Foto: LETA

Pastaiga pa Rīgas parkiem un rakstnieku atmiņām 0

Sestdien, 11. oktobrī Memoriālo muzeju apvienība aicina jau desmitajā kopīgajā ceļojumā – “Dzejnieks un rakstnieks, dārzi un parki”, informēja apvienības pārstāve Sandra Zobena.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Rīgas īpašo pievilcību un krāšņumu rada tās dārzi un parki, un var jau būt, ka ne maz ne tik nejauši dzejnieku un rakstnieku pieminekļi Rīgā uzstādīti galvenokārt dārzos un parkos. Zelta rudens mirklī Memoriālo muzeju apvienība aicina pilsētas dārzos un parkos notvert izjūtu, par kuru raksta Kārlis Krūza dzejolī “Dzeja”: “Caur parku izgāja Poruks, / Es atceros to vēl kā šodien,– / Mēs sēdējām rindā uz sola / Un spriedām, kā parasts, par dzeju. // Caur parku izgāja Poruks, / Un pēkšņi mēs apklusām visi, / Un likās, ka kāds būtu teicis, / Ka velti tā spriedelēt mūžam. // Un likās, ka skanētu lapās / Tik savādi laimīga šalka: / Caur parku izgāja Poruks, / Un jūs te vēl spriežat par dzeju.”

Ceļojuma sākumā Andreja Upīša memoriālajā muzejā pastāstīs par rakstnieka paša veidoto Skrīveru mājas dārzu. Atmiņās par dārza tapšanu un uzturēšanu viņš vēstījis: “Liepu stādu rindas starp rožu aploci un krūmājiem ļoti tīkami sen biju noskatījies Rīgas Vērmanes dārzā, tikai man še to atdalītāju vajadzēja zemāku un biezāku. Tāpēc apgriezt nācās katru otro gadu – gluži tāpat kā tūjas abās pusēs ieejas celiņam no mazajiem vārtiņiem uz balkonu un ieejas durvīm. Katru dienu, it sevišķi vasarā, cirvis, zāģis, lāpsta, nazis jo neatlaidīgāk prasīja ne mazāk laika kā liktens nolemtais īstais darbarīks – tēraudspalva.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pastaigā pa Kronvalda parku, Esplanādi un Vērmanes dārzu pastaiga piedāvās baudīt krāšņās rudenīgās ainavas, iepazīt parku vēstures stāstus, kas vēsta gan par svētkiem (piemēram, slavenām Preses ballēm, Dziesmu svētkiem, gan varas parādēm un maiņām, gan par dzejniekiem un rakstniekiem, kuru pieminekļi tajos izvietoti.

Dārzs kā īpaši nozīmīga telpa parādās jūgendstila un jaunromantisma poētikā, radot krāšņu tēlu plejādi no apdziedātiem rožu, sarkano magoņu un balto ķiršu dārziem, noslēpumainiem nakts dārziem līdz nemirstības, saules un mēness dārziem.

Viens no ainaviski gleznainākiem Rīgas parkiem ir Arkādijas parks, kur labprāt pastaigājās gan Antons Austriņš, gan Rainis un Aspazija, gan Jānis Akuraters, gan Ojārs Vācietis.

Noslēgumā Akuratera muzejā – stāsts par Jāņa Akuratera apjūsmotajiem parkiem un dārziem un fragmenti no stāsta “Puķes ziemeļos”, kas vēsta par mākslinieku likteņiem, piebilda Zobena.

Biļetes cena uz pastaigu – 6 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.