Obama un kurā galvenā uzmanība tiks vērsta uz teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” radītajiem draudiem. ASV izlūkdienestu informācija liecina, ka džihādistu organizācijai ir pievienojušies aptuveni 12 tūkstoši cilvēku no 81 valsts. Daudzas rietumvalstis norādījušas uz draudiem, kurus islāma ekstrēmisti varētu radīt, kad viņi atgriezīsies no Sīrijas.

Vācija izvirza pretenzijas

Paredzams, ka līdztekus globālo un reģionālo problēmu un konfliktu apspriešanai arī šogad Ņujorkā valstu līderi diskutēs par reformām pašā Apvienoto Nāciju Organizācijā. Starptautiskie mediji atzīmē, ka šā gada Ģenerālās asamblejas sēdē uz reformām organizācijā aktīvāk varētu mudināt Vācija, kura kopā ar Indiju, Japānu un Brazīliju jau vairākus gadus vēlas iegūt patstāvīgu pārstāvniecību ANO Drošības padomē. “Drošības padome vairs neatspoguļo šodienas ģeopolitisko realitāti. Mēs uzskatām, ka 2015. gadā – 70 gadus pēc ANO dibināšanas un desmit gadus pēc pēdējām reformām – būtu pienācis laiks virzīties tālāk,” paziņojis Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+