×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. janvāris, 2013
Drukāt

Pašvaldības neatbalsta ieceri novirzīt daļu IIN veselības nodoklī

Foto - LETAFoto - LETA

Pašvaldības neatbalsta Veselības ministrijas (VM) obligātās veselības apdrošināšanas koncepcijā pausto ieceri, kas paredz obligātajām veselības apdrošināšanas iemaksām novirzīt 4% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), aģentūrai BNS norādīja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis.

Viņš sacīja, ka šāda mehānisma īstenošana pašvaldībām faktiski nozīmētu vēl lielāku IIN ieņēmumu daļas samazinājumu.

Viens no Veselības ministrijas (VM) iecerētajiem modeļiem par veselības aprūpes piesaisti nomaksātiem nodokļiem paredz ieviest valsts veselības obligāto apdrošināšanu ar valsts veselības apdrošināšanas obligātajām iemaksām 3,65 procentpunktu apmērā, nodalot tās četru procentpunktu apmērā no spēkā esošās IIN likmes.

Tādējādi esošā IIN likme 2014.gadā tiktu samazināta līdz 18% pašreiz likumā paredzēto 22% vietā un 2015.gadā un turpmāk IIN likme tiktu samazināta līdz 16% patlaban likumā paredzēto 20 procentpunktu vietā.

Jaunsleinis paskaidroja, ka jau patlaban ar 80% no IIN ieņēmumiem, kuri tiek novirzīti pašvaldībām, nav pilnībā iespējams nodrošināt to vajadzības. Savukārt VM iecere atņemt vēl 4% no nodokļa ieņēmumiem faktiski vēl vairāk ierobežos pašvaldību iespējas pildīt savas funkcijas.

LPS uzstāj, ka pašvaldībām jāparedz šā līdzekļu zuduma kompensēšanas mehānisms, un pagaidām vienīgais kompensācijas mehānisms, pēc Jaunsleiņa vārdiem, ir sabalansētāka IIN ieņēmumu pārdale starp valsti un pašvaldībām.

Pašvaldību savienība ir izveidojusi arī aprēķinu par to, kā VM iecere ietekmētu ģimenes ar bērniem, kur ienākumi tiek gūti minimālās darba algas veidā. Šo aprēķinu LPS tuvākajās dienās gatavojas iesniegt premjeram Valdim Dombrovskim (“Vienotība”).

Jaunsleinis pastāstīja, ka, pārceļot daļu IIN atdalītā nodoklī, visvairāk ciestu tieši ģimenes ar diviem bērniem, kuru ienākumus veido minimālā darba alga vai tuvu tai. Ģimenei ar diviem bērniem jaunais obligātais veselības apdrošināšanas nodoklis nozīmētu papildu astoņu latu maksājumu ik mēnesi.

Valdības komiteja pirmdien skatīja VM izstrādāto koncepciju par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sasaisti ar nodokļu samaksu. Ministri pirmdien lēma, ka pie tā vēl ir jāstrādā, lai netiktu pārkāptas sabiedrības konstitucionālās tiesības, tostarp ar Finanšu ministriju (FM) jāizstrādā nodokļu samaksas pārbaudes mehānisms.

Gan Labklājības ministrija (LM), gan Tieslietu ministrija (TM) norādīja, ka jāizvērtē, vai, ieviešot šādu veselības apdrošināšanas pieeju, netiek pārkāptas iedzīvotājiem Satversmē noteiktās tiesības uz veselības aprūpi. Tika izteikti arī vairāki citi iebildumi.

Pirms šīs koncepcijas skatīšanas valdības sēdē VM ir uzdots sadarbībā ar TM izpētīt Lietuvas un Igaunijas pieredzi, tostarp to, kā kaimiņi spējuši tikt galā ar konstitucionālo pārkāpumu jautājumiem. VM sadarbībā ar FM ir jāizpēta tieši Lietuvas pieredze par to, kas ir viņu veselības aprūpes nodokļa objekts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+