×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. augusts, 2014
Drukāt

Pasniegtas Nacionālā teātra relikvijas

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Šodien, 6.augustā, Nacionālajā teātrī sākas jaunās sezonas mēģinājumi, bet vakar pasniedza tradicionālās teātra relikvijas.

Kad Dāvja Auškāpa režisētajā “Satisfakcijā” Ivara Kļavinska tēlotais Alens pakrīt nemaņā, skatītāju zālē dzirdēju līdzjūtības pilnu skaļu vaidu – zaudēja… Tādu reakciju negadās sajust bieži. Kas zina, varbūt Ivara Kļavinska varonis zaudēja tādēļ, ka pretinieks, kuru tēloja Ivars Puga, vienu šņabja glāzīti nevis izdzēra, bet saspieda plaukstā… Bet uzvedumā runa, protams, nav par sacīkstēm alkohola izturībā, bet dzīves uzskatu un principu divkauju. Kā teic I. Kļavinskis, kurš nākamo gadu nēsās Kārļa Sebra gredzenu, Alena loma pieder pie tādām, pēc kurām uz aktiera darbu un dzīvi skaties mazliet citādām acīm. Tā ir kā zināms pa­grieziena punkts. “Pamatīgs pārbaudījums bija spēlēt partnerībā ar Ivaru Pugu, lielu meistaru,” atklāj I. Kļavinskis, “līdz šim man bija sajūta, ka grūtas lomas nāk caur spazmām, taču Ivars Puga man atvēra acis, ka ne vienmēr jāspēlē tā, ka arī pašam fiziski smagi. Reizēm, spēlējot vienkāršāk, izrādes iznākums būs foršāks un labāks.” Arī šajā sezonā I. Kļavinski gaida darbs pie režisora Dāvja Auškāpa Vladimira Majakovska lugā “Blakts”, kur aktierim divas lomas – pirmajā cēlienā viņš atveido Oļegu Bajanu, otrajā – profesoru. Mazliet absurdā ēteriskā komēdija priekškaru vērs 13. septembrī.

Sezonas visvairāk nodarbinātā aktrise – jau trešo sezonu pēc kārtas! – Līga Zeļģe nospēlējusi par 27 (!) izrādēm vairāk salīdzinājumā ar tuvākajām konkurentēm šajā “nominācijā”. Skatuves māksliniece, kuru televīzijas raidījumā bērni pazīst kā garāko kreļļu pinēju un pieaugušie kā nejauko Danu “Ugunsgrēkā”, teic, ka viņas dzīvē būtiska ir disciplīna un prasme no daudz kā, piemēram, ballītēm atteikties, jo arī tās paņem ļoti daudz spēka. Nupat desmit gadus teātrī aizvadījusī L. Zeļģe ar gandarījumu atceras darbu pie režisora Edmunda Freiberga izrādē “Laiks un Konveju ģimene”, kurā baudu sagādājis pats izrādes iestudēšanas process. Šajā sezonā aktrise gaida darbu pie Ināras Sluckas Zigmunda Skujiņa lugā “Miesas krāsas domino”. Kāda loma būs iedalīta, to aktieri sezonas sākumā diemžēl nezina, teātra vadību pakritizē māksliniece.

Neslēpjot rūgtumu par “Spēlmaņu nakts” žūrijas tuvredzību, nenominējot aktieri Mārtiņu Brūveri par ceremonijmeistara lomu izrādē “Kabarē”, Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis, slavējot mākslinieku par vokālo un skatuvisko meistarību, viņam pasniedza īpašu speciālbalvu.

Teātris septiņdesmit gadu jubilejā sumināja aktrisi leģendu Ingrīdu An­driņu. Zane Jančevska saņēma “Latvijas monētu nama” pirmo kolekcijas medaļu ar Brīvības pieminekļa attēlu par latvisko vērtību saglabāšanu un stiprināšanu. Kolēģi sveica arī režisoru Edmundu Freibergu, kuram Nacionālajā teātrī aizritējuši četrdesmit gadi.

Šo sezonu teātris sāks 11. septembrī ar latviešu dramaturģes Agneses Rutkevičas lugu “Mans nabaga tēvs” Elmāra Seņkova režijā. Savukārt 6. septembrī Kalnciema kvartālā notiks Nacionālā teātra diena.

Šīs sezonas sākumā teātrī vēl divi būtiski notikumi. No 16. līdz 21. septembrim notiks Kirila Serebreņņikova vadītā Maskavas Gogoļa centra viesizrādes. Latvijas skatītājiem būs iespēja redzēt Francijā ļoti augstu novērtēto Dāvida Bobē un Kirila Serebreņņikova iestudējumu Ovīdija “Metamorfozes” un Vladimira Nastavševa “Mēdeju”. Savukārt no 1. līdz 29. oktobrim tiks īstenots Valtera Sīļa producētais “Šengenas zonas spožums un posts”, kurā četri ārzemju režisori atklās savu skatījumu uz problēmām, kuru būtība atklājas jau minētajā Latvijas Nacionālā teātra un nodibinājuma “Rīga-2014” kopprojektā.

 

UZZIŅA

Teātra balvas 


* Elzas Radziņas kulons – pagājušās sezonas labākajai aktrisei Lāsmai Kugrēnai – par Helenas Alvingas lomu izrādē “Spoki”;

* Kārļa Sebra gredzens – pagājušās sezonas labākajam aktierim Ivaram Kļavinskim – par lomu izrādē “Satisfakcija” un Alena lomu izrādē “Laiks un Konveju ģimene”;

* Veltas Līnes gredzens – par spilgtāko mīlētājas lomu Marijai Bērziņai – par Mollijas tēlu izrādē “Mollija saka jā” un Šneidera jaunkundzes tēlu izrādē “Kabarē”;

* Aizvadītās sezonas Gada izrāde “Ezeriņš”, režisors Elmārs Seņkovs;

* Aizvadītās sezonas nodarbinātākie aktieri – Līga Zeļģe un Mārtiņš Egliens.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+