×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
4. novembris, 2016
Drukāt

Pastiprina cīņu pret plastmasas maisiņiem (2)

Foto - AP/LETAFoto - AP/LETA

Eiropas valstu iedzīvotāji atkritumos izmet  miljardiem plastmasas maisiņu gadā. Pilnībā šie maisiņi sadalās tikai pēc simt gadiem, radot nopietnu kaitējumu apkārtējai videi.

Lai cīnītos ar šo sērgu, Eiropas Savienības (ES) direktīva nosaka, ka tās dalībvalstīm jau nākamgad plastmasas maisiņu lietošana jāsamazina uz pusi, līdz 2019. gada beigām plastmasas iepakojuma lietojums jāsamazina līdz 90 vienībām gadā uz vienu personu, bet līdz 2025. gada beigām – ne vairāk kā 40 vienību uz personu.

Bezmaksas plastmasas maisiņu izsniegšana jau pārtraukta daudzu ES valstu pārtikas veikalos. Piemēram, Īrijā, kas bija viena no pirmajam ES valstīm, kurā ieviests aizliegums pārtikas veikalos izsniegt bezmaksas plastmasas maisiņus, gada laikā samazināja vienreizlietojamo plastmasas maisiņu patēriņu par 90 procentiem.

Īstenojot mēģinājumus samazināt plastmasas maisiņu izmantošanas apjomu, daudzas valstis pilnībā grasās atteikties no bezmaksas plastmasas maisiņu izmantošanas. Arī Lietuvas tirgotāji no 2019. gada vairs nedrīkstēs piedāvāt pircējiem bezmaksas plastmasas maisiņus. Prasība pilnībā aizliegt bezmaksas maisiņu izsniegšanu veikalos izsaukusi neapmierinātību daudzu vācu kosmētikas, apģērbu un elektropreču tirgotāju vidū, vēsta “DW”. “Neiepakotus tekstilizstrādājumus, kas var saburzīties, vai liela izmēra elektropreces nevar ielikt iepirkumu grozā blakus sīpoliem un kartupeļiem,” uzsvēruši tirgotāji. Tomēr, neskatoties uz neapmierinātību, daudzi vācu uzņēmumi jau pārtraukuši bezmaksas maisiņu izsniegšanu.

Viena no plastmasas maisiņu  aizvietošanas iespējām ir biodegradējamu maisiņu izmantošana. Tie veidoti no dabiskām izejvielām un paši noārdās, neradot kaitējumu videi. Šādu alternatīvu plastmasas maisiņiem izvēlējusies Itālija.

Francija spērusi visradikālāko soli cīņai pret plastmasas maisiņiem, šovasar pieņemot lēmumu pilnībā aizliegt to izmantošanu. Nākamgad aizliegums attieksies arī uz vieglajiem plastmasas maisiņiem, ko izmanto nefasētu pārtikas preču iesaiņošanai.

Citas Eiropas valstis savukārt būtiski palielinājušas nodokļa likmi plastmasas maisiņu ražotājiem vai importētājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. ES barvezi nav sanemusi pietiekami lielu summu lai lobetu plastmasas maisinus.Latvijai ari ir japiedalas pasaules glabsanas akcija no zemes lodes plastikosanas.Ir jaizdod likums,ka Latvijas veikalos viereizeji lietojamie plastikas maisini maksas 1,00 EUR / gabala.
    Jautajums Briseles diletantiem un si raksta autoram: “kura ES valsti plastikas maisinus izsniedz bez samaksas ” ???????

  2. Ir jāatjauno jaukā padomijas iepakošanas tradīcija – avīzes par 2 centiem un tīkliņi-avosjkas.
    Toreiz jauns plastmasas maisiņš pie spekulanta maksāja 5 rub., lietots – 3. Polšs bodē maksāja 3,62 vai 4,12 …

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24
Alūksne +22.7
Daugavpils +23.5
Saldus +22
Liepāja +23.8
Jelgava +23
Ventspils +16.7
Limbaži +22
Madona +22
Rēzekne +22
Draugiem Facebook Twitter Google+