×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
28. aprīlis, 2012
Drukāt

Pašvaldība pārvaldīs zemi zem Burtnieka


Foto no arhīvaFoto no arhīva

Līdzēji ir Zemkopības ministrija un Burtnieku novada pašvaldība. Juridiski ministrija ir nodevusi un pašvaldība pieņēmusi valdījumā līdz šim valstij piederošo nekustamo īpašumu – Burtnieku ezeru un zem tā esošo zemi 3966,25 ha kopplatībā. 


Mērķis ir apsaimniekot Burtnieku ezeru, nodrošināt tā ilgtspējīgu pārvaldību, efektīvāk izmantot pieejamos dabas, cilvēku un materiālos resursus.

Kas bijis iemesls tādam solim? Skaidro Burtnieku novada dabas resursu nodaļas vadītājs Raimonds Indrāns: “Kā zināms, visa zeme, kas atrodas zem ūdens, Latvijā ir valsts pārvaldībā. Ja, piemēram, pašvaldībai vajag kaut vai metru platā joslā satīrīt krastu ūdenī – nedrīkst. Vajag paplašināt kanālu? Lūdzu, līdz ūdenim drīkst, tālāk ne. Jāprasa atļauja Ministru kabinetam, jo atbildīgās ministrijas šādu lietu regulēšanai joprojām nav, un process, kamēr iziet visas instances, kļūst diezgan sarežģīts un ilgs.

Taču mums infrastruktūras uzlabošana un sakārtošana ir nepieciešama nekavējoties. Ceļš līdz šā līguma parakstīšanai arī ilga kādus trīs gadus, jo ne Saeimā, ne valdībā neviens īpaši negribēja jautājumu aktualizēt. Tagad esam savu panākuši un darbi jau saplānoti. Tā sanāk, ka esam celmlauži, taču ar līdzīgām problēmām saskaras daudzi. Varbūt, izprotot nepieciešamību, valstī beidzot tiks nosaukta ministrija, kas būs atbildīga, izlems un atļaus pie ūdeņiem dzīvojošajiem pārzināt arī zemes zem ūdens sakopšanu un izmantošanu.”

Novadā tūlīt ķersies klāt vairāku pludmaļu rekonstrukcijai Burtniekos un Silzemniekos, tāpat trīs kanālu sakārtošanai, bet Vecates pagastā izveidos laivu ielaišanas vietu.

 

Privileģētā stāvoklī pēc līguma parakstīšanas nu ir nokļuvuši arī tie privātīpašnieki, kam pieder ezera piekrastes zeme. Līdz šim viņiem tāpat kā pašvaldībai būvniecības vai infrastruktūras saskaņošanā vajadzēja saskarties ar daudzām pro
blēmām un lietu novilcināšanu, bet tagad visu būs iespējams atrisināt novada domē.

 

Ka interesentu netrūks, pārliecināts arī Raimonds: “Jau izstrādājot teritorijas attīstības programmu, aicinājām novadā dzīvojošos izteikt savus priekšlikumus. Piemēram, Burtnieku luterāņu baznīcas draudze grib izveidot dabas taku un labiekārtot pludmali, vairāki individuālie zemes īpašnieki grib rakt kanālus un arī veidot pludmales, “Latvijas valsts meži” plāno savas aktivitātes pie ezera.”

Ļoti būtiski, ka, pastāvot šādam līgumam, novada pašvaldībai tagad ir tiesības startēt atbilstīgajās Eiropas Savienības fondu programmās, kur paredzēts finansējums ūdenstilpju apauguma tīrīšanai. Kā zināms, Burtniekā ir problēmas gan ar niedru, gan ūdenszāļu, gan krūmu savairošanos krasta zonā. Tāpat vienkāršāka kļūs dažādu vides aizsardzības un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas projektu realizācija, bet pašvaldībai būs tiesības bez saskaņošanas ar īpašnieku vajadzības gadījumā sakopt publiskās ūdenskrātuves tauvas joslu.

Burtnieku ezers ir ceturtais lielākais ezers Latvijā, un tas pilnībā atrodas Burtnieku novada teritorijā. Zeme ap Burtnieku pieder 90 īpašniekiem, tajā skaitā novada pašvaldībai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+