×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. oktobris, 2012
Drukāt

Pastāv risks, ka kabeļtelevīzijas abonentmaksas var būtiski pieaugt

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc Saeimas balsojuma atļaut nacionāliem komerckanāliem no nākamā gada 31.marta līdz 31.decembrim prasīt samaksu par sava satura retranslēšanu kabeļtelevīzijas tīklos pastāv risks, ka kabeļtelevīzijas abonentmaksas var būtiski pieaugt, biznesa portālam “Nozare.lv” teica Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls.

Muuls, kura vadītā organizācija apvieno 23 kabeļtelevīzijas un dažus citus elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzējus, sacīja, ka “īpaši šis pieaugums varētu būt jūtams tā sauktajām zemās cenas kabeļoperatoru programmu paketēm”. Zemās cenas programmu paketes ir kabeļtelevīzijas operatora pamatpiedāvājums, kuru patlaban veido sabiedriskā televīzija, nacionālie komerckanāli “TV3” un “Latvijas Neatkarīgā televīzija” (LNT) un neliels skaits maksas ārzemju vai vietējo kanālu.

Komentējot šodien pieņemtās izmaiņas Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL), Muuls arī teica, ka nav skaidrs, vai daļai kabeļtelevīzijas klientu vispār būs jāmaksā par “TV3” un LNT, jo ir kabeļtelevīzijas tīkli, kas paralēli darbojas kā kolektīvās antenas. Tas nozīmē, ka abonenti caur kabeļtīklu saņem Latvijas Televīzijas kanālus LTV1 un LTV7, kā arī “TV3” un LNT no bezmaksas virszemes signāla uztvērēja, bet pārējos maksas kanālus no operatora tā sauktās galvas stacijas.

Izveidosies situācija, kur skatītāji ar individuālo vai kolektīvo televīzijas antenu varēs nacionālos komerctelevīzijas kanālus uztvert bez maksas, bet skatītājiem, kuri izmanto kabeļtelevīziju (kurā “TV3” un LNT nāk caur galvas staciju), nāksies maksāt par šo programmu saturu, Muuls teica.

LEKA vadītājs jau agrāk EPLL grozījumu apspriešanas laikā vairākkārt teica, ka, viņaprāt, obligātas retranslācijas pienākuma jeb “must carry” atcelšanu varēs apiet līdz brīdim, kad 2014.gadā varētu prasīt maksu arī par “TV3” un LNT skatīšanos virszemes apraidē.

Vienlaikus Muuls nepārmeta abām zviedru mediju koncerna “Modern Times Group” (MTG) raidorganizācijām centienus vairot savus ieņēmumus. “Pati par sevi “must carry” statusa atcelšana nacionālajām komerciālās televīzijas programmām ir loģiska un saprotama, tikai pašas raidorganizācijas ziņā ir lemt, vai tā vēlas lielāku auditoriju un attiecīgi lielākus reklāmas ieņēmumus, vai mazāku auditoriju, no kuras saņemt tiešu atlīdzību, bet riskējot zaudēt reklāmas ieņēmumus,” Muuls raksta.

Muuls arī uzskata, ka, neskatoties uz izskanējušo cenu – 20 santīmu mēnesī no maksas televīzijas abonenta par abiem komerckanāliem, joprojām nav skaidrības par cenu, kas operatoriem būs jāmaksā un kas būs pamats veidot cenu, ko prasīs no saviem abonentiem.

“Pagaidām vēl nav zināmas iespējamās gala cenas par abām nacionālajām komerctelevīzijas programmām, jo nav zināmas cenas un atlaižu piemērošanas kritēriji gadījumos, kad šīs programmas tiktu iekļautas tās saucamajās “premiālajās” programmu paketēs,” Muuls skaidro, atsaucoties uz agrāk teikto, ka maksas piemērošana “TV3” un LNT var rosināt kabeļoperatorus pārcelt šos no nākamā gada maksas kanālus uz dārgāku programmu paku, nemainot pamatpiedāvājuma cenu.

Tas nozīmē, ka, ja operatoram ir piedāvājums “Lētais” ar sabiedrisko televīziju un nelielu skaitu maksas kanālu, no tā tiktu izņemti “TV3” un LNT, kurus pievienot, piemēram, pakai “Vidējais”, kas tad par lielāku samaksu piedāvātu šos kanālus un plašāku ārvalstu programmu izvēli.

Kā agrāk skaidroja Muuls, šādām dārgākām pakām ir mazāka auditorija un nav zināms, vai MTG pārstāvji būs gatavi par samazināto skatītāju skaitu saņemt 20 santīmus mēnesī par skatītāju vai arī šai cenai piemērot kādu atlaidi. Muuls jau agrāk teicis, ka cena, kas operatoram jāmaksā MTG, varētu būt “svira”, lai abi nacionālie komerckanāli tiktu iekļauti pamatpakās ar lielāku skatītāju skaitu, turklāt lieliem operatoriem piemērojot atlaides.

Jau ziņots, ka LEKA, kura kolektīvi slēdz līgumus ar satura izplatītājiem savu biedru vārdā, ir paredzēta tikšanās ar MTG pārstāvjiem 9.oktobrī, lai sāktu sarunas par maksas apjomu un kārtību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+