×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
24. novembris, 2017
Drukāt

Liāna Langa par čekas maisiem: Paši sevi apdraudam? (13)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Liāna Langa

Kopš 2011. gada Lietuvas Genocīda un pretošanās izpētes centrs vietnē www.kgbveikla.lt publiskojis vairāk nekā 5500 dokumentu, kas ataino čekas darbību. Oktobrī centrs uzsāka aģentu ziņojumu publicēšanu. Sabiedrības interese bijusi tik liela, ka serveris vairākas reizes esot “uzkāries”.

Vietnē “VoxEurop.eu” var lasīt pirms pieciem gadiem tapušo Ģiedras Bolzanes rakstu “Lietuva: VDK ir jo-projām starp mums” (“Lithuania: The KGB still walks among us”). Tajā var pārliecināties, ka mūsu kaimiņvalsts tā dēvēto čekas dokumentu izgaismošanā jau tolaik bija mūs krietni apsteigusi un no lietuviešu pieredzes būtu daudz ko mācīties, tostarp par lustrācijas procedūru. Nav skaidrs, kāpēc Latvijas medijos, atbildīgo institūciju un politiķu retorikā trūkst mūsu tuvākās kaimiņvalsts pieredzes konteksta. Varbūt tādēļ, ka Latvija pagātnes pārvarēšanas jautājumā un VDK darbības izgaismošanā izskatītos vismaz dīvaini.

Lietuvas Genocīda un pretošanās izpētes centrs secinājis, ka 1990. gadā ap 6000 cilvēku bijuši VDK aģenti. Vairākums izvairījās no lustrācijas procesa, bet 1500 atzinās kolaborācijā. Viņu vārdi ir valsts noslēpums, savukārt pārējo vārdi periodiski parādās centra publikācijās un izraisa pamatotu viļņošanos. Lietuvas Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Arvids Anušausks, kurš to vadīja pirms pieciem gadiem, neizslēdza versiju, ka bijušie čekas aģenti turpina sadarboties ar Krievijas aģentiem un apmainās ar informāciju. Apmēram 1000 aģentu strādājuši VDK interesēs 1991. gadā, kad tā tika likvidēta. Daļa no tiem devušies pensijā, gandrīz 200 sāka strādāt publiskajā sektorā. Likums, kas Lietuvā tika pieņemts 1999. gadā, liedz bijušajiem čekas aģentiem desmit gadus strādāt civildienestā.

Šā gada 12. novembra LTV raidījuma “De facto” sižetā uzzinājām, ka pirms tā dēvēto čekas maisu un datubāzes “Delta” nonākšanas Latvijas Nacionālajā arhīvā, lai tos beidzot varētu pētīt VDK zinātniskās izpētes komisijas speciālisti, dokumenti tiekot anonimizēti. SAB vadītājs Jānis Maizītis skaidroja, ka to dara, lai aizsargātu trešo personu tiesības un personu datus. Tostarp no Jūrmalas tiesas arhīva bija pazudusi bijušā premjera lieta, kas iedragāja pilsoņu uzticību arhīvu institūcijai.

Savukārt VDK zinātniskās izpētes komisija nāca klajā ar publisku vēstuli Valsts prezidentam, kurā mudina čekas maisus jau šogad nodot izpētei Latvijas Nacionālajā arhīvā. “Tiesiskā realitāte, ko diktē Latvijas Republikas saistības gan pret tās tautu, gan pret citām tautām, arī Eiropas Savienības saistības, nosaka neatliekamu nepieciešamību paredzēt likuma aizsargātu dokumentu atklātību un reizē pienākumu nodrošināt pastāvīgu atklātībai nodotas informācijas zinātnisku analīzi, publicistiku un pētniecības veicināšanu,” teikts vēstulē.

Jautājumā par čekas maisiem gadiem ilgi bijis daudz spekulāciju un sabiedrību maldinošas argumentācijas, tostarp apgalvojums, ka lustrācija Latvijā ir novēlota. Lustrācija paredz brīvprātīgu personas atzīšanos īpašā tam paredzētā institūcijā, kas personai uz visiem laikiem slepenībā, ko garantē valsts, ļauj pielikt punktu savas pagātnes tumšajai pusei un atvieglot sirdsapziņu. To, ka lustrācija esot novēlota, apgāž kaut vai ziņas par nacistu tiesāšanu vēl šobaltdien, uzskatot, ka noziegumam nav noilguma. Taču atšķirībā no tiesāšanas lustrācija ir diskrēts un humāns process.

Ņemot vērā neskaidro situāciju ap SAB pārziņā esošajiem VDK dokumentiem, tieši tagad tieslietu ministram vajadzētu sākt veidot institūciju lustrācijas procesa uzsākšanai. Mainoties sociālpolitiskajam klimatam Latvijā, ieguvēja būtu visa sabiedrība. Jāņem vērā, ka tas ir arī Latvijas drošības jautājums, tādēļ nav saprotams, kāpēc tik ļoti atpaliekam no lietuviešiem, apdraudot paši sevi. Daudziem arī tādēļ nav vēlēšanās turpināt šeit dzīvot nerakstītu likumu un baiļu atmosfērā gluži kā LPSR.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Pastalnieki nebeidz pārsteigt! Atbildēt

  Vietnē “VoxEurop.eu” var lasīt pirms 5 gadiem tapušo Ģiedras Bolzanes rakstu “Lietuva: VDK ir jo-projām starp mums”
  =================================
  Latvijā VDK ir starp mums!
  Ja līdz bezsamaņai patriotisko LTF dibināja vdk un kompartija un starp t.s. LTF ievēlētajiem Augstākās Padomes deputātiem 38 bija saistīti ar vdk- to PUBLISKI grāmatas atvēršanā pauda advokāts Andris Grūtups un Godmaņa lieta pazūd tiesas gaiteņos, tad par kādu “atvēršanu” var būt runa?
  GUDRI cilvēki zina, ka kamēr pastalnieki nelabā balsī gaudoja: Kaut pastalās, bet brīvā LV, VDK galveno un svarīgāko cilvēku lietas tika IZVESTAS uz Maskavu …
  27 gadi jau pagājuši 4.maija režīma valstī, bet tikai tagad sacelts tāds troksnis ap “čekas” pustukšajām kulēm …KAS noticis, a?

 2. Maisus jānodod komisijas izpētei, tūlīt un nekavējoties, bet publicēt nevar. Vienkārši kādēļ: nopublicēsim vienu skaitu, bet izrādīsies, ka nozagtajos no VDK 5 datori datu bāzē un kartotēkā Piemaskavā bijir piecas reizes vairāk Latvijas tagadējo aģentu, nekā publicēts.

  Kas notiek? Maskava, Putins redz – visi pārējie Latvijā nav zināmi. ņemam ciet, pārvervējam. Ja attekisies, sakam – rēķinieties, ka nokļūsiet autoavārijā vai citādi pats vai ģimene. Atceries, kā Kauls stāstīja, kas notika ar viņa ģimeni. No čekas nav izejas, vienīgi, ja izgaismots vai miris, vai LUSTRĀCIJA.

  Lustrācija nekur nav novēlota. Izlasiet rakstus Pietiek.com par šo tēmu, ko stāsta mūsu mīļotā Solvita Āboltiņa – vai šeit raksts LA par to.

  • Piemaskavas arhivos ir visi ,ari tie kas atrodas Latvija. Nu un vel pilna kartoteka ir kur tai ir jabut. Nesat dzirdejusi cik KgB generali parbega uz Rietumiem Jelcina laika . Ar tuksam rokam? Nedomaju!

 3. Nedrīkst,jo tur atklāšoties nejauši iekļuvušie! Kuru godprātīgu personu gan tas var nobaidīt,ja sirdsapziņa paliek tīra.Nedrīkst,jo atklāšoties laulāto savstarpējas nodevības.Ļoti vienkārši,ja nevar piedot,ir jāšķiras.

 4. Liana Langa vairs nav cilvēks, kura viedoklis ir svarīgs un vērtīgs. Par daudz samoralizējusi.

 5. Visam un visur velkās līdz nepaveiktais no neatkarības atgūšanas laika, kad vara pārņemšanai jau iepriekš sagatavotie ziņotāji, kompartijas un komjaunatnes vadošie darbinieki pārņēma varu. VDK galva, Juhansons tika atvaļināts, bet viņa tiešais priekšnieks tak bija PSKP ideoloģikais sekretārs Gorbunovs. VDK likvidēja, bet daļa (PSKP un vecajai valdībai uzticamākie) tika pārcelti darbā Drošības policijā. Vecie ierēdņi un ierēdnes palika savā vietā un dalīja valsts īpašumus, amatus un pilsonību. Un šodien DP ķersta latiešu nacionļistus, bet neinteresējas, kas par putnu ir, teiksim, Maizītis. Paldies Langai, sākam saprast.

 6. Par visiem tiem kuri tik dedzīgi aizstāv čekas maisu sasietos mezglus… aiz vienalga kāda škietami laba iemesla. ….. vienalga kāds vińiem savā laikā bijis augsts amats vai arī tagad joprojām. Kur ir vińu godaprāts? Kur ir vińu patriotisms? Kapēc vińi nepaceł savas galvas? Pāri Latviju joprojām krīt čekas tumšā ēna. Mēs gribam gaismā visu izkliedēt. Laidiet!!!

 7. Kad maisi bus atverti un saksies tiesu darbi kur slepsies sie “petnieki”?

 8. Visi šie mūsu slepenie dienesti jau ir čekas faktiskais turpinājums un kurš tad pats sevi padzīs no siles.Grūti saprast kuras tad ir tās trešās personas, kuras tad ir tik ļoti slēpjamas?

 9. Ies čekisti savus aģentus izbērt? Nekad – prasi kaut vai 3 A un Brigmanim – neko…Pat neviens neuzdrošināsies prasīt, jo čekisti brīvi var darboties…

 10. ŠIS nu ir gadījums, kas par mūsu valdību pasaka visu taisnību: putina vadības shēmas.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+