Foto – Kate Šterma

Pasaules TOP mīluļi – labradori un retrīveri darba suņu sacensībās 0

Populārākie mājas mīluļi pasaulē, reklāmu un kinofilmu varoņi, labsirdīgie un paklausīgie zelta retrīveri un labradori modernajā sabiedrībā ir iemantojuši zināmu reputāciju un kļuvuši par tādu kā parauga ģimenes simbola elementu. Taču šo šķirņu suņi ir radīti darbam medībās. Starp citu ir sešas retrīveru šķirnes, ieskaitot labradorus, un tās visas ir veidotas tā, lai pēc iespējas efektīvāk palīdzētu medniekam.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Veselam
Cik bieži drīkst veikt rentgenu? Noskaidrojam! 17
Lasīt citas ziņas

Protams, ne visiem šķirņu pārstāvjiem ir labi attīstīti instinkti. Valstīs, kur šos suņus joprojām bieži izmanto medībās, piemēram, Lielbritānijā audzē ļoti labus darba suņus. Tie atšķiras no pārējiem šķirnes pārstāvjiem ne tikai ar izteiktākiem instinktiem, bet arī ar miesas būvi – viņi ir kompaktāki un atlētiskāki par izstāžu un mājas suņiem. Tomēr arī mājas mīluļu pēcnācēju var iemācīt strādāt. Ir jāsāk no kucēna dienām un jāturpina trenēties līdz būs iespēja doties līdzi kādam medniekam un iemēģināt spēkus īstā darbā. Tur retrīvers (angl. retrieve – atrast un atnest) parādīs, cik noderīgs viņš ir.

Galvenās retrīvera darba iemaņas ir spēcīgā oža, maigais satvēriens un ļoti precīza norāžu izpilde. Šo sešu šķirņu suņi ir ļoti paklausīgi, darbspējīgi, izturīgi pret aukstumu un salīdzinoši mierīgi, jo medībās tiem ir darīšana ar jau nomedītu medījumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt galvenā cilvēku motivācija trenēt suni medībām un pārbaudēm ir tas, cik ļoti šis darbs iedvesmo un iepriecina pirmkārt pašu suni un pēc tam arī saimnieku. Kad cilvēks redz, ka suns ir atklājis savu patieso aicinājumu, saprot, ar kādu degsmi pat kucēns ir gatavs strādāt, saimnieki uzsāk šos treniņus un pēcāk aizraujas paši. Daudzi medību suņu saimnieki rezultātā paši kļūst par medniekiem.
22. un 23. aprīlī, Babītes novadā notika Latvijas labradoru un retrīveru šķirnes suņu audzētāju kluba (LLRK) rīkotās starptautiskās kvalifikācijas un līmeņa sacensības labradoriem retrīveriem, kur piedalījās suņi no četrām valstīm: Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un pat viens suns no Krievijas.

Tiesāja pieredzējis eksperts no Somijas Vesa Turunen. Interesanti ir tas, ka šoreiz sacensībās bija pārstāvētas četras no sešām retrīveru šķirnēm: labradors, zelta retrīvers, Česapīkas līča retrīvers un gludspalvainais retrīvers.

LLRK Treniņi un darba pārbaudes norisinās jau vairākus gadus. Regulāri, divas trīs reizes mēnesī kluba treneri un tiesneši rīko pasākumus jauniem un pieaugušiem suņiem un viņu saimniekiem, kuri ir ieinteresēti attīstīt sava suņa darba prasmes. Medības ar labradoriem un retrīveriem Latvijā nav tradicionālais veids un daudzi vēl šobaltdien nezina, ka tās ir darba šķirnes, taču aizvien vairāk cilvēku sāk nodarboties ar šo sporta un darba veidu, sāk izmantot šo šķirņu suņus medībās.

Pieklājīgs medību suns – neplosa un nesakož medījumu, kad ir to atradis. Labradori un retrīveri šinī ziņā ir paraugšķirnes, jo ne tikai instinkti, bet arī mute tiem ir veidota tā, lai satvertu un atnestu atradumu pēc iespējas saudzīgāk.

Suņu un saimnieku sagatavotības līmenis Latvijā aizvien paaugstinās un pieaug arī treniņu un sacensību dalībnieku skaits. Šoreiz abās pārbaužu dienās visas grupas bija pārpildītas piedalījās vairāk nekā 20 suņu.

Reklāma
Reklāma

Darba instinktu un iemaņu pārbaudēs ir trīs uzdevumu grupas: putns ūdenī vai piekrastes veģetācijā, medījums mežā un vilkta zaķa pēda.

Visos gadījumos sunim maksimāli efektīvi un ātri jāsameklē un jāpienes medījums. Atkarībā no suņa pieredzes un sagatavotības līmeņa, mainās arī uzdevumu sarežģītība. Kvalifikācijas sacensībās visi uzdevumi ir salīdzinoši vienkārši un jauniem suņiem viegli izpildāmi – pīle tiek iemesta ūdenī, sunim redzot, fazāni mežā ir izvietoti nelielā platībā, bet zaķa pēdas ir tikai dažus desmitus metru garas.

Turpretī līmeņu sacensībās no iesācējiem līdz čempioniem sarežģītība tiek kāpināta, meklēšana kļūst aizvien sarežģītāka, bet tiesneša prasības striktākas. Pie kam, ne tikai sunim ir precīzi jāizpilda norādes, piemēram, jāiet tieši norādītajā virzienā un precīzi jāpieiet medījumam un jāatnes tieši rokās. Nedrīkst purināties, nedrīkst novirzīties vai skraidīt apkārt, izbiedējot hipotētiskos putnus, jo medībās tāda uzvedība pieliktu punktu visām cerībām. Taču arī saimnieks nedrīkst kļūdīties, izdarīt liekas kustības vai dot papildus komandas, jo tas viss pazemina rezultātu.

Kvalifikācijas dienas pārbaudījumos piedalījās 16 suņi, divās grupās, līdz ar to bija divas apbalvošanas u divi uzvarētāji. Pirmajā grupā uzvarēja labradors retrīvers Gilbron Pride Van Basten Marco, audz.I.Arāja (LV), īp.Trakhtenrud Yuliya (RUS). Otrajā grupā uzvaru izcīnīja, iespējams, Baltijā vienīgais Česapīkas līča retrīvers (suns) Bastien Benjamin z Konajkova dvora, audz. P.Kurkova (CZ), īp.Petras Adeikis (LT)

Otrajā dienā, līmeņu sacensībās iesācēju klasē pirmo vietu izcīnīja un I pakāpes diplomu saņēma labradors Casino Jacpot Beckett ‘N’ Elf , audz.L.Meļķe (LV), īp. Ivars Umbraško(LV); atklātajā klasē pirmajā vietā, saņemot II pakāpes diplomu ierindojās zeltainais retrīvers Lissandra Siduss Aureum audz.N.Kobzare (LV), īp. N.Kobzare (LV); uzvarētāju klasē pirmo vietu un I pakāpes diplomu saņēma ļoti pieredzējusi gludspalvainā retrīvera kucīte Belinda Blue-Eyed Babe At Basteta , kura pieder daudzkārtējai sacensību dalībniecei un uzvarētājai, pieredzējušai trenerei un retrīveru šķirnes suņu turētājai no Lietuvas Mildai Žigilejienei.