×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
1. jūlijs, 2016
Drukāt

Monika Zīle: Vai neiznāks, ka ­tiesībsargs un ST būtībā aizstāvējuši ­uzturlīdzekļu nemaksātāju saimi? (10)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Vasaras un tuvo Jāņu noskaņā gandrīz bez atbalss palika 16. jūnija Satversmes tiesas (ST) spriedums par Uzturlīdzekļu garantijas fonda (UGF) mājas lapā publiski pieejamo neapzinīgo vecāku sarakstu, pret kuru vairākkārt iebildis arī tiesībsargs. Ziņa bija īsa un komentārus neizpelnījās: norma par uzturlīdzekļu parādnieku datu publiskošanu nav viņu pamattiesību aizskārums, bet nesamērīgi ierobežo bērnu pamattiesības uz privātās dzīves neaizskaramību. No lietišķās valodas uz sadzīvisko izteiksmi tulkojot – parādnieku uzvārdu plašā pieejamība var kļūt par iemeslu neapzinīgo vecāku atvašu nicināšanai, izsmieklam u.tml. Šo tiesībsarga argumentu ST uzskatījusi par vērā liekamu, taču minētā sprieduma piebilde, ka minētais saraksts tā pašreizējā izteiksmē būs pieejams līdz nākamā gada 1. februārim, atstāj UGF pietiekami daudz laika manevram. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (UGF darbojas šīs ministrijas paspārnē) jau paziņojis, ka turpmāk saraksta publiskojumā tiks ņemtas vērā ST norādes.

Gribētos domāt, ka ministrija izmantos savu juridisko resursu bagātību, lai, Satversmes tiesu paklausot, tomēr saglabātu publisku pieeju no vecāku galvenā pienākuma bēguļojošo vārdiem. Jo pretējā gadījumā iznāks, ka tiesībsargs un ST būtībā aizstāvējuši uzturlīdzekļu nemaksātāju saimi. Visnotaļ kupla būdama, tā biedējoši vairo apjomu. Piemēram, šā gada janvārī UGF reģistros bija 28 125 parādnieki, maijā – 28 995, un pieauguma tendence liecina, ka vēl pirms ziemas saulgriežiem alimentu nemaksātāju armija sasniegs 30 tūkstošu robežu. Sakiet, par kādu valsts un sabiedrības attīstību drīkst sapņot, pastāvot tik milzīgam bērnus likteņa ziņā pametušo pulkam? Mazohistiskās apcerēs mums patīk skandināt Latvijas pastāvēšanas apdraudējumus un uzskaitīt ienaidniekus aiz robežām, bet līdz šim publiski nopietni nenovērtēts palicis tas pašiznīcības asnojums, kuru veicina baisais vecāku pienākumiem uzspļāvušo skaits. Ja pieņem, ka viņu ceturtā daļa ir nodzertas nelaimes, pārpalikums veido ēnu ekonomikas balstu aplokšņu algas iecienījušo nozarēs – būdami pārsvarā darba spējas vecumā, alimentu nemaksātāji slēpj savus ienākumus un iet kopsolī ar tādiem pašiem darba devējiem.

Alimentu parādnieku bērniem valsts maijā uzturlīdzekļos samaksājusi 3 025 690 eiro, bet piedziņas kārtībā atgūta tikai apmēram desmitā daļa. Lai gan saglabājas valsts tiesības parādu atprasīt mūža garumā, tikai trīs rožainu briļļu pārus valkājošs optimists drīkst cerēt, ka jelkad patiešām saņemsim atpakaļ kopš UGF darbības sākuma 2004. gada augustā izmaksātos miljonus. Bērni, protams, nav vainīgi, ka piedzimuši bezatbildīgiem tēviem un mātēm. Bet pieaugušie un nereti darba devējos ierindotie gan rīkojas nekrietni, palīdzēdami slēpties uzturlīdzekļu parādniekiem un vājinot sociālās palīdzības sistēmu. Tās summas, ko valsts no sava kopējā maka izdod alimentu nemaksātāju vietā, noderētu pensijām, izglītībai, veselības aizsardzībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Vai tiesībsargs šajā alimentu šaha spēlē redz sevi tikai no kāda jebkuras krāsas karaļa pozīcijām vai no paša spēlētāja pozīcijām – ja no karaļa tad alimentu nemaksātāji ir jāiazstāv, ja jau no spēlētāja – tad gan domai ir jābūt savādākai.
  Piezīme ir jāprot pacelties no savas pozicijas krēsla un redzēt visu spēles lauku – alimenti ir jāmaksā vai jādriež kūdra, tos pelnot Siguldas kūdras purvos…

 2. Valmierā bija cietums alimentunemaksātājiem , kurā skalŗunis sauc: “”Papu maizi, papu maizi, papu maizi……

 3. cik daudz ir vecaki, kam finansialas grutibas vai kuriem vnk patik halava, tapec simule skirto dzivosanu, lai no valsts iegutu $ bernam?

 4. Viena no daudzām Atbildēt

  Aizbildināšanās ar bērnu privātās dzīves iespējamo aizskārumu ir tukši vārdi, ko ērti izmantot, lai pasargātu uzturlīdzekļu nemaksātājus. Tāpat kā likuma norma, kas liedz mātei bērna dzimšanas apliecībā norādīt tēva vārdu, ja tēvs pats to nedara (runa par nelaulātiem vecākiem). Ļoti izdevīgi vīrietim, kurš nevēlas uzņemties nekādu atbildību par bērnu. Un šādā situācijā bērnam uzturlīdzekļus nemaksā neviens garantiju fonds. Jo no “strīpas”, kas apliecībā tēvvārda vietā, neko nevar piedzīt.

 5. Nožēlojama moralizēšana. Tante no saeimas kosmonautu pulka.
  Likumdošana šos parādniekus padara par vergiem. Ja zemas algas saņēmējs gadu ir parādā UGF, viņam vairs nav reāli atdot šo parādu un vienlaicīgi maksāt tekošos uzturlīdzekļus.

 6. Jāvērš uzmanība, ka šādu ziņu publiskošana par bērna tēvu vai māti kā uzturlīdzekļu parādnieku vienlaikus skar arī bērna tiesības uz privāto dzīvi – tā izpauž informāciju, ka starp bērna vecākiem ir bijis strīds par bērna uzturēšanu, ka viens no vecākiem ir cēlis prasību tiesā un otrs labprātīgi nepilda tiesas spriedumu un ka vienam no vecākiem ir tāds mantiskais stāvoklis, ka uzturlīdzekļus viņa vietā maksā valsts. Šādas informācijas nonākšana trešo personu rīcībā var radīt nelabvēlīgas sekas bērnam – pakļaut bērnu emocionālas vardarbības riskam, radīt sociālu atstumtību u.tml.

 7. Šoreiz tiesībsargam nepiekrītu. Ja bērnam nav labu drēbju vai kruts telefons vai kā citādi apdalīts, tāpat notiek bērnu diskriminācija. Nav ko saudzērt alimentu nemaksātājus. Lai nepublicē bērnu vārdus, vien vainīgo vecāku vārdus

 8. PILNĪGI PIEKRĪTU ABIEM KOMENTĒTĀJIEM!!! UN LIKUMI TIEŠĀM IR JĀMAINA!!! NEVAR DZĪVOT UZ CITU RĒĶINA!!!

 9. LIKUMS JĀMAINA,KĀPĒC MAN NODOKĻU MAKSĀTĀJAM JĀUZTUR ŠĀDI CILVĒKI?VALSTIJ NAV JĀATBILD PAR VECĀKIEM KURI NEPROT TIKT GALĀ AR SAVĀM PROBLĒMĀM!BĒRNS IR SVĒTA LIETA UN PIRMS GATAVOJIES LAIST PASAULĒ IR JĀRĒĶINĀS UN JĀNES ATBILDĪBA!!!

 10. Un cik vēl ir tādi kuriem tas ir bizness…..dzīvo kopā strādāt negrib….viena puse maksā valsts alimentus it kā un otra puse ar pat necenšas strādāt -JO KĀPĒC JĀSTRĀDĀ JA IR VALSTS ALIMENTI,SOCIĀLIE PABALSTI ,VISĀDAS PACIŅAS…MĪĻIE KO MĒS DARAM AR SAVU VALSTI….MĒS ADZINAM NĀKOŠOS BEZDARBNIEKUS,DIEDELNIEKUS…ES NEKO NESAKU JA PIEMĒRAM MAMMA STRĀDĀ UN SAŅEM VALSTS ALIMENTUS JO TĒTIS TOS NEMAKSĀ-TĀTAD MAMMA RŪPĒJAS PAR SAVIEM BĒRNIEM UN VISS OKEY,BET MAMMA KURA SĒŽ MĀJĀS ,KURAI PAT DĀRZĀ NEKAS NEAUG UN IR 4 BĒRNI SAŅEM ALIMENTUS,NO BAZNICAS DREBES ,ROTAĻIETAS VAR ATĻAUTIES GULET UN SLINKOT-TAS IR ĀRPRĀTS…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Katram savi instrumenti

Izdevniecība “Latvijas Mediji” izdevusi karikatūrista Gata Šļūkas grāmatu “Karikatūra LV”, kurā apkopotas gandrīz 300 karikatūras par ikvienam latvietim svarīgām un saprotamām tēmām. Daudzi no grāmatā redzamajiem zīmējumiem bijuši publicēti “Latvijas Avīzē”. Šodienas karikatūru Gatis velta savai profesijai.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+