Kultūra
Kultūrpolitika

Pasniegs trešo Izcilības balvu kultūrā 16

Publicitātes attēls

Kultūras ministrija pirmdien, 12. decembrī, Latvijas Mākslas akadēmijā jau trešo gadu pēc kārtas pasniegs Izcilības balvas kultūrā, LA.lv uzzināja Kultūras ministrijā.

Balvu par starptautiskiem sasniegumiem ik gadu piešķir trim izciliem kultūras pārstāvjiem, kurus nosaka nozaru profesionāļi Nacionālajā kultūras padomē. Šogad laureātiem balvas pasniegs Latvijā pazīstamas personības – leģendārā ansambļa “Turaidas roze” solisti Olga Rajecka un Uģis Roze, mākslinieku tandēms Ivars un Inese Mailīši, kā arī pavārmākslas meistars Mārtiņš Rītiņš.

“Kultūra spēj paplašināt apvāršņus un palīdzēt ieraudzīt pasauli no jauna skatupunkta, ko simboliski atspoguļo Kristapa Andersona radītā skulptūra. Kultūra mudina nenobīties no atšķirīgā, citādā un veicina savstarpējo cieņu – tā ļauj mūsu spilgtākajiem talantiem iemirdzēties pasaulē,” uzsver kultūras ministre Dace Melbārde, piebilstot, ka , ka pērn sasniegtas jaunas virsotnes arī starptautiskajā arēnā, tādēļ žūrijai bijis ļoti grūti izvirzīt tikai trīs laureātus.

Izcilības balvas pasniegšanas ceremonija šogad solās būt īpaši krāšņa. Par to gādājusi 2016. gada apbalvošanas ceremonijas radošā komanda: scenārija un koncepcijas autore – LMA Ārlietu un izstāžu daļas vadītāj Elīna Ģibiete, pasākuma koordinatore – LMA projektu vadītāja Laura Ozola, teksta un balvas saukļa autore – latviešu rakstniece Inga Žolude, scenogrāfijas autors – 2015. gada Izcilības balvas laureāts, LMA profesors Viktors Jansons, muzikālā noformējuma autore – LMA Vizuālās komunikācijas studente Marija Mickeviča jeb MNTHA, videoprojekciju autore – LMA asociētā profesore Gita Straustiņa, modes perfomances koordinatore – LMA Modes apakšnozares studente Anete Krišjanova, Izcilības balvas statuetes autors – LMA tēlniecības apakšnozares students Kristaps Andersons, savukārt balvas grafiskās identitātes autore – grafikas dizainere, LMA Dizaina katedras lektore Maija Rozenfelde.

Izcilības balva kultūrā iedibināta 2014. gadā pēc ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai godinātu Latvijas kultūras īpašus sasniegumus ar starptautisku rezonansi un nozīmīgu ietekmi uz kultūras procesu attīstību Latvijā. Balvas dizainu radījis mākslinieks Kristaps Andersons. No lapegles veidotais cilvēka tēls kustas pa dzīves ceļu, pārdzīvodams Spriedzi starp Dabisko kārtību un cilvēka priekšstatu.

2014. gada balvas laureāti bija tenors Aleksandrs Antoņenko, režisors Jānis Nords un muzejs “Žaņa Lipkes memoriāls”. Savukārt 2015. gadā Izcilības balvu kultūrā saņēma ērģelniece Iveta Apkalna, animācijas filmu režisore Signe Baumane un scenogrāfs Andris Freibergs.

LA.lv