×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
22. marts, 2017
Drukāt

Pašmāju – vislabākie! Ciemos Z/S “Jaunapsītes”, kur loki zaļo no oktobra līdz Jāņiem (3)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs
UZZIŅA

• Lielveikalos nereti buntītēs pārdod sētos sīpolus ar visām saknēm un lokiem, kam nogriezti gali. Tā ir standarta prece, kas plaši pieprasīta Zviedrijā, Anglijā, Vācijā, bet nav iecienīta Latvijā. Sabiedrībā valda aizspriedumi, ka šiem sīpollokiem izveidojušies brūni, bojāti gali, tāpēc nogriezti.

• Veikalā iegādātus lokus var saglabāt svaigus nedēļu, turot ledusskapī dārzeņu nodalījumā. Ja paliek pāri, var sīki sagriezt, sasaldēt un vajadzības gadījumā pievienot zupām, biezpienam.

• Sīpollokos ir diezgan daudz C vitamīna un karotīna. Īpašo garšu piešķir ēteriskā eļļa, kas arī rosina ēstgribu. Gripas epidēmijas laikā ieteicams lietot daudz loku – svaigā veidā salātos vai uz sviestmaizēm.

Trikātas pagasta zemnieku saimniecībā “Jaunapsītes” sīpolu loki lekni zaļo no oktobra līdz pat Jāņiem, pašlaik mēnesī iegūst ap 1,2 t zaļumu. Saimniece VINETA SKUJIŅA 17 gadu garumā ieguvusi tik lielu pieredzi, ka pati jau var dot padomus citiem audzētājiem.

Sīpolloku šķirnes

Saimniecībā “Jaunapsītes” 20 ha platībā audzē dažādus dārzeņus – kartupeļus, kāpostus, ķiplokus, kabačus, lauka gurķus. Sīpollokus steidzina 500 m2 platībā. Saimniecībā izaudzēto realizē caur pašu izveidoto kooperatīvu “Dārzeņu grozs”. Svaigie zaļumi nonāk veikalos “Top” jau otrajā dienā pēc novākšanas.

Saimniecībā sīpollokus iegūst ziemā, steidzinot iepriekšējā vasarā iegūtos sīpolus, kas savukārt izaudzēti no ievestiem holandiešu sīksīpoliem. Taču šķirnēm var būt dažāds miera periods, tāpēc daļa sīpolu nav piemēroti loku ieguvei rudenī un ziemā. Tāpat neder no Polijas ievestie pārtikas sīpoli, kas speciāli apstrādāti, lai veikalu plauktos uzglabātos maksimāli ilgi. Pārgriežot šķērs­griezumā, redzams zaļš asniņš, taču, šādus sīpolus iestādot kastītēs, tie nepūst, apsakņojas, bet lokus nedzen.

– Steidzināšanai izmantojam ‘Stuttgarten Riesen’, ‘Sturon’, ‘Cupido’. No šīm šķirnēm oktobrī visātrāk pamostas un veģetāciju atjauno ‘Stuttgarten Riesen’, bet citas vēl ilgi guļ ziemas miegā. Šī senā šķirne joprojām ir vislabākā loku ieguvei, taču tai ir vairāki trūkumi – sīpolus grūti izaudzēt, jo tie slimo, ziemā neglabājas, importa sīksīpoli maksā dārgi, – atzīst Vineta Skujiņa.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Lai dotu citiem padomus, būtu vēlams pārlasīt pamatskolas fizikas kursu + apskatīties(kaut guglē) agronomijas pamatus !

    • Jā, tipiski ,, latviešu ,, stiliņā – visiem neizdabāsi. kāds nozākās , kāds priecāsies par sasniegumiem. Mani arī mācīja mutiski, kā pareizi jāsaimnieko, kāda latviešu kurva, sieviete vēl saucās, turklāt morāli lasīja, būdama alkohola reibumā. Cilvēki ir dažādi un pretīgi, tie – kuri dara dara, – bez maz vai kļūst par lielākajiem nekā nedarītāju ienaidniekiem. Tāda tā morāle.

Draugiem Facebook Twitter Google+