Latvijā
Izglītība

Pasniegtas pirmās Aizsardzības industrijas gada balvas izglītībā un pētniecībā0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Edijs Pālens

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija (DAIF Latvija) sadarbībā ar Aizsardzības ministriju (AM) un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS)  organizētās “Industrijas dienu NBS” ietvaros šo ceturtdien, 14.martā, pasniedza pirmās Aizsardzības industrijas gada balvas izglītībā un pētniecībā, tā portālam “La.lv” pavēstīja “DAIF Latvija” valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele.

DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle atzīst: “Aizsardzības industrijas balva ir veidota ar mērķi rast zinātniski pētniecisko potenciālu atbilstoši aizsardzības nozares un industriju spēju attīstības virzieniem un rast kvalificētus speciālistus, kas ir spējīgi nodrošināt nozarei nepieciešamo tehnoloģiju un produktu radīšanu un pakalpojumu ieviešanu. Pateicos universitātēm par atsaucību, savukārt pētniekiem un zinātnisko darbu vadītājiem par ieguldīto darbu, kas ir labs pamats aizsardzības industrijas attīstībai.”

DAIF Latvia ar Latvijas Drošības un aizsardzības klastera (DAK) atbalstu pirmo reizi pasniedza “Aizsardzības industrijas gada balvu izglītībā un zinātnē”.

Starpnozaru žūrija izcēla labākos 2018.gada darbus, kurus izvirzīja izglītības un pētniecības iestādes. Vērtēti pieci darbi, kas īpaši nozīmīgi Latvijas aizsardzības nozarei, militārās pētniecības un industrijas izaugsmei. Pretendenti tika izvirzīti laika posmā no 2018.gada novembra līdz 2019.gada martam.

1.vietu un 1500 eiro prēmiju ieguva Rīgas Stradiņa universitātes Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra RSU doktorants Dr. Kārlis Rācenis par pētījumu ‘’Bakteriofāgu terapijas pielietojums militārā medicīnā’’, sniedzot ieguldījumu NATO zinātniskajā darbā un karavīru dzīvildzē. 2.vietu un 1000 eiro prēmiju ieguva Rīgas Stradiņa universitātes doktorants Uģis Romanovs par pētījumiem ‘’Digitālie kājnieku kaujas lauka risinājumi’’, I un II daļa, kas ir daudzpusīgs redzējums uz sauszemes spēku mehanizācijas attīstību un digitalizācijas iespējām. 3.vietu un 500 eiro prēmiju ieguva Rīgas Tehniskās universitātes Telekomunikācijas institūta lektors, pētnieks Jānis Braunfelds par pētījumu ‘’Optiskie šķiedras, Brega režģa sensori’’, kas var sniegt atbalstu drošībai, t.sk. kritiskai infrastruktūrai un robežapsardzībai.

“Aizsardzības industrijas gada balvu izglītībā un zinātnē” žūrijā pārstāvēti DAIF Latvija sadarbības partneri. Latvijas Zinātņu akadēmiju pārstāv viceprezidents, akadēmiķis Andrejs Krasņikovs; Aizsardzības ministriju pārstāv Industrijas un pētniecības atbalsta nodaļas vecākais referents Mārcis Balodis; Iekšlietu ministriju pārstāv Nozares politikas departamenta direktors Arnis Jurševics; Ārlietu ministrijas pārstāves Drošības politikas departamenta direktora vietniece – Starptautisko operāciju un krīžu noregulējuma nodaļas vadītāja Inga Jansone un NATO un Eiropas drošības politikas nodaļa, Drošības politikas departamenta otrā sekretāre Katrīne Ozoliņa-Žukovska; Ekonomikas ministriju pārstāv Inovācijas departamenta Inovācijas politikas nodaļas vecākā eksperte Santa Bormane; Izglītības un zinātnes ministriju pārstāv Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora p.i. Dmitrijs Stepanovs.

Pētniecisko darbu aktualitāti un atbilstību aizsardzības nozarei šī konkursa izpratnē raksturoja septiņi kritēriji, kurus vērtēja punktu skalā no 1 līdz 10: Ietekme uz aizsardzības nozares attīstību un vadības pilnveidi; Atbilstība noteiktu aizsardzības spēju attīstības nodrošināšanai; Aktualitāte un pausto ideju pielietojums praksē; Oriģinalitāte un radoša pieeja problēmas izpētē; Kvalitāte darbā paustajiem secinājumiem un rekomendācijām; Sasaiste ar aizsardzības nozares definētajām vajadzībām; Žūrijas loceklim/loceklei nozīmīgs papildus kritērijs.

Šā gada rudenī DAIF Latvija un DAK aicinās izglītības un/vai pētniecības iestādes izvirzīt pretendentus 2019.gada balvai.

Saistītie raksti

DAIF Latvija ir vienīgā drošības un aizsardzības industriju un zinātni pārstāvošā organizācija nacionālā un starptautiskā līmenī. DAIF Latvija apvienojušies vairāk kā 70 uzņēmumu, universitāšu un asociēto biedru – ārvalstu militārie ražotāji. DAIF Latvija nacionālā līmenī aktīvi sadarbojas ar Aizsardzības ministriju, Iekšlietu ministriju, Ārlietu ministriju, Ekonomikas ministriju un LR Saeimu. Starptautiski DAIF Latvija pārstāv Latvijas industriju NATO Industrijas padomnieku grupā un Eiropas Aizsardzības aģentūras konsultatīvajās struktūrās, kā arī nodrošina divpusēju sadarbību ar atbilstošām organizācijām ārvalstīs.
DAIF Latvija īsteno Eiropas Savienības fonda projektu Nr.3.2.1.1/16/A/001 “Latvijas Drošības un aizsardzības klastera izveide”.

Latvijas Drošības un aizsardzības klasterī (DAK) šobrīd apvienojušies vairāk kā 30 uzņēmumi un 4 augstākās izglītības iestādes.  DAK mērķi ir radīt priekšnosacījumus uzņēmumu eksporta, inovāciju un produktivitātes pieaugumam. DAK ietvaros specializējamies jaunās attīstības jomās – kiberaizsardzība un viedie materiāli.

 

LA.lv