Interesanta ir Jaunolaines sporta nama fasādes apdare un asprātīgs risinājums sporta zāles logu izvietošanā.
Interesanta ir Jaunolaines sporta nama fasādes apdare un asprātīgs risinājums sporta zāles logu izvietošanā.
Foto – Andris Ozoliņš

Pašvaldības pucējas kā brūtes 1

Skati “Gada labākā būve Latvijā 2017” sadarbībā ar 15 nozares vadošajām profesionālajām organizācijām jau 20 reizi organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība. Skates otrajā kārtā žūrijas devās uz Zemgali, kur viņus iepriecināja daudzas sabiedriskas nozīmības būves.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

“Patīkami redzēt, cik aktīvi savu pilsētu infrastruktūru uzlabo pašvaldības, ka veidojas mūsdienīga, dzīvošanai ērta vide. It sevišķi tas novērojams Rīgas tuvumā esošajās pašvaldībās. Arī mūsu žūrijas apmeklētā Jaunolaine un Ķekava ir starp tām, kuras rīdzinieki izvēlas par savu jauno dzīves vietu. Ar pašvaldību iniciatīvu top daudzas, pēc augstiem standartiem celtas modernas sabiedriskās būves, kas ne tikai rotā ainavu un priecē pilsētniekus, bet rada labu paraugu nākamo būvju celšanai,” atzīmē žūrijas priekšsēdētājs Normunds Grinbergs, Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents.

Pierīga attīstās

2017. gadā atklāja moderno un arī ārēji vizuāli interesanto Jaunolaines sporta namu. Lielā sporta zāle paredzēta basketbola, volejbola, handbola, telpu futbola un badmintona treniņiem, bet ir arī atsevišķa cīņu sporta zāle. Starp abām zālēm atrodas ģērbtuvju bloks, sanitārie mezgli apmeklētājiem un telpa inventāra uzglabāšanai. Ēkas otrajā stāvā izbūvēta fitnesa zāle, sanitārie mezgli apmeklētājiem, ventilācijas kamera un balkoni skatītājiem. Sporta nams ļauj bērniem un citiem novada iedzīvotājiem nodarboties ar sporta aktivitātēm. Interesanta ir ēkas fasādes apdare un asprātīgais risinājums sporta zāles logu izvietošanā. Logi ir vertikālas spraugas visā sienas augstumā, tās orientētas uz ziemeļiem un pagrieztas šķērsām sporta zālei. Tā panākts, ka gaisma sportistiem nespīd acīs un logu šķērsnovietojums tos padara mazāk apdraudētus fizisku aktivitāšu laikā. Attīstās arī citu Pierīgas pašvaldību infrastruktūra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pērn Ķekavas sākumskolā tika uzbūvēts novadā lielākais peldbaseins – ar četriem 25 metrus gariem celiņiem un 140 skatītāju sēdvietām tribīnēs, kā arī bērnu peldbaseins. Sporta zālē ir 500 skatītāju vietas. Baseinā izmantotas jaunākās paaudzes ūdens filtrācijas sistēmas. Kompleksā uzstādīts LED apgaismojums un sporta zālē – multifunkcionāls tablo.

“Ķekavas skolēniem ir tikusi skola ar plašām telpām gan tiešā, gan pārnestā nozīmē – apjomā un funkcionalitātē,” spriež žūrijas locekle Maija Geidāne, Siguldas novada būvvaldes vadītāja un galvenā arhitekte. “Atsevišķu tehnisko telpu un vestibila apjoms šķiet nepamatoti liels, tomēr, nenoliedzami, skolēniem domātās telpas ir izveidotas mājīgas. Iepriecina tas, ka skolas būvniecībā daudz izmantoti ilgtspējīgi risinājumi, piemēram, no baseina ūdens var atgūt siltumu. Žēl, ka negadījuma dēļ ir “arestēts” basketbola grozs un skolēniem nav iespēju nodarboties savā jaunajā sporta zālē.”

Peldbaseins Bauskā

Pagājušajā gadā tika atvērts sengaidītais peldbaseins Bauskā. “Esam gandarīti. Peldbaseins Bauskā ir pilsētas iedzīvotāju sens sapnis, kas tagad materializējies. Es pati to gaidīju jau kopš 1. klases,” atzīmē sporta skolas direktore Biruta Grantiņa.

Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas lielajā peldbaseinā ir četri 25 m gari peldēšanas celiņi. Vienā galā peldbaseina dziļums sasniedz 1,35 m, dziļākajā vietā – 1,80 m. Peldbaseins atbilst Starptautiskās peldēšanas federācijas prasībām. Līdzās izvietots bērnu peldēt apmācības baseins un arī rotaļu baseins pašiem mazākajiem apmeklētājiem. Vēl šeit iespējams pakarsēties mitrajā pirtī, tvaika pirtī, infrasarkano staru pirtī, saunā vai relaksēties burbuļvannā. Baseina darbības nodrošināšanai domātās tehnoloģiskās iekārtas paslēptas pagrabstāvā. Tur atrodas liela izmēra ūdens filtrēšanas iekārtas, ventilācijas agregāti un elektronikas vadības sistēmas. Veidojot pagrabu, baušķenieki ir rīkojušies tālredzīgi un peldbaseinu izbūvējuši uz dzelzsbetona pamatiem tādā augstumā, lai baseina dibena stāvokli varētu viegli kontrolēt. Līdz ar to pagraba telpas ir plašas un griesti augsti. Tas viss ļauj ne tikai vienkārši pārbaudīt baseina dibena tehnisko stāvokli, bet arī plānot pagraba izmantošanu turpmākām vajadzībām.

Reklāma
Reklāma

“Šogad novēroju, ka daudzās ēkās arvien lielākos apjomos izmanto vaļējo betonējumu,” atzīmē žūrijas locekle Dace Medniece, Ādažu novada domes būvvaldes vadītāja un galvenā arhitekte. “Tas ir labs indikators, jo, lai varētu atļauties betonu eksponēt, tā iestrādes darbiem jābūt veiktiem ļoti labā kvalitātē. Apskatot objektus, var pārliecināties, ka mūsu būvnieki spēj strādāt lieliski. Var pamanīt, ka Latvijas laukos tiek aktīvi uzlabota infrastruktūra, būvētas izglītības iestādes, veidoti sporta un atpūtas centri. Pašvaldības rāda, ka ir stratēģiski domājoši saimnieki, kas ne tikai rūpējas par esošajiem iedzīvotājiem, bet arī plāno piesaistīt jaunus. Parādās arī veselīga novadu godkāre un pašvaldības cenšas objektu uztaisīt vēl labāku, nekā to spējuši kaimiņi,” secina arhitekte.

Kultūras pērlītes

Bauskas novadā, sešus kilometrus no Bauskas, atrodas Latvijas kultūras pērlīte – Viļa Plūdoņa muzejs “Lejenieki”. Muzejs nu ir ieguvis jaunu un sakoptāku izskatu, jo ir atjaunota saimniecībā esošā koka klēts un no ķieģeļiem gatavotā kūts. Plānots, ka šajās ēkās tiks izvietota ekspozīcija gan par pašu “Lejenieku” saimniecību, gan par saimniekošanu Zemgalē pirms simt gadiem. “Atjaunotajā klētiņā jau esam izveidojuši piecdaļīgu ekspozīciju. Telpu kūtiņā paredzēts veltīt “Lejenieku” saimnieciskās darbības atspoguļošanai. Ir paveikta arī dzīvojamās mājas izpēte, un gaidām, kad būs iespēja piesaistīt finansējumu,” stāsta muzeja direktore Baiba Šulce.

Cits kompakts un skaists kultūrobjekts žūrijai bija apskatāms Dobeles novada Krimūnās. Tur vietējā pašvaldība no liekti līmētām koka konstrukcijām ir izveidojusi estrādi tradicionālajā gliemežvāka formā. Objekts ir ievērojams ar to, ka ir uzbūvēts ekonomiski – tikai par apmēram 97 tūkstošiem eiro. Citi būvniecības piedāvājumi bija stipri dārgāki. Estrāde ir izskatīga, ar ļoti labu akustisku un var kalpot kā paraugprojekts gan koka būvniecības zinātājiem, gan tiem pašvaldību vadītājiem, kam gribas celt estrādi.

“Ideja sākās ar to, ka Krimūnu iedzīvotāji meklēja vietu, kur varētu pulcēties,” stāsta Krimūnu pagasta pārvaldes vadītāja Anita Riekstiņa. “Nolēmām izbūvēt nelielu estrādi, jo krimūnieši ir lieli dziedātāji un dancotāji. Rezultāts mūs ļoti iepriecē, no liektām koka konstrukcijām veidotā estrāde ir izskatīga. Piedevām tur skan kā baznīcā un mierīgi var iztikt bez mikrofoniem. Domājam turpināt apkārtesošā parka labiekārtošanu un aktīvi izmantot estrādes iespējas.”

Auto jaunumi Jaunmārupē

Pagājušā gada rudenī vācu koncerna “MAN Truck & Bus AG” oficiālais pārstāvis Latvijā SIA “Avar Auto” Jaunmārupē atvēra jauno MAN klientu un servisa centru. Tā ir inovatīva smago automašīnu servisa centra ēka – pirmā šāda veida celtne Baltijā. Centrā ir izveidotas septiņas darba līnijas, no kurām viena diagnostikas un viena – mazgāšanas līnija. Komplekss aprīkots ar modernākajām specializētajām tehnoloģijām, ēkas būvniecībai izmantoti augstākās kvalitātes celtniecības materiāli, tai ir augsta energoefektivitāte. Pie kompleksa ir izbūvēts plašs stāvlaukums. Darbinieku ērtībām iekārtotas mūsdienīgas ģērbtuves un sanitārie mezgli. Klientu ērtībām ēkā atrodas pilnībā aprīkots dzīvoklis šoferiem, kur pārnakšņot ilgāka automašīnas remonta gadījumā. Ēkas kopplatība ir 3100 kvadrātmetru, no tās servisa telpas aizņem pusi. Palielinoties servisa jaudai, centrs plāno arī palielināt darbinieku skaitu servisa apkalpošanā.

“Īpaši ērtus darba apstākļus objektā nodrošina modernas kesona tipa metāla servisa bedres. To izveidošana bija viens no sarežģītākajiem darbiem pie šī objekta būvniecības – 28 metru garos kesonus Vācijā izgatavoja vienā gabalā un ar autotransportu veda uz objektu. Kādā asākā pagriezienā pie Bauskas automašīnai pat nomaucās riepa. Vietā, kur tos vajadzēja uzstādīt, atradās plūstošās smiltis. Nācās visu laiku sūknēt ūdeni un izrakt pamatīgu 29 metrus garu bedri. Tajā izveidojām betona futrāli, kurā ievietojām atvesto kesonu,” atceras būvnieks Ēriks Strumpmanis, SIA “Abora” projekta vadītājs.

Skatei “Labākā būve Latvijā 2017” izvirzītie objekti Zemgalē 

AINAVA

Krimūnu brīvdabas estrāde. Pasūtītājs: Dobeles novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Igate Būve”.

Jelgavas novada Glūdas pagasta Sodītes grāvja atjaunošana. Pasūtītājs: Jelgavas novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Bauskas meliorācija”.

PUBLISKĀ JAUNBŪVE

MAN auto serviss un klientu apkalpošanas centrs “Gatves”, Mārupes novads. Pasūtītājs: SIA “AVAR AUTO”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Abora”.

Jaunolaines sporta nams Meža iela 2b. Pasūtītājs: Olaines novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: PS “RERE Būve 1”.

Ķekavas sākumskola Nākotnes iela 1a. Pasūtītājs: Ķekavas novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “ABORA”.

Daudzfunkcionālais sporta un atpūtas centrs Bauskā, Salātu iela 5a. Pasūtītājs: Bauskas novada administrācija. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “ABORA”.

RESTAURĀCIJA

Viļa Plūdoņa muzeja klēts Bauskas novada Ceraukstes pagasta “Lejeniekos”. Pasūtītājs: Bauskas novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Warss+”.

Viļa Plūdoņa muzeja ratnīca Bauskas novada Ceraukstes pagasta “Lejeniekos”. Pasūtītājs: Bauskas novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Warss+”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.