×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
21. janvāris, 2015
Drukāt

Anda Līce: Jo biežāk runā par vārda brīvību, jo mazāk ticības tai (29)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Slavenais pareģis Eižens Finks padomju gados teicis, ka laiks, kurā mēs tagad dzīvojam, būšot tukšas muldēšanas laiks. Gribas piebilst: un arī izrādīšanās laiks. Ko tikai šodien neizrādām, sākot ar plikiem dibeniem un beidzot ar sava ledusskapja saturu. Izrādīšanās un banalitātes vilnis ar barības planktonu nodrošina neskaitāmus žurnālus un televīzijas kompānijas un skalo prom to, ar ko tiešām mēs varētu lepoties. Piemēram, ar savu valstiskumu, kultūru un pilsonisko stāju. Pieminot stāju, diemžēl nākas sastomīties – vairs nav skaidrs, kas ar to šodien jāsaprot. Atgūtā val­stiskuma laikā ir piedzīvots tik daudz gļēvulības, iztapības un savtīguma, ka tieši stāja ir kļuvusi par mūsu lielo klupšanas akmeni.

Brīvība ir abpusgriezīgs zobens, ja vieni sāk izdzīvot savu brīvību uz citu brīvības rēķina un reizē ar ārējām robežām nojauc arī iekšējās, tas agri vai vēlu noved pie haosa, kā tagad to redzam Eiropā. Haoss sākas ar svētumu zaimošanu. Viss viens, vai kāds zīmē karikatūras par Kristu, Budu vai Muhamedu, tas aizskar cilvēku reliģiskās, proti, visdziļākās jūtas un nevar palikt bez sekām. Neticīgie par to tikai uzjautrinās. Protams, šādu izdevību nekavējoties pārtver un izmanto politiķi un psihiski nelīdzsvaroti indivīdi. To, par ko tas vēlāk izvēršas, nosaka tautu reliģiskās tradīcijas, kultūra, mentalitāte un dažādi ārējie kairinājumi. Nedz globālos, nedz lokālos konfliktus nav iespējams atrisināt, ja nemeklē to patiesos cēloņus. Mūsdienu sabiedrība par tiem vairās runāt, tas skaitās politnekorekti, jo tad nāktos atzīt, ka vainīgas ir abas puses un vēl nav zināms, kura vairāk. Tā mēs paši sev griežam rīkstes.

Ik vakaru telekameru priekšā valstu vadītāji tik sirsnīgi krata viens otram roku, ka šķiet, noraus no pleca. Tādai ekrāna sirsnībai ir grūti noticēt, jo vienā pusē stāv varas pašapmierinātība, otrā – ignorēto un neapmierinātības pārņemto ļaužu pūļi. Kad vara ilgstoši izliekas nejūtam daudzos pazemes grūdienus, sabiedrība pietuvojas robežai, aiz kuras dialogs vairs nav iespējams un sākas vardarbība.

Jo biežāk skan tādas politiskās mantras kā “vienotība”, “tolerance”, “politkorektums,” “cilvēktiesības” un nu jau arī “vārda brīvība”, jo mazāk ticības tām. To sākotnējo jēgu līdz nepazīšanai kropļo pavisam pretējās norisēs ieinteresētie, kuru rokās ir milzīga nauda un manipulēšanas iespējas. Cik vienkārši un brutāli to var panākt, redzam tepat kaimiņos, Krievijā. Bet to var darīt arī daudz smalkāk. Kā gribas, lai ātrāk beigtos šis tukšās muldēšanas laiks un mēs, izgājuši tam cauri, kļūtu gudrāki un spējīgi uz patiesu cilvēkmīlestību.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. iespēja pateikt ir vēlēšanu dienā. Un nevajag vispārināt, 13,15.
  Ja būtu tikai aitu bars, vis būtu jau beidzies. Vēl ir Serde, kas visu satur. Diemžēl, tiek darīts viss, lai godīgos apkaunotu. Stulbuma reklāma ir kļuvusi graujoša. Skolas……jūs taču zinat. Kam nu vecāki palīdz, pārējie ēd un atsēž stundas siltumā.
  Mani tikai nodarbina doma: aiz stulbuma, vai čekas uzdevumā veicina tautas izviršanu.
  Zagļi aizliegs abortus………..kam??????????? Kādēļ? Vajag bērnus bērnu namos??????????bizness?????????

 2. tādas brīvības nemaz nav…..brīvība bija kādreiz, miljoniem gadu atpakaļ, kad cilvēks vēl nebija sevi samaitājis…….cilvēks ir aizgājis par daudz tālu..pats sevi iznīcina, pats sevi nogalina…mēs sēžam sevis izveidotos krātiņos jau gadiem ilgi un domājam par brīvību. un pats trakākais ir tas, ka pats cilvēks negrib neko mainīt….nedz mainīties….tikai skriet pakaļ visam jaunajam, nepadomājot par sekām….ir pazudis cilvēcīgums un līdz ar to brīvība….vārda brīvība? mjā, tā zeļ un plaukst…..eh, cik daudz labus muldētājus var redzēt sociālajos tīmekļos…labi komentāri, labas domas par valdību, par notiekošo valstī, par dažādām citām svarīgām problēmām….bet cilvēks ir dumjš un bailīgs…..zem apslēpta vārda internetā uzraksta nezin ko, bet dzīvē aiziet un pateikt saviem līdzcilvēkiem, savai valdībai acīs visu , ko domā, viņš nevar….mums cilvēkiem Latvijā patīk tikai čīkstēt un nedaŗit neko, mums patīk skriet līdzi visam jaunajam, neapzinoties sekas…..esam kā tāds aitu bars….vienmēr ir vainīgs kāds , tikai ne pats?????? sāc ar sevi un būs vieglāk dzīvot…tā ir bŗīvība, norobežoties no trakās mūsdienu pasaules un pie sevis pasmieties, kad politiķi liekulīgi krata rokas satiekoties, ka mediji atspoguļo, kuram resnāks un biezāks naudas maks un kuram vai kurai skaistāka pēcpuse……pēcpuse un maks ir mums ik katram, tāpēc , cilvēk, mācies sevī saskatīt to patiesi smuko, cilvēcīgo un neskrien līdzi aunu baram..nav jēgas, izlikties..nu nav jēgas..lai izliekas tie, kuri vēl nav prātā pieauguši…..

 3. Vārda brīvība – teikt visu, ko domā, bet nepazemojot un augstprātīgi neizsmejot cita domas, viedokļus vai pat svētumus. Īsta brīvība ir justies ērti ar saviem uzskatiem, neiespringstot uz šīs pasaules dažādību. Lai mums izdodas atrast pašiem savu esību. Jauki uzklausīt cita domas, bet ja tām blakus ir cita domu un rīcības noliegums, tad jāpadomā, kas ir kas un, ko īsti varu no teicēja labu priekš sevis aizgūt.

 4. Nav pie mums nekāda vārda brīvība,vienkārši nav.Un nekad arī nav bijusi.Izņemot gadījumus,kad tiek valdība glaudīta pa spalvai un pretim nerunā.Un pat ja kāds uzdrošinās kaut ko teikt,valdība manipulē ar kaut kādiem veciem saukļiem,muld kaut ko tukšu,vai nu neklausās.

 5. Paldies.Piekrītu.Liekas,drīz savas domas varēs turēt tikai pie sevis.Brīžam liekas,ka esi gluži viens pasaules ļaužu vidū.

 6. Viedi vārdi,varu tikai piekrist cienījamās autores viedoklim!

 7. Paldies cien.A.Līcei par šo patieso izklāstu !
  Atkārtošos ,tikai man šis citāts iespiedies atmiņā:
  ”Ikviens savā dzīvē ir sastapies ar visai komisku ,bet dažkārt bēdīgu situaciju,kad runātājs mums labi saprotamā valodā skaisti un gari runā,taču nevienam no klausītājiem viņa sacītais kopumā tā arī nav kļuvis skaidris.Varbūt pat ir noticis pretējais – līdz šim ,it kā saprotamais kļuvis vēl neskaidrāks.Šādu runas veidu sauc par MULDĒŠANU.(Marvel Grey.)

 8. vārda brīvība – tas skan lepni. bet kā ar rīcības brīvību?

 9. Jūs pieminējāt Finku, tad arī vēl atceros to, ka uzplaukums valstī sāksies tad(pēc Finka domām), kad par valsts vaditāju būs sieviete ar dienvidnieku asinīm, bet, protams, latviete. Tagad šis visatļautības murgs, lai novērstu domas no galvenām problēmām, jau sen piegriezies.Nevēlos vairs pat ziņās iemest aci. Tur jau gandrīz nevienas pozitīvas ziņas, un pat arī tās sliktās ļoti muļķīgas.Novēlu vairāk pozitīva skatījuma uz dzīvi, jo ar sarauktu pieri mēs savas samilzušās problēmas neatrisināsim, mums jāatbrīvo prāts.Un tas mums makten iesūnojis un iesīkstējis.

 10. pūlim patīk, mūzikas, mākslas, literaūras…….. kropļošana tajā skaitā. Viss pūlim. Gorkija lugas ar inteliģences piesmiešanu. Gorkijs pat zināt nevarēja, kas ir inteliģence, ko dara, tikai ienīst. Cik šodioen pūlis zin mūsu zinātniekus??????????????? tv rāda alkašiem šļāģerus, ko redzam par zinātni?????????????
  Ak viņi neskatās tādus raidījumus??????????Tad padomājiet, kāpēc viņi neskatās. Vai viņiem vispār vajag tv.

 11. Padomju laikā biju pretpadomju propogandists ar visām no tā izrietošām sekām.Neatkarīgā valstī man kā arodinvalīdam ir liegtas tiesības uz apdrošināšanas atlīdzību,rehabilitāciju un valsts kompensētiem medikamentiem.Dzīvoju privatmājā,kura atrodas sākotneji uz ārzemnieka zemes,kura papīros par šīs mājas esamību nav nekadu ziņu.Nesen uzzināju ka man par reālas dzīves atainošanu apollo ir liedzis komentēt.Par kādu brīvību vispār pie šādas kriminālas sistēmas var būt runa?

 12. vienkārši Latvijas cilvēks! Atbildēt

  Paldies!
  Īsi,skaidri,diemžēl skarbi,bet dziļi patiesi!
  Vai mīcot mums savus Latvijas mālus izdosies izveidot skaistu trauku ,kuru pildīt ar dzidru ūdeni un dzerot, gūt spēku?(Kādi māli,tādi arī jāmīca?-komentārs par K.Ulmaņa citātu)

 13. Jā Krievija. Nekas jau nav mainījies Krievijas domāšanā. Manuprāt tieši Krievija ir tā, kas cenšas rietumus iespaidot ar reliģijas zaimošanu.To jau arī pierāda, ka tieši Krievijas pilsoņus tagd atklāja Francijā ! Šajā aizsegā tā barbariski realizē citu teritoriju pakļaušanu un skatoties acīs skaļi melo visai pasaulei ! Diemžēl kulturālie Rietumi to nesaprot. Vienīgā cerība, ka drīzumā piepildīsies Finka paredzējumi ! Dievs, piedod cilvēkiem, jo viņi nezina ko dara !!!

 14. Taisnība gan. Pašlaik Latvijā ir tik tiešām tukša muldēšana un tā brīvība par ko mēs stāvējām Barikādēs un cerējām uz patiesu brīvību ir kaut kur atbīdīda sāņus.
  Kā gribētos lai mūsu tautas kalpu smadzenēs ienāktu saprašana, ka nekas nav mūžīgs un ka laiks ir pienācis beigt apzagt savu tautu, jo bez tautas arī nebūs viņi….. Nebūs kam vēlēt …..

 15. “Kādi māli, tādi arī jāmīca!” Kārlis Ulmanis, 1934.

 16. Tik tiešām! Lakoniski un argumentēti. Ka mūsu šodienas varošie, es gribu nosaukt tos tā, ir ļoti attālinājušies no tiem cilvēkiem, kas savu mūža lielāko daļu ir pavadījuši apstākļos, ko pamatoti saucam par okupāciju , un kuriem deviņdesmito gadu sākums bija līdz mielēm izbaudītā “sovjet” režīma tik necerētā krišana, kuri savu materiālo apstākļu un jau krietnās gadu nastas dēļ ir spiesti dzīvi vērot no televizoru ekrāniem, vai apmeklējot bezmaksa pasākumus, spilgti liecina kaut vai šie divi piemēri.
  Pirmkārt. Latvijas Nacionālās bibliotēkas atklāšana. Nerunāsim par to, kas tur notika iekšpusē, bet par to atklāšanu, ko varēja vērot pārējā tautas daļa, atklāšanu pie bibliotēkas ārpusē. To nu nekādi nevar nosaukt par tik ilgi gaidītās Gaismas Pils atklāšanu. Jā, piedalījās labi mākslnieki, bet pasākums kopumā atgādināja tādu dežurpasākumu, nevis visas latviešu tautas sapņu un cerību piepildīšanos , ka beidzot mūsu tautai ir sava Gara Gaismas Pils! Gaismas Pils, kas tapusi ar tādām grūtībām un atteikšanos, cerībā iegūt kaut ko diženu un svētu.
  Otrkārt. Vakar notika Barikāžu aizstāvju atceres diena. Toreiz, es visos notikumus piedalījos pats, vai arī jutu un pārdzīvoju to, kas notika visapkārt. Tāpat kā daudzie simi tūkstoši mūsu tautiešu, esmu pateicīgs Dievam, ka man to nācās piedzīvot. Toreiz tas taču nebija nekāds militārs pasākums. Tas bija tautas pārliecinoši lielum lielākās daļas Gara stipruma un nesalaužamības apliecinājums. Un tam būtu jābūt atskaites punktam, tam pamatam uz ko tiek būvēta mūsu Nākotnes Ēka. No šādām pozīcijām izejot mums būtu jāveido visi pasākumi šo trauksmaino dienu atgādinājumam. Ka tas ir ļoti svarīgi to trauksmaino dienu dalībniekiem liecina tas, cik kuplā skaitā viņi bija pulcējušies piemiņas koncertā 20. janvāra vakarā Doma baznīcā. Vecajā Domā, kurš mums daudziem ir to dienu notikumu un Gara spēka galvenā citadele. Neteikšu, ka koncerts bija slikts, vai nopeļams. Bet tas nebija pasākums Barikāžu dienu atcerei. Tas bija spilgti redzams, vērojot to cilvēku bariņus, kas jau koncerta laikā atstāja Domu. Daudzi no šiem vecajiem cilvēkiem bija mērojuši kājām viņu spēkiem tālu ceļu. Bet viņi gāja projām, jo ne to viņi bija cerējuši te Domā izjust…
  Mums ir brīvība gandrīz visā. Par tādu brīvību mūsu jaunībā mēs nevarējām ne sapņot. Bet tiem, kas šo brīvību, arī vārda brīvību, lieto publiski, ir jāapzinās vienmēr, ka ar savām darbībām Jums Tautas Gara Spēks ir jāstiprina, nevis jādrupina.

  • Bija, ir un būs – , jo ne bez pamata daudzās tautās viens tāds teiciens populārs:
   “Blinder Eifer schadet nur /Tant chauffe-on le fer qu’il rougit / Give a man enough rope and he’ll hang himself / Научи дурака Богу молиться — он себе лоб расшибёт / Muļķis pat baznīcā pērienu dabūs.

 17. Latvijā cilvēktiesības tiek aizsargātas kā jau totalitāras valstīs-selektīvi.Praktiski esmu pārliecinājies cilvēktiesību aizsardzība Latvija ir okupācijas laika zāles krāsošanas līmenī un aizsargi mēli izkāruši gaida valsts ieredņu pavēles.Rezultatā tādas dzīves jomas kā veselības aprūpe,sociālā aprūpe un citas dzīves jomas atrodās cilvēktiesību ignorancē un bezkontrolē.Par vārda brīvību liecina vienveidīga informācijas pasniegšana praktiski gandrīz visos privātos un valstiskos masu informācijas līdzēkļos.Tā ka par vārda brīvību pie mums runāt ir īpaši aktuāli.Rupjību brīvība pie mums pagaidām aizstāj vārda brīvību.

 18. Очень хорошие и правильные мысли и слова. Но почему же нельзя было обойтись без плевка в сторону России?

  • Kur tad saskatījāt šo spļāvieniņu? Pārslasīju – NAV 🙂

   • «Jo biežāk skan tādas politiskās mantras kā “vienotība”, “tolerance”, “politkorektums,” “cilvēktiesības” un nu jau arī “vārda brīvība”, jo mazāk ticības tām. To sākotnējo jēgu līdz nepazīšanai kropļo pavisam pretējās norisēs ieinteresētie, kuru rokās ir milzīga nauda un manipulēšanas iespējas. Cik vienkārši un brutāli to var panākt, redzam tepat kaimiņos, Krievijā.» – То есть подтекст такой, в нас то всё хорошо, а вот у них …

    • “Зачастую история не оставляет места для “хороших” ходов. Как гласит известное высказывание, на войне как на войне. А информационная война — это тоже война. Она вынуждает делать то, о чём потом приходится сожалеть, но что помогает в достижении таких целей, как сохранение суверенитета государства, целостность страны, её самостоятельность в выработке и осуществлении политики.” Ольга Зиновьева, сопредседатель Зиновьевского клуба МИА “Россия сегодня”: Что же это такое – “информационная война”?

     • Да, действительно, а ля гер ком а ля гер! Но кто эту войну развязал?! Разумный человек не обязан быть пешкой в этой войне, так как должен понимать, что любая информационная война при его попустительстве , очень быстро может перерасти в горячую войну. А такая война затронет всех, ну кроме тех, кто её развязал. Они то как раз будут наблюдать за всем издалека, с безопасного расстояния.

   • Nekur nevar saskatīt spļāvienu uz Krievijas pusi….. Atkal kārtējais nacionālais kūdījums….. Kad vienreiz beigsies šī patvaļa???????

    • Ну не видите и ладно, ваши проблемы. Может у вас со зрением плохо, всяко бывает.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Latvijas Avīzē ieklīdušam Grafistam

   Kā par šo lietu saka maskaļi: “Na vore šapka gorit?”

 19. paldies par rakstu īstajā laikā un vietā!

 20. Paldies par patiesību, būtu labi, ja to izlasītu tie, uz kuriem tas attiecas. Brīvība ir atbildība!

Draugiem Facebook Twitter Google+