Latvijā
Izglītība

Pastiprinās kontroli eksāmenos0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Timurs Subhankulovs

Tā kā katru gadu tiek konstatēti pārkāpumi centralizēto eksāmenu norisē, iecerēts pastiprināt šo eksāmenu norises kontroli, piesaistot Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) pārstāvjus.

Arī šajā mācību gadā jau bijuši pārkāpumi: kādā skolā noplūda angļu valodas centralizētā eksāmena mutiskās daļas temati. Taču, kā stāsta Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāve Alise Bērziņa, eksāmena materiāla izpaušana nav vienīgie konstatētie pārkāpumi.

Piemēram, vērtējot darbus, radušās aizdomas, ka “atsevišķu skolu skolēni” darbu nav veikuši patstāvīgi.

Par eksāmenu laikā pamanītajiem pārkāpumiem VISC parasti informē IKVD. Tieši IKVD pats arī ierosinājis, ka turpmāk tā pārstāvji varētu novērot centralizētos eksāmenus. Kurās skolās eksāmenus novērot un kurā eksāmenu norises posmā tur ierasties, IKVD lems, ņemot vērā informāciju, ko dienestam sniedzis VISC.

Lai IKVD varētu novērot eksāmenus, jāveic grozījumi Ministru kabineta noteikumos par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību. Attiecīgie grozījumi jau iesniegti izskatīšanai valdībā. Cita starpā tie paredz, ka skola nebūs iepriekš jāinformē par to, ka ieradīsies novērotāji.

Grozījumi noteikumos paredz arī citas izmaiņas eksāmenu norisē. Piemēram, cenšoties novērst uzdevumu izpaušanu pirms eksāmena, VISC grasās turpmāk daļu eksāmenu materiālu piegādāt elektroniskā veidā, to publicējot Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā ierobežotā laikā pirms eksāmena sākuma.

“Piemēram, tagad angļu valodas centralizētā eksāmena mutvārdu daļas biļetes visām trim norises dienām skola saņem kopā ar rakstīšanas daļas materiālu.

Plānojam, ka turpmāk mutvārdu daļas materiālu varētu piegādāt attiecīgās eksāmena norises dienas rītā, kā tas jau tagad notiek 9. klases svešvalodas eksāmenā.

Arī šobrīd citu valsts pārbaudījumu materiāli skolām tiek piegādāti elektroniskā formā, tāpēc tā nebūs neierasta situācija, ka turpmāk arī centralizēto eksāmenu materiālu daļēji varētu piegādāt elektroniskā veidā,” skaidro A. Bērziņa.

Nākotnē ir paredzēts valsts pārbaudes darbu norisi organizēt tiešsaistē. Taču, lai tas varētu notikt, jaunajai kārtībai jāsagatavojas gan skolām, gan arī VISC. Tāpēc informācijas tehnoloģiju izmantošana eksāmenos tiks ieviesta pakāpeniski. Turklāt nepieciešams arī, lai skolas būtu labāk apgādātas ar datoriem un citām tehnoloģijām.

 

Kā vērtē gaidāmās izmaiņas eksāmenu norisē?

* Inese Didže, Dobeles Valsts ģimnāzijas direktore: “Es pat tās īsti par pārmaiņām neuzskatu. Novērotāji, piemēram, no pašvaldības izglītības pārvaldes eksāmenos bijuši jau līdz šim.

Saistītie raksti

Tāpat klāt ir citu skolu skolotāji. Arī IKVD pārstāvji būs laipni lūgti, jo viņu klātbūtne noteikti sekmēs noteiktās kārtības ievērošanu eksāmenos. Savā ziņā novērotāji dalīs risku ar skolu, un skola vairs nebūs vienīgā atbildīgā.

Arī eksāmenu uzdevumu piegāde elektroniski necentralizētajos eksāmenos notikusi jau līdz šim. Protams, tad ir jādomā, kas notiks, ja pēkšņi pazudīs elektrība vai internets, bet jau līdz šim eksāmeniem vienmēr noteikti papild­termiņi. Ja vienā dienā kādu iemeslu dēļ eksāmenu nevar kārtot, to var paveikt citā laikā.”

LA.lv