×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
24. augusts, 2012
Drukāt

Pašvaldības sāk reģistrēt citiem piederošas ēkas


Foto-LETAFoto-LETA

Lai nemaksātu nodokli, garāžu un vasarnīcu īpašnieki nevēlas tās reģistrēt kadastrā


 

Kopš šā gada maija vietējām pašvaldībām ir tiesības reģistrēt Nekustamā īpašuma valsts kadastrā citiem īpašniekiem piederošas, agrāk nereģistrētas būves, lai to īpašnieki sāktu maksāt nekustamā īpašuma nodokli.

Kā zināms, būvju reģistrēšana kadastrā ir viens no priekšnoteikumiem nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanai. Bet līdz šim pirms reģistrēšanas vēl bija vajadzīga pilna šādas ēkas kadastrālā uzmērīšana jeb tehniskā inventarizācija. Pašvaldībās to negribēja darīt īpašnieku vietā tāpēc, ka uzmērīšanas izdevumi būtu krietni lielāki par iegūtā nodokļa apmēriem.

Valsts zemes dienesta (VZD) ģenerāldirektores vietniece Maija Bērziņa gan atzīst, ka četros aizvadītajos mēnešos, kopš ir spēkā jaunie Ministru kabineta noteikumi, šādi reģistrēto ēku skaits pagaidām ir niecīgs. Jūlijā kadastrā bija ierakstītas 14 agrāk nereģistrētas ēkas. Starp pašvaldībām pirmrindnieks ir Jelgavas novada pašvaldība, kas jūlijā deklarējusi desmit ēkas. Jelgavas novada pašvaldības pārstāvis Jānis Erno vēsta, ka starp desmit novadā reģistrētajām ēkām lielākā daļa ir savulaik par kopsaimniecību pajām privatizētās daudzdzīvokļu mājas.

Līdz 22. augustam, balstoties uz iesniegtajām deklarācijām, VZD paguvis reģistrēt vēl desmit ēkas. Deklarācijas par tām iesniegušas Grobiņas, Jēkabpils un Rēzeknes novadu pašvaldības un Rīgas pilsētas būvvalde.

Maija beigās un jūnijā VZD rīkojis pašvaldību darbiniekiem vairākus seminārus, lai viņus pamācītu, kādas ēkas būtu jāuzskaita vispirms. Pēc jaunās kārtības agrāk nereģistrētas būves vietējās pašvaldības var reģistrēt Nekustamā īpašuma valsts kadastrā ar VZD elektroniski iesniegtām deklarācijām.

 

Kā uzskata VZD, līdz šim pašvaldībās gan pārlieku nesteidzas izmantot šīs tiesības, kaut arī no īpašumu precīzas uzskaites vistiešāk atkarīgi pašvaldību nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi. Ja agrāk nereģistrētu ēku ieraksta kadastrā, vietējai pašvaldībai ir arī tiesības jau pēc mēneša nosūtīt tās īpašniekam nekustamā īpašuma maksājuma paziņojumu. Tādējādi vēl šogad kādai daļai ēku īpašnieku varētu būt jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis.

 

Pēc Maijas Bērziņas sacītā, varot vien cerēt, ka drīz arī citās pašvaldībās sāks apzināt un reģistrēt savās administratīvajās teritorijās esošus nereģistrētus īpašumus, par kuriem īpašnieki nav maksājuši nodokli gadiem ilgi. Šomēnes notikušajā Latvijas pašvaldību izpilddirektoru sanāksmē lielākā daļa amatpersonu gan esot paudusi apņēmību naskāk organizēt savu teritoriju apsekošanu, lai visi būvju īpašnieki būtu vienlīdzīgā stāvoklī un lai nodokli maksātu visi.

Maija Bērziņa saka, ka pašvaldību teritorijās šādu nereģistrētu ēku varētu būt pulka. Vien Jūrmalas pilsētas administratīvās teritorijas nelielā daļā VZD atklājis aptuveni 80 dažādu celtņu, tostarp nesen uzceltas ģimenes privātmājas, kas nav reģistrētas valsts kadastrā un par kurām tādējādi to īpašnieki nemaksā nodokli. Ja pēc šādas ēku reģistrēšanas to īpašniekus neapmierinās par īpašumiem kadastrā ierakstītie dati un aprēķinātais nodoklis, tad tas varētu viņus pamudināt beidzot pašiem sakārtot savu īpašumu lietas, spriež VZD pārstāve.

Kā zināms, par nekustamo īpašumu reģistrēšanu kadastrā jāmaksā. Taču VZD nolemts, ka līdz šā gada 30. novembrim pašvaldībām par būvju reģistrēšanu nebūs jāmaksā.

Grobiņas novada domes uzņēmējdarbības nodaļas vadītāja vietniece, zemes ierīcības speciāliste Andra Vārna atklāj, ka līdz šim pašvaldība paguvusi reģistrēt četras agrāk nereģistrētas garāžu ēkas. “Pie garāžām ķērāmies tāpēc, ka reģistrēto garāžu īpašniekiem nekustamā īpašuma nodoklis jāmaksā, bet nereģistrēto būvju īpašnieki to nemaksā,” viņa saka.

Pašlaik pašvaldības darbinieki apsekojot gan dažādas agrākos laikos uzceltas, kaut kādu iemeslu dēļ nereģistrētas dažāda izmantojuma būves, gan pētot būvvaldes iesniegtos sarakstus ar pēdējos gados celtām, nereģistrētām ģimenes privātmājām. Šāda pārbaude nepieciešama tāpēc, ka pēc izsniegto būvatļauju termiņa beigām šo ēku īpašniekiem ir tiesības to nereģistrēt vēl sešus mēnešus.

Grobiņas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Modris Ekšteins stāsta, ka pašvaldība gan esot vairākkārt mudinājusi šo un citu nereģistrēto ēku īpašniekus pašiem reģistrēt īpašumus. “Esam sūtījuši viņiem rakstiskus uzaicinājumus, atgādinājuši vietējos preses izdevumos. Diemžēl mūsu aicinājumiem atsaucība ir gaužām vāja, jo, visticamāk, nodokli negrib maksāt,” viņš piebilst.

 

Domes priekšsēdētāja vietnieks atzīst, ka pēc šo ēku reģistrēšanas pašvaldības ienākumi būtiski nepieaugs. “Garāžu kadastrālā vērtība ir zema, tāpēc no tās aprēķinātais nekustamā īpašuma nodoklis 0,2% no tās ir daži desmiti santīmu gadā. Ar šo soli vairāk gribam radināt īpašniekus pie kārtības,” spriež amatpersona.

 

Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Subatiņš stāsta, ka tik traki, kā stāsta VZD, nemaz neesot. Bez divām VZD jau reģistrētajām ēkām iesnieguši ziņas vēl par 40 ēkām, lielākoties par vasarnīcām agrāko dārzkopības kooperatīvu teritorijās. Par citām 40 ēkām ziņas tikšot iesniegtas drīzumā. Bet ar to nereģistrēto ēku saraksts vēl nebūšot izsmelts, tāpēc, viņaprāt, būtu labi, ja VZD pagarinātu termiņu ēku reģistrēšanai kadastrā bez maksas.

Kaut arī vietējā presē pašvaldība aicinājusi īpašniekus pašiem sakārtot savu īpašumu lietas, nekādas atsaucības neesot – maksāt nodokli jau neviens lāgā negribot. Arī viņš atzīst, ka pašvaldības ieguvumi no šā nodokļa būšot niecīgi. “Šāds pasākums vajadzīgs tāpēc, lai nodokļu maksāšana kļūtu taisnīgāka un lai nebūtu tā, ka vienas ēkas īpašnieks maksā nodokli, bet aiz sētas otras tādas pašas ēkas īpašnieks nemaksā neko,” saka Jānis Subatiņš.

Uzziņa

Ministru kabinets, izdodot atvieglotus kadastra objekta reģistrācijas un kadastra datu aktualizācijas noteikumus, devis pašvaldībām tiesības reģistrēt Nekustamā īpašuma valsts kadastrā citiem īpašniekiem piederošas, agrāk nereģistrētas būves.

Pašvaldībām par būvju reģistrēšanu līdz šā gada 30. novembrim nav jāmaksā.

Līdz 30. novembrim pagarināts termiņš dabā neesošu ēku svītrošanai no kadastra, ko īpašnieki varētu izdarīt par brīvu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+