×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. augusts, 2012
Drukāt

Pasniedz roku vecajiem lauku ļaudīm

Foto-Timurs SubhankulovsFoto-Timurs Subhankulovs

Par adījumu naudu un ar līdzfinansējumu Zaubē atver dzīvokli veco cilvēku aprūpei.

 

Viss sākās ar Elzu

“Ja šeit Latvijā nebūtu Elzas tantes – manas astoņdesmitgadīgās kaimiņienes, kas smaga reimatisma dēļ spēj pārvietoties tikai ratiņkrēslā un dzīvo lauku mājā astoņu kilometru attālumā no ciemata centra, – varbūt nebūtu radušies šie projekti veco un vientuļo cilvēku atbalstam. Jo es domāju – kā viņa tiek galā ar visu, kā sagādā ūdeni, īpaši ziemā. Jautāju ārstam, kā tas ir ar citiem šīs puses vecajiem lauku ļaudīm. Viņš atbildēja, ka neviens no viņiem netiek galā,” atceras kustības “Pasniedz roku” iniciatore un vadītāja Mārgreta Lestrādena no Nīderlandes. Viņa apsaimnieko V. Purvīša dzimtās mājas un Latvijā uzturas vasaras mēnešos.

Tā jau 2006. gadā radās ideja par piemērotas medicīniskās un sociālās aprūpes sniegšanu veciem un vientuļiem cilvēkiem Zaubē, Taur­upē un Mazozolos. Īstenojot projektu “Pasniedz roku”, 60 vecos un vientuļos iedzīvotājus regulāri apmeklēja ārsts ar brīvprātīgajiem palīgiem. “Ar šo veco cilvēku piekrišanu ārsts viņus arī fotografēja, lai viss tiktu dokumentēts, un es biju šokā, cik slikti viņi dzīvo,” stāsta Mārgreta. “Cilvēki šos apmeklējumus uztvēra kā debesu dāvanu, tādēļ projektu turpinājām arī 2007. un 2008. gadā. Noslēgumā apkopojām iegūto pieredzi un tad izkristalizējās, ka vecajiem un vientuļajiem viensētu iemītniekiem nevajag daudz – vajag kādu, kas viņus uzklausa, kā arī iespēju nomazgāties un izmazgāt drēbes. Toreiz tulkojot uz angļu valodu anketas, ko bija aizpildījuši vecie ļaudis, tulks raudāja – tik liela tajās bija vientulības un pamestības sajūta.”

Zaube_telpa_TS_14Tūkstošiem 
latu par zeķēm

Lai apmierinātu veco cilvēku vajadzības, biedrība “Pasniedz roku” iegādājās dzīvokli Zaubes centrā blakus doktorātam. Līdzekļus dzīvokļa iegādei ieguva tepat vietējā kopienā. Vietējās rokdarbu kopas “Trejdeviņi” dalībnieces uzadīja un dzīvokļa iegādei ziedoja vairāk nekā 700 pārus zeķu, kas pret ziedojumiem tika tālāk izplatīti Nīderlandē. Dzīvokļa renovāciju finansēja ES “Leader” programma. “Mūsu rokdarbnieču ieguldījums šajā projektā ir daudzos tūkstošos latu,” saka rokdarbu kopas “Trejdeviņi” vadītāja Zinta Grundšteina. “Zeķes sākām adīt 2009. gada augustā, kad apņēmāmies dot savu ieguldījumu 8000 latu dārgā dzīvokļa iegādei. Lepojamies, ka mums tas izdevās. Katram mūsu adītajam cimdu un zeķu pārim, ko tirgoja Holandē, tika pievienots projekta apraksts un informācija, ka iegūtā nauda tiks ziedota veco un vientuļo lauku ļaužu atbalstam. Adījumi tika piedāvāti par 20 eiro jeb 14 latiem gabalā un bija arī gadījumi, kad viņi ziedoja 50 vai pat 100 eiro par vienu rokdarbu.”

Pagājušajā ceturtdienā Zaubes centrā notika ērtā, gaišā un labiekārtotā dzīvokļa atvēršanas svētki. Tā būs vieta, kurp atvedīs vecos ļaudis, lai viņi varētu izmazgāt un uzreiz izžāvēt drēbes, izbaudīt karstu vannu, saņemt aprūpētāja palīdzību, piemēram, lai nogrieztu matus vai nagus, iegādātos pārtiku utt. Plānotais dzīvokļa izmantošanas ilgums vienā apmeklējuma reizē ir četras stundas. Projekta līdzdalībnieku uz dzīvokli un atpakaļ dzīvesvietā nogādās ar īpašu “Pasniedz roku” transportu, kura izmaksas segs Nīderlandes puse. Tātad sirmgalvjiem par šo pakalpojumu nebūs jāmaksā.

Ārijas kundze, kura arī bija ieradusies uz dzīvokļa atvēršanas svētkiem, teica: “Es esmu “no meža” – manās lauku mājās nav ne dušas, ne vannas un pagalmā pat akas nav. Ūdeni nesu no patāla avota, un manos 75 gados tas nemaz nav tik viegli. Mājās ir tikai elektrība. Tādēļ turpmāk dienā, kad esmu Zaubē, lai apmeklētu baznīcu un iepirktos, labprāt izmantošu šā dzīvokļa sniegtos pakalpojumus veļas mazgāšanā. Citādi līdz šim visu ziemu krāju netīrās drēbes, līdz tikai siltā laikā varēju tās izmazgāt.”

Tā, viena mērķa labā kopā darbojoties daudziem uzņēmīgiem un līdzestīgiem cilvēkiem, organizācijām un pašvaldībai, īstenoti vairāki lieliski projekti mūsu veco lauku ļaužu atbalstam.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+