×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
10. jūlijs, 2014
Drukāt

Pases vietā – vēlētāja apliecība


Foto - LETAFoto - LETA

Tie 30 000 cilvēku, kas kā personību apliecinošu dokumentu izvēlējušies saņemt tikai elektronisko identifikācijas (eID) karti, nevis pasi, varēs piedalīties Saeimas vēlēšanās, izmantojot Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apstiprinātas vēlētāju apliecības. Šādu pagaidu risinājumu paredz vakar Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas atbalstītie likumu grozījumi.

Vēlētāja apliecību Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļās varēs saņemt no 22. septembra līdz 3. oktobrim. Cilvēkiem, kam nav pases un nepieciešama šāda apliecība, jāvēršas savā PMLP nodaļā. Ja pilsonis gribēs saņemt apliecību citā nodaļā, tad viņam iepriekš jāpiesakās pārvaldē. Par vēlētāja apliecības saņemšanu iedzīvotājiem nekas nav jāmaksā. Savukārt valstij šis risinājums, pēc provizoriskiem aprēķiniem, izmaksās aptuveni 16 centus par karti jeb kopumā 4800 eiro.

Ierodoties vēlēšanu iecirknī, lai saņemtu vēlēšanu zīmes un aploksni, balsotājam būs jānodod sava apliecība iecirkņa darbiniekiem. To nevarēs paturēt kā suvenīru pēc dalības vēlēšanās. Likuma izmaiņas arī paredz, ka personai, kas saņēmusi vēlētāja apliecību, līdz vēlēšanām saņemot arī pilsoņa pasi, tajā tiks veikta atzīme, ka izsniegta vēlētāja apliecība. Šāda pase vēlēšanu iecirknī būs jāuzrāda kopā ar vēlētāja apliecību.

Deputāts Valdis Liepiņš (RP) joprojām uzskata, ka vislabākais risinājums būtu vēlētāju reģistra ieviešana, piesaistot balsotājus konkrētam apgabalam. Tad vēlēšanās nevajadzētu izmantot zīmogu pasē un varētu atļaut balsot arī ar eID kartēm. Komisijas deputāti pauda konceptuālu atbalstu vēlētāju reģistra ieviešanai, tomēr noraidīja deputāta Liepiņa priekšlikumus, jo šāds lēmums esot jāpieņem nākamajam parlamenta sasaukumam.

Liepiņš komisijas sēdē nepiedalījās, jo devies uz ārzemēm, bet savā vēstulē kolēģiem viņš pauda bažas, ka plānotās likuma izmaiņas nevienlīdzīgā situācijā nostādīs pilsoņus ārzemēs, jo vēlētāju apliecības izsniegs tikai Latvijā. Diplomātiskās pārstāvniecības vasaras mēnešos esot pārāk pārslogotas, lai nodarbotos ar vēlēšanu apliecību izsniegšanu. Pēc Liepiņa domām, tas rada risku, ka likumprojektu kāds varētu apstrīdēt Satversmes tiesā. Pēc PMLP aprēķiniem, ārzemēs dzīvo 641 Latvijas pilsonis, kuram ir tikai eID karte.

Galīgajā lasījumā likumprojektus par apliecību ieviešanu Saeima varētu skatīt nākamnedēļ paredzētajā ārkārtas sēdē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+