Kultūra
Mūzika

Pasaules zvaigznes Verdi operā “Ernani” 16


Diriģents Daniels Orens.
Diriģents Daniels Orens.
Publicitātes foto

Latvijas Nacionālajā operā 14. janvārī Džuzepes Verdi operas “Ernani” koncertuzvedums. Pie operas orķestra pults pasaulslavenais diriģents, viens no pasaulē labākajiem Verdi mūzikas interpretiem  Daniels Orens, kurš Latvijā viesosies pirmo reizi. Galvenajās lomās  latviešu publikai jau pazīstamās operzvaigznes Dināra Alijeva un Andreass Bauers, pirmo reizi Latvijā viesosies baritons Franko Vasallo un tenors Liks Robērs, kuru balsis skan pasaules vadošajos opernamos. Starptautisko zvaigžņu sastāvu papildinās Latvijas Nacionālās operas solisti Ilona Bagele, Raimonds Bramanis un Rihards Mačanovskis, kā arī Latvijas Nacionālās operas koris.

Pasaulē “Ernani” ir reti iestudēta opera savas vokālās sarežģītības dēļ. Rīgā šī opera visā pilnībā nav skanējusi kopš 1931. gada LNO iestudējuma. Dž. Verdi operai “Ernani” iedvesmu smēlies pēc Viktora Igo tāda paša nosaukuma drāmas, kas pirmizrādi piedzīvoja 1844. gadā Venēcijas operteātrī “La Fenice”. Tas ir intriģējošs stāsts par trim vīriešiem, kas mīl vienu sievieti.

Diriģenta D. Orena spožā starptautiskā karjera sākās 1975. gadā ar uzvaru Herberta fon Karajana konkursā. Kopš tā laika viņš pastāvīgi diriģējis ASV un Eiropas opernamos, bijis vairāku Itālijas opernamu muzikālais vadītājs un galvenais diriģents. Pašlaik viņš ir galvenais diriģents Izraēlas operā un Verdi operā Salerno. D. Orens regulāri diriģē pasaules vadošajos opernamos. Viņš sadarbojas ar pasaules labākajiem orķestriem. Diriģenta plašajā repertuārā nozīmīga vieta ir Dž. Verdi operām.

Donas Elvīras lomā Maskavas Lielā teātra soliste, soprāns Dināra Alijeva, kas ir daudzu starptautisku konkursu laureāte. Dziedātāja ir pastāvīga viešņa pasaulslavenos opernamos. Latvijas Nacionālajā operā D. Alijeva dziedājusi Violetas lomu operā “Traviata”, Tatjanu “Jevgeņijā Oņeginā”, kā arī Leonoru “Trubadūrā”. Par iestudējumu D. Alijeva sajūsmināti teic: “”Ernani” ir Verdi skaistākā opera, kuru, manuprāt, iestudē nepelnīti reti. Iespējams, to reti iestudē solo partiju un kora dziedājumu sarežģītības dēļ.” Par uzveduma radošo komandu D. Alijeva teic: “Rīgas koncertuzvedumam izvēlēts ārkārtīgi interesants sastāvs… Un šo sastāvu vadīs Daniels Orens. Ar šo maestro esmu strādājusi daudzkārt – Itālijā, Izraēlā, Krievijā, un esmu pārliecināta, ka viņš ir viens no pieciem pasaulē labākajiem diriģentiem. Viņš ir izcils meistars, harismātisks cilvēks, viņa vadībā orķestris skan īpaši. Tā ka Rīgas “Ernani” ir visas iespējas kļūt par izcilu notikumu.”

Vācu bass Andreass Bauers Latvijas skatītāju sirdis iekarojis ar spožo Mefistofeļa lomas interpretāciju Šarla Guno operā “Fausts”, arī kā Zakarija Dž. Verdi operā “Nabuko”. Šajā reizē viņam uzticēta dona Ruī Gomesa de Silvas loma. A. Bauera dziļa, bagātīgā basa balss viņam ļauj ar lieliem panākumiem attēlot Verdi varoņus. Kopš 2013. gada A. Bauers ir Frankfurtes operas solists. Viņš dzied arī Berlīnes Valsts operā, Drēzdenes Zempera operā, Budapeštas festivālā, Lionas operā, Sietlas operā, Leipcigas operā un citviet. Pagājušajā sezonā A. Bauers debitēja Milānas “Teatro alla Scala” ar basa partiju Mocarta “Rekviēmā”.

Dona Karlosa lomā Franko Vasallo, kas ir viens no Itālijas vadošajiem baritoniem, kura repertuāra pamatā ir lomas Dž. Verdi operās. Savukārt Ernani lomā kanādiešu tenors Liks Robērs, kas īsā laikā kļuvis par vienu no interesantākajiem mūsdienu spintotenoriem. Viņa ceļš uz starptautiskajiem panākumiem sākās 2012. gadā ar debiju Rūdolfa lomā Verdi operā “Luīze Millere” Malmes operā. 2015. gadā dziedātājs ar panākumiem debitēja Metropolitēna operā Ņujorkā, interpretējot titullomu operā “Ernani” maestro Džeimsa Levaina muzikālajā vadībā.

Radošajā komandā arī režisore Dace Volfarte un scenogrāfs Andris Freibergs.

LA.lv